październik 2020

Niedziela, 08/11/2020, 19:00
Sala Kameralna

Koncert kameralny

Powstały w 2017 roku zespół chętnie sięga po twórczość polskich kompozytorów, tym razem obok triów Panufnika i Weinberga usłyszymy także jedno z największych arcydzieł romantycznej kameralistyki – Trio c-moll Johannesa Brahmsa.

Zespół Polish Piano Trio złożony z gdańskich muzyków powstał w 2017 roku, a już w 2018 nagrał w renomowanej wytwórni CD Accord płytę z utworami emigracyjnego kompozytora polskiego – Szymona Laksa. Zespół chętnie sięga po zapomniane utwory polskich kompozytorów, włączył też do repertuaru dzieła zupełnie nieznanego kompozytora polskiego żydowskiego pochodzenia Michała Bergsona. Jednak zespół nie stroni od klasyki – stąd też w dzisiejszym koncercie znajdzie się też należące do żelaznego repertuaru Trio c-moll Brahmsa. Na początku jednak usłyszymy dwa dzieła kompozytorów, których los został bardzo dotknięty przez historię XX wieku. Andrzej Panufnik z pozycji najbardziej znanego polskiego kompozytora stał się po swojej ucieczce nikim. Trio pochodzi jeszcze sprzed II wojny światowej i jest właściwie pierwszym jego ważnym dziełem. Natomiast Mieczysław Weinberg urodzony w Warszawie, w czasie wojny uciekł na Wschód, co prawdopodobnie uratowało mu życie, jednak spowodowało też wiele perypetii. Jego trio powstało już w ZSRR.

Polish Piano Trio:
Dominika Glapiak-Piłasiewicz - fortepian
Robert Kwiatkowski - skrzypce
Błażej Goliński - wiolonczela
Konrad Mielnik - prowadzenie

Andrzej Panufnik - Trio fortepianowe op. 1 [15’]
Mieczysław Weinberg - Trio fortepianowe op. 24 [30’]
Johannes Brahms - Trio fortepianowe nr 3 c-moll op. 101 [20’]

polish piano trio

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

MKiDNIMiT