luty 2020

Sala Koncertowa

Koncert symfoniczny

kup bilet 24

Dwa dzieła Beethovena przedzielone efektownym Koncertem na trąbkę Hummela przenoszą nas w atmosferę Wiednia początku XIX stulecia. Beethoven, dziś podziwiany głównie jako twórca symfoniczny, mistrz doskonałych kwartetów i niezwykle różnorodnych sonat fortepianowych, próbował swoich sił także w sztuce teatralnej. Jego jedyna opera – Fidelio ostatecznie, po wielu przeróbkach odniosła sukces. W czasie pracy nad tą operą powstały aż cztery uwertury, Leonora I (pierwotnie opera nosiła taki właśnie tytuł) jest chyba najmniej znana – warto więc może ją przypomnieć. Mało też znana jest muzyka do jedynego baletu Beethovena – Twory Prometeusza. Z tej bardzo różnorodnej, utrzymanej w lekkim charakterze muzyki, znamy dziś właściwe temat finału, który potem został wykorzystany przez Beethovena w Wariacjach fortepianowych Es-dur op. 35 oraz finale Eroiki.

Koncert na trąbkę Es-dur Hummela, podobnie jak napisany niecałe 10 lat wcześniej koncert Josepha Haydna, napisany był z myślą o wirtuozie trąbki – Antonie Weidingerze, który specjalizował się w grze na nowej odmianie trąbki – trąbce klapowej. Już w 1813 skonstruowano używaną do dzisiaj trąbkę wentylową i trąbka klapowa wyszła z użycia. Pamiętamy o niej głównie dzięki wspaniałym koncertom powstałym dla zademonstrowania jej możliwości.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Wojciech Rodek – dyrygent
Romain Leleu – trąbka

Ludwig van Beethoven – Uwertura Leonora I op. 138 [9’]
Johann Nepomuk Hummel – Koncert na trąbkę Es-Dur [21’]
Przerwa [20’]
Ludwig van Beethoven – Twory Prometeusza op. 43 [63’]

20.03

Koncert objęty programem „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

filharmonia wciąga

IMiT