logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Bieżący miesiąc

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

14. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”


Środa, 07/08/2019, 20:00
Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
 

Bilety w cenie  

 Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Johannes Skudlik (Niemcy) - organy
Adam Bruderek - skrzypce
Anna Prabucka-Firlej - fortepian

 

Program:

Organy:
Jan Sebastian Bach - Praeludium und Fuge D-Dur BWV 532
Jan Sebastian Bach - Partite diverse sopra: O Gott, du frommer Gott BWV 767

Zespół:
John Corigliano - Sonata na skrzypce i fortepian
Charles Ives - II Sonata na skrzypce i fortepian
Charles Ives - In the Barn cz. II
Fritz Kreisler - Liebesfreud 
Fritz Kreisler - Preludium i Allegro 

Organy:
Jan Sebastian Bach - Triosonate C-Dur BWV 529 (Allegro, Largo, Allegro)
Jan Sebastian Bach - Toccata und Fuge d-moll BWV 565

 

Wstęp wolny

 

Johannes Skudlik

urodził się w Monachium, dorastał w Barcelonie. Grę na organach, muzykę liturgiczną studiował na monachijskim Uniwersytecie Muzycznym. Prywatne lekcje dyrygentury pobierał u Eugena Jochuma i Claudio Abbado. Jako organista koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, w USA i w Azji: Tokio, Boston (Uniwersytet Harvarda). Występował również w salach koncertowych w Monachium, Berlinie, Kolonii, Essen, Gdańsku (Polska Filharmonia Bałtycka), Hong Kongu, St. Petersburgu. Ponadto koncertował w katedrach w Monachium, Kolonii, Trier, Londynie - Westminster, Sevilli, Salamance, Paryżu (Notre Dame i Katedra św. Bartłomieja). Występował również w Weronie, Zurychu, Kopenhadze i w Palermo. Jako dyrygent i solista współpracuje z Munich Symphony Orchestra, Münchner Rundfunkorchester, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra Symphony Prague oraz Münchener Bach-Chor. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada ponad 30 nagrań płytowych oraz nagrania radiowe i telewizyjne (RIAS Berlin, WGBH Radio Boston, RAI tre, TVP, Bayerische Rundfunk). Na szczególną uwagę zasługuje jego nagranie Requiem Verdiego i Elijah Mendelssohna z Landsberg Oratorio Choir oraz muzykami Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks. Johannes Skudlik jest założycielem i dyrektorem artystycznym Euro-Via Festival, Landsberger Konzerte oraz Bayerische Orgelsommer.

Adam Bruderek

W 2010 roku zakończył naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Olsztynie w klasie skrzypiec Doroty Obijalskiej oraz został absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. W 2015 roku z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej i dr Anny Wandtke – Wypych oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Jest laureatem licznych krajowych konkursów skrzypcowych, m.in. III nagroda na V Konkursie Skrzypcowym Polski Północnej w Gdyni (2004 r.), I nagroda na III Regionalnym Konkursie Skrzypcowym Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Olsztynie (2007 r.). Swoje umiejętności gry na skrzypcach kształcił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem znamienitych osobistości sceny muzycznej: Zakhar Bron, Pierre Amoyal, Tomasz Tomaszewski, Michael Vaiman, Edward Gracz, Krzysztof Jakowicz, Elmira Darvarova. Wraz z kwartetem fortepianowym AKME był uczestnikiem oraz laureatem następujących konkursów muzyki kameralnej: IV nagroda oraz IV nagrody specjalne, w tym nagroda publiczności na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Sergiusza Taniejewa w Moskwie (2011 r.), III nagroda na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012 r.), uczestnictwo w półfinale na 19. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Poertschach (Austria, 2012 r.). W 2014 r. w duecie z pianistą Arkadiuszem Godzińskim zdobył I nagrodę w kategorii muzyka kameralna na 13. Międzynarodowym Konkursie „Don Vincenzo Vitti ” w Castellana Grotte (Włochy). We wrześniu 2015 ten sam zespół zakwalifikował się do rundy finałowej I. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach. W 2018 r. wraz z Janem Lewandowskim oraz Danielem Ziomko, z którymi gra w trio fortepianowym został laureatem nagrody Grand Prix na IV International Youth Music Competition „With Music Through Europe” w Wilnie. W 2019 roku, jako członek tego samego zespołu otrzymał I nagrodę na „VI Turnieju Kameralnym w trzech odsłonach” w Bydgoszczy. Adam Bruderek od 2014 r. związany jest z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Anna Prabucka-Firlej

jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. Zadebiutowała w wieku 11 lat wykonując z orkiestrą Koncert D-dur J. Haydna. W VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. R. Schumanna w Zwickau (Niemcy) wyróżniono ją Dyplomem Honorowym. Tytuł profesora sztuk muzycznych otrzymała w 1994 roku, a od 1998 jest profesorem zwyczajnym. Od 2003 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. W latach 1985 – 2005 była zapraszana jako akompaniator na Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Weimarze, Bad Sobernheim (Niemcy), Kozani (Grecja), pracując w klasach prof. prof. Petera Damma, Tobiasa Kühne, Siegfrieda Palma, Lohannesa Waltera, Williama Pleetha, Roberta Cohena, Gerarda Mantela, Marii Czajkowskiej, Andrasa Adorjána, Petera Leiseganga. Towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego jak: Eduard Melkus, Thomas Zehetmair, Peter Damm, Maria Czajkowska, Peter Leisegang, Werner Tast, William Bennett. Jej bogata działalność artystyczna obejmuje występy solowe (w recitalach i koncertach symfonicznych) oraz kameralne, w ośrodkach muzycznych w kraju, większości państw Europy, a także w Chile, Peru, Iranie, Tajlandii. Jest członkiem Tria Gdańskiego, z którym brała udział w znaczących festiwalach muzycznych. Wielokrotnie nagradzana za wyróżniający akompaniament w konkursach krajowych i międzynarodowych. Prowadziła kursy mistrzowskie, seminaria i wykłady w Szwajcarii, Niemczech, Finlandii, Grecji, Litwie, Białorusi, Rosji, Chile, Peru, Tajlandii oraz w wielu ośrodkach kraju. Zapraszana jako juror licznych konkursów i przesłuchań krajowych i zagranicznych. Jest promotorem i recenzentem wielu przewodów artystycznych, doktoratów i habilitacji oraz postępowań na tytuł profesora sztuk muzycznych. Jej studenci i uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia (przeszło 160) w konkursach kameralnych m.in. w Paryżu, Rzymie, Oslo, Sztokholmie, Illzach, Wilnie, Druskiennikach, Vallberg, Pörtschach, Smorgoni, Kałudze, Kijowie, Jeseniku, Nowym Jorku, Płowdiw a także w Gdańsku, Łodzi, Białymstoku oraz wielu innych. Jest inicjatorem i organizatorem dwóch konkursów – Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (od 1997 odbyło się 7 edycji), Makroregionalnych Spotkań Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II st. w Gdańsku (12 edycji) oraz Międzynarodowych Festiwali Duetów Fortepianowych (Gdańsk, 2014,2016) i Ogólnopolskich Sesji artystyczno-naukowych „Z zapomnianych kart polskiej kameralistyki”. Odznaczono ją Srebrnym i Złotym i Krzyżem Zasługi, medalami: Za Długoletnią Służbę (złoty) Komisji Edukacji Narodowej i Gloria Artis (brązowy).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

MKiDN   IMiT

 

 
 
 
 

Wróć