logotype
październik 2020
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Typy koncertów

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

Gdańsk dla Muzyki Polskiej


Środa, 11/11/2020, 19:00
Sala Koncertowa
 

Bilety w cenie  

 Koncert symfoniczny

W ramach cyklu Gdańsk dla Muzyki Polskiej tym razem symfoniczny koncert, na który złoży się dedykowana Gdańskowi Kantata Kazimierza Wiłkomirskiego i efektowny Koncert fortepianowy Tadeusza Szeligowskiego. Solistą będzie Bogdan Czapiewski, który nagrał ten koncert już w 2007 roku, a orkiestrę poprowadzi Paweł Przytocki nagrodzony w zeszłym roku Fryderykiem za nagranie muzyki polskiej XX wieku.

Kto dziś pamięta o kantatach z lat 50? Utwory te naznaczone piętnem socrealizmu uległy zepchnięciu w niebyt historii. A przecież nie wszystkie utwory tego rodzaju zasługują na zapomnienie. Kantata Kazimierza Wiłkomirskiego, zasłużonego wiolonczelisty, na pewno nie była dziełem koniunkturalnym. Wiłkomirski był związany z Gdańskiem i wydaje się, że napisał tę kantatę z pełnym przekonaniem. Przypomni tę kompozycję dobrze znany gdańskim melomanom Paweł Przytocki, a partie solowe wykonają doświadczeni wokaliści Joanna Motulewicz i Leszek Skrla.
Koncert Tadeusza Szeligowskiego, kompozytora który obecnie jest patronem Filharmonii Poznańskiej, powstał w czasie wojny. Niezwykle motoryczny, ale momentami też operujący romantyczną ekspresją, jest przystępny nawet dla nieobytego z muzyką współczesną słuchacza. Solistą w tym dziele będzie świetny polski wirtuoz – Bogdan Czapiewski, który nagrał ten koncert już w 2007 roku dla wytwórni Naxos z Mariuszem Smolijem i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Paweł Przytocki - dyrygent
Bogdan Czapiewski - fortepian
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego
Marcin Tomczak, Aneta Majda przygotowanie chóru
Joanna Motulewicz - mezzosopran
Leszek Skrla - baryton
Konrad Mielnik - prowadzenie

Program:
Tadeusz Szeligowski - Koncert fortepianowy [22’]
Kazimierz Wiłkomirski - Kantata gdańska na mezzosopran, baryton, chór mieszany [25’]

Wstęp wolny

paweł przytocki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

MKiDNIMiT

 

 
 
 
 

Wróć