Bieżący miesiąc

14. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Sobota, 17/08/2019, 20:00
Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Julian Gembalski - organy
Henryk Gembalski - skrzypce

François Couperin - Offertoire sur les Grans jeux (z Messe de Paroisses)
Johann Sebastian Bach - Preludium i fuga C-dur, BWV 547
Henryk Gembalski - Versetti na skrzypce amplifikowane
Alexandre Guilmant - Fuga a la Haendel
Julian Gembalski - III Sonata skrzypcowa (Recitativo. Allegro, Adagio con dolore, Presto)
Moritz Brosig - Fantazja „Christ ist erstanden”
Julian Gembalski-Henryk Gembalski - Improwizacja

Julian Gembalski

Ukończył klasę fortepianu prof. Wandy Uszok w PSM II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, ucząc się również gry organowej u organisty katowickiej Katedry – Stanisława Kopernoka. Następnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył klasę organów Henryka Klaji oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywał w Belgii i Francji (Flor Peeters, André Isoir, Michel Chapuis, Jean Saint-Arroman). Występował z koncertami w Europie i USA, nagrał ponad 45 płyt, w tym siedem z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. W latach 1991-2008 zrealizował cykl nagrań radiowych pt. „Antologia Organów na Górnym Śląsku”, w którym nagrał ok. 90 organów regionu. Obok działalności artystycznej jako organista i pianista oraz kompozytorskiej zajmuje się pracą naukową i dydaktyką. Autor publikacji i projektów organów. Laureat konkursów improwizacji fortepianowej i organowej w Gdańsku, Nowej Rudzie i Weimarze oraz licznych nagród (m.in. nagroda im. Korfantego, im. Ligonia, nagroda „Lux ex Silesia” Arcybiskupa Metropolity Katowickiego, nagroda „Śląski Szmaragd” Biskupa Ewangelicko-Augsburskieg. Odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem swej uczelni. Jest założycielem pierwszego w Europie środkowej muzeum organów. Od wielu lat Archidiecezjalny Wizytator organów i organistów.

Henryk Gembalski

Skrzypek improwizujący, kompozytor. Aktywny na profesjonalnym rynku muzycznym od 1978 r, Współtwórca i członek ponad 60 zespołów z różnych obszarów muzycznych: jazz, blues, rock, muzyka klasyczna i improwizowana. Zwycięzca międzynarodowych konkursów „Jazz nad Odrą” (Wrocław 1978) i „Złoty Smyczek” (Szczecin – 1984).
Nagrał ponad 40 płyt we współpracy z wielu wybitnymi polskimi i zagranicznymi muzykami, w tym: „Natural” w duecie z perkusistą Michałem Zduniakiem, „Ethnic” z M. Zduniakiem i basistą Krzysztofem Majchrzakiem, „Die Sicherheit” i „Free Dancing” z muzykami śląskiej sceny muzycznej, „Labirynt”, „Exit” i „Motion Tissue” z grupą Labirynt (Tom Bergerom – sax’s, K. Majchrzak – b, M. Zduniak – dr), „Double life of Chair” (Jacek Kochan – leader, dr, Palle Mikelbork - tp, Dave Tronzo - g, Anthony Aleksander – p, i. in), PH Connection – (Pal Vasari – b, Jose Torres – dr, Bernard Maseli – mallets, Gyula Csepregi – ts, Miklos Birta – g), „Chopin – Genius Loci” – Włodzimierz Nahorny Sextet. W latach 90 – tych XX w. związany ze światem teatru: napisał muzykę do 30 przedstawień oraz wystąpił w ponad 350 spektaklach. Twórca muzyki do filmów dokumentalnych i programów TV. Koncertował w prawie całej Europie oraz w Chinach, Rosji, USA, w Algierii. Doktor habilitowany sztuki, adiunkt Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej w Łodzi.
Uprawia muzykę improwizowaną inspirowaną różnymi gatunkami, łącząc ich elementy w jednorodny i spójny język muzyczny. Interesuje się badaniami nad formą w muzyce improwizowanej, opublikował książkę „Improwizowana forma otwarta – między wolnością a koniecznością”.