Koncert organowy w Jastarni

Fot. Grzegorz Nowak

Jerzy Kukla

Program:

Johann Sebastian Bach
Fantazja i Fuga c-moll BWV 537
Choralvorspiel Schmucke dich, o liebe Seele BWV 654

Cesar Franck – Chorał III a-moll

Ferenc Liszt– Gebet Ave Maria (1853)

Mieczysław Surzyński – Elegia fis-moll op. 30 nr 2

Feliks Nowowiejski – Marsz Pretorianów z oratorium Quo vadis? op. 36 (transkrypcja organowa – Jerzy Kukla)

Podczas współorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką letnich koncertów organowych turyści i mieszkańcy mają okazję wysłuchać najpiękniejszych kompozycji organowych. Nie tylko tych powszechnie znanych, jak utwory Bacha czy Mendelssohna-Bartholdy’ego, ale także tych wykonywanych rzadziej. Nastrojowe wnętrze świątyni sprzyja kontemplacji muzyki i spokojnego przyjrzenia się wystrojowi tego wyjątkowego miejsca.

Jerzy Kukla
Organista, organizator życia muzycznego, organmistrz, publicysta, dyrygent. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej. Edukację kontynuował w Państwowym Liceum Muzycznym im. F. Chopina w Krakowie (klasa organów prof. M. Machury). Studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie (organy, klasa prof. M. Semeniuk-Podrazy) i Katowicach (dyrygentura, klasa prof. J.W. Hawela). Jest stypendystą MKiS w latach 1990-1991 (VSMU Bratysława, klasa prof. F. Klindy). Ukończył kursy mistrzowskie pod kierunkiem Michaela Schneidera oraz Gastona Litaize.
Jan Kukla koncertował w Polsce, Austrii, Czechach, Danii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i Włoszech. Jego interpretacje utrwalono na pięciu płytach CD. Jest autorem polskich prawykonań dzieł Oliviera Messiaena: „Les Corps Glorieux” (1987) oraz „Verset pour la fete de la dedicace” (1989). Od początku swej działalności koncertowej i publicystycznej zajmuje się propagowaniem muzyki Feliksa Nowowiejskiego w kraju i za granicą. Swoje artykuły o tematyce muzyki polskiej oraz problematyce budownictwa organowego publikował w „Ruchu Muzycznym” oraz zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych. Inicjator licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. Powołał do życia m.in. Sandomierskie Recitale Organowe, Bystrzańskie Recitale Organowe, Międzynarodowe Festiwale „Organy Bielska-Białej" oraz „Muzyka na Zamku Bielskim". W roku 2016 zainicjował projekt „Nadwiślańskie Lato Organowe”, w skład którego wchodzą utworzone przez niego wcześniej międzynarodowe festiwale i cykle koncertów organowych w Dęblinie (od 2015), Końskowoli (od 2012) i Puławach (od 2010).
Do najważniejszych osiągnięć organmistrzowskich Artysty należą m.in.: przebudowa organów Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży oraz przebudowa organów chórowych w katedry w Oliwie. Był również konsultantem muzycznym oraz wykonawcą intonacji wielu polskich prestiżowych instrumentów, np. w Bazylice OO Jezuitów w Krakowie, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz obu instrumentów w Bazylice OO Paulinów na Jasnej Górze.

Kolejne koncerty w ramach cyklu odbędą się: 28 lipca oraz 4, 11 i 18 sierpnia ( WIĘCEJ )

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia czwartek, 21/07/2022, 19:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Kościół NNMP w Jastarni
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Recital organowy