Koncert organowy w ramach Jarmarku św. Dominika

Roman Perucki

Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest prezentacja i propagowanie muzyki organowej na najwyższym możliwym poziomie artystycznym. Od wielu lat Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” wraz z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszają do współpracy wybitnych organistów oraz kameralistów, w tym muzyków ściśle związanych z Gdańskiem. Koncerty sprzyjają młodym artystom, pozwalając na zaprezentowanie swojej twórczości większej grupie odbiorców.

Jan Sebastian Bach – Preludium i fuga Es-dur BWV 552
Daniel Magnus Gronau – Partita na temat In Dir hab ich gehoffet
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sonata f-moll nr 1
Allegro moderato e serioso
Adagio
Andante recitetivo
Allegro assai vivace

Alexander Guilmant – Marsz na temat Haendla

Roman Perucki
Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 r. Od 1997 r. jest profesorem aMuz w Gdańsku (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych). Od 1993 r. dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, siedziba Filharmonii. Pełni funkcję prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje m. in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie (jeden z najsłynniejszych na świecie), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów Bliżej Bacha, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w Bazylice św. Mikołaja oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach świata. Zajmuje się recenzowaniem prac doktorskich, habilitacyjnych i przewodów profesorskich. Jest jurorem międzynarodowych konkursów organowych, autorem pierwszego polskiego podręcznika do nauki improwizacji.
Roman Perucki w swoim dorobku ma już ponad 2700 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame czy Mariinsky Theater. Koncertuje w Polsce, także w niemal wszystkich państwach Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką, jak również flecistą Łukaszem Długoszem. Jest pierwszym organistą Archikatedry Oliwskiej.
Autor licznych realizacji dla polskich, niemieckich, włoskich i rosyjskich rozgłośni radiowych oraz stacji telewizyjnych. Posiada w swoim dorobku płyty platynowe oraz nagrania nominowane do nagrody Fryderyka. Jest wykonawcą licznych prawykonań utworów solowych, kameralnych i z orkiestrą symfoniczną, skomponowanych specjalnie dla niego przez J. Bruzdowicz-Tittel, P. Łukaszewskiego, P. Mossa, P. Mykietyna, G. Pstrokońską-Nawratil, E. Schneidera czy P. Szymańskiego. Posiada liczne odznaczenia, w tym najwyższe odznaczenia papieskie, państwowe, m.in. Gloria Artis, i wyróżnienia samorządowe.

Kolejne koncerty w ramach cyklu odbędą się: 7/08, 8/08.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku