luty 2020

Piątek, 15/05/2020, 19:15
Archikatedra w Oliwie

Koncert symfoniczny

Repertuar i wykonawcy Koncertu Papieskiego został dobrany z wielkim rozmysłem. Duet młodych, ale już docenionych artystów; Jakuba Jakowicza i Macieja Kułakowskiego nie może zawieść nawet najbardziej wymagających słuchaczy.

Koncert podwójny a-moll Brahmsa na skrzypce i wiolonczele nawiązuje stylistycznie do innych symfonicznych dzieł kompozytora i głęboko wpisuje się w jego późnoromantyczny styl. Utwór został zadedykowany przyjacielowi Brahmsa, wybitnemu skrzypkowi Józefowi Joachimowi, który wykonał go w duecie z Robertem Hausmannem pod batutą kompozytora w 1887 roku. Dzieło jest lubiane i doczekało się nagrań takich duetów jak Gidon Kremer (skrzypce) i Misha Maisky (wiolonczela) czy Anna Sophie Mutter (skrzypce) i Antonio Meneses (wiolonczela) pod batutą Herberta von Karajana.

Osoba Schuberta natomiast budzi wśród słuchaczy współczucie, który żyjąc niewiele ponad 30 lat zdołał wypracować obszerny i doceniany współcześnie w świecie dorobek zwłaszcza w gatunku pieśni. Symfonia VIII o podtytule Niedokończona jest de facto w pełni ukończona, choć składa się z tylko dwóch części. Jest to jedno z najlepszych dzieł kompozytora z gatunku symfonii a inspirowane było twórczością Mozarta i Beethovena.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Jakub Jakowicz – skrzypce
Maciej Kułakowski – wiolonczela
Jakub Kornacki – narrator

Johannes Brahms – Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę a-moll op. 102 [32’]
Franz Schubert – VIII Symfonia h-moll Niedokończona [43’]

W programie koncertu recytacja fragmentów poezji i prozy św. Jana Pawła II.