Gdańsk dla Muzyki Polskiej – Wernisaż wystawy zbiorowej „Gdańsk przez pryzmat”

Gdańsk dla Muzyki Polskiej

Pierwsza wystawa „Gdańsk przez pryzmat” odbyła się w grudniu 2019 roku. Minęły blisko dwa lata, niby niedawno, a jak zmienił się świat. Koronawirus zrobił swoje. To wszystko, co nas dotknęło, zrewidowało postrzeganie sąsiedztwa i tego, co znajduje się wokół, także nas samych. Jak się znajdujemy w tym wszystkim? A jak układają się nasze relacje z rzeczywistością? Obiektywny świat stał się inny, wywrócił nasze założenia do góry nogami. Życie jednak trwa nadal, a wystawy malarstwa odbywają się jak kiedyś i odbywać się będą. Czy zmieniły się zasady? No nie, ale jest inaczej, pojawiły się nowe wyzwania i problemy. Staliśmy się dojrzalsi, czy czujemy inaczej?
Zbliża się kolejna odsłona wystawy „Gdańsk przez pryzmat”. Nieformalna grupa artystów spotyka się po raz czwarty i każda z dotychczasowych prezentacji przynosiła coraz ciekawsze prace. Malarze wywodzą się z różnych ośrodków artystycznych kraju i zagranicy, reprezentują wiele odmiennych tendencji stylistycznych. Tworzą niejednorodną grupę malarską, co pozwala im na reprezentowanie jakże odmiennego spojrzenia na Gdańsk i jego mieszkańców. Dzieli ich sporo imponderabiliów, ale w swej odmienności tworzą bardzo ciekawą, dobrze malującą grupę. Spotkali się przy pracy nad animowanym filmem „Twój Vincent”. Dla wielu młodych artystów praca ta była szansą na odważne wejście do świata sztuki, natomiast dla innych stała się ważnym przystankiem dla potwierdzenia swojej wartości. Dzięki kilku osobom, między innymi Joannie Śmielowskiej-Jaremin, gdyńskiej malarce, znajomość trwa nadal, a energia i uniesienie artystyczne spełniają się przy nowych przedsięwzięciach. Czy zmierza to do czegoś więcej? Nie wiadomo, ale ochota od czasu do czasu na wspólne wystawianie oraz zapraszanie do współpracy artystów spoza ich grupy ma sens, a kluczem otwierającym tematyczne zainteresowania jest nadal Gdańsk, magiczne miasto niosące dla twórców niezliczoną ilość historii i wątków otwierających drogę do budowania artystycznych opowieści. Już poprzednia wystawa unaoczniła i dała wyraz tych możliwości. Artyści wówczas skupili się na wyjątkowych architektonicznych tematach i możliwościach kompozycyjnych, wystawa była różnorodna ale odkrywcza i interesująca, zobaczyliśmy stary Gdańsk w nowoczesnej odsłonie. Teraz przyszedł czas na ludzi, ich emocje i inspiracje. [...]

Stanisław Seyfried
Gdańsk, 31.08.2021

Kuratorka wystawy: Joanna Śmielowska-Jaremin

Uczestnicy wystawy:

Magdalena Arłukiewicz, Bartosz Armusiewicz, Sara Campos, Klaudyna Hady, Dominika Hofman, Anna Kluza, Urszula Kulczyk, Małgorzata Limon, Jerzy Lisak, Monika Marchewka, Marlena Jopyk-Misiak, Kateryna Ocheredko, Tetiana Ocheredko, Wanda Piskorska, Marta Wołczyk-Pik, Monika Radzewicz, Tomasz Roze, Aleksandra Siudek Osa, Agata Smólska, Joanna Śmielowska-Jaremin, Waldemar Wesołowski, Joanna Wyrostkiewicz, Małgorzata Zembko.

Wystawa potrwa do 5 listopada br.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

MKDNiS NIMIT

 

 

Uwaga!
W związku z organizacją kongresu ABSL SUMMIT oraz Gdańskiego Dnia Elektromobilności w dn. od 10.09.2021 (od godz. 22:00) do 17.09.2021 (do godz. 17:00) parking PFB będzie niedostępny.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia czwartek, 16/09/2021, 18:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Foyer Główne
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Wystawy