wrzesień 2020

Sala Koncertowa

Koncert symfoniczny

kup bilet 24

Jeden z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających koncertów skrzypcowych – dzieło Jeana Sibeliusa zabrzmi pod palcami szesnastoletniej skrzypaczki z Gdańska – Hanny Pozorskiej. W drugiej części koncertu inspirowana północnymi pejzażami Szkocji symfonia Mendelssohna, a na początku słynna uwertura Beethovena.

Wszystkie utwory zaproponowane przez szefa gdańskich filharmoników kierują nasze myśli ku Północy. Uwertura Beethovena pochodzi z muzyki do dramatu Egmont, opartego na losie wybitnego polityka holenderskiego.
Jean Sibelius jest najbardziej rozpoznawalnym kompozytorem fińskim. Jego muzyka, choć wyrosła z późnego romantyzmu, odznacza się wyraźną, odrębną nutą. Sibelius jest przede wszystkim symfonikiem – napisał wiele poematów symfonicznych i siedem symfonii. Koncert skrzypcowy jest jedynym koncertem w całej twórczości Sibeliusa, ale właśnie ten koncert jest chyba najczęściej grywanym jego utworem. Od pierwszych dźwięków przykuwa uwagę niezwykłą intensywnością prowadzonej frazy i trzyma w napięciu aż do końca.
Symfonia Mendelssohna to przykład muzyki romantycznej, ale opartej na klasycznych zasadach. Kompozytor zaczął ją pisać w wieku 20 lat, niemniej ukończenie jej zajęło mu 13 lat. Tak więc jeżeli chodzi o datę ukończenia ta symfonia powinna być uznana za ostatnią (piątą) symfonię Mendelssohna.

Koncert poprzedzi gala wręczenia nagród dla zasłużonych pracowników PFB

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze – dyrygent