64. MFMO w Oliwie – Carlos Paterson

Anonymous (18th century) – La Gran Batalla de Marengo
Albarracín (Spain) – Cathedral Archive
A. Guilmant (1837-1911) – Élévation
l’Organiste liturgiste, op. 65 ‘Fête du Sacré Coeur de Jésus’ (1891)
Ch. Tournemire (1870-1939) – Choral – Improvisation
Sur le ‘Victimae paschali laudes’ (1930). Trans.: M. Duruflé (1957)
O. Messiaen (1908-1992) – Le banquet celeste
Ch.-M. Widor (1844-1937) – Toccata (5th Symphony)

Carlos Paterson – aragoński organista, pianista i kompozytor. Swoje umiejętności z zakresu muzyki zdobywał u boku mistrzów, takich jak Jan Willem Jansen, Olivier Baumont, Anna Jastrzębska czy Antón García Abril. Brał udział w najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Madrycie (Włochy), Bilzen (Belgia), Landsberg (Niemcy), Leeds (Anglia) oraz Moskwie (Rosja).
Oprócz działalności koncertowej zajmuje się również edukacją, wykładając m.in. w Instytucie Cervantesa w Bruskeli, Uniwersytecie Lund w Malmø (Szwecja) i Konserwatorium im. Franciszka Józefa Haydna w Eisenstadt (Austria). Jest założycielem zespołów Affetti Musicale i Brillant Magnus Quintet, które koncertują na całym świecie. Carlos Paterson jest członkiem do komitetu artystycznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Antón García Abril”. Na swoim koncie posiada liczne nagrania radiowe dla stacji: Radio Nacional de España (Rne2), European Gramophone i Warner Classics.
Maestro jest z wykształcenia również prawnikiem – tytuł uzyskał na madryckim Universidad Nacional de Educación a Distancia. Dodatkowo zdobył tytuł magistra w zakresie Muzykologii na Międzynarodowym Uniwersytecie La Rioja. Obecnie zajmuje stanowisko profesora organów w Wyższym Konserwatorium Muzycznym im. Joaquína Rodrigo w Walencji. Jest również pierwszym organistą w kościele „Najświętszego Serca” w Walencji, gdzie znajduje się monumentalny w swej budowie instrument. Pełni również funckję koordynatora Rządowego Festiwalu Organów, Muzyki i Dziedzictwa w Aragonii.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

MKDNiS NIMIT

Data wydarzenia piątek, 20/08/2021, 20:00
Miejsce Archikatedra Oliwska
Kategorie Festiwale i cykle, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, Recital organowy