65. MFMO w Oliwie – Jan Bokszczanin

Jan Bokszczanin

Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Preludium i fuga c-moll BWV 546
Francois Couperin (1668-1733) - Tierce en taille z Messe pour les paroisse
Jean-Francois Dandrieu (1682-1738) - Offertoire pour le Jour de Paques „O filli et filiae”
Louis Lefebure-Wely (1817-1869) - Scene pastorale pour une inauguration d’orgues ou une Messe di minuit
Paweł Łukaszewski (1968 - ) - Gloria Patri per organo
Felix Borowski (1872-1956) - Priere
César Franck (1822-1890) - Chorał a-moll

Jan Bokszczanin jest organistą i pedagogiem. W 2000 roku ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim na University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem wybitnego pedagoga prof. Jesse E. Eschbacha.

Koncertuje w większości krajów Europy, Rosji, Azji oraz USA. Występował z recitalami organowymi w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre Dame de Paris, Katedra we Freibergu, Katedra w Brugii, University Chappell w Glasgow, Katedra Katolicka w Moskwie, Meyerson Symphony Hall w Dallas (USA) oraz Katedra Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles, w której 11 listopada 2018 roku wykonał koncert w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości .

Artysta nagrał ponad dwadzieścia płyt CD z muzyką organową dla renomowanych wytwórni płytowych, a w 2012 roku nakładem wydawnictwa Polihymnia ukazała się jego monografia – „Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej”. Pod jego redakcją w wydawnictwie Polihymnia Lublin ukazały się cztery zeszyty z utworami Mariana Sawy. Jan Bokszczanin pracuje na stanowisku profesora na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (filia Białystok). Piastuje także stanowisko Prodziekana tejże Uczelni. W 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W ramach festiwalu łącznie 15 recitali w każdy wtorek i piątek do 23 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku