Gdańsk dla Muzyki Polskiej – Harmonium Duo (przeniesiony)

Z przyczyn niezależnych od PFB koncert nie odbył się w planowanym terminie. Został przeniesiony na nowy termin: 15.12.2022.

Harmonium Duo:
Hubert Giziewski - akordeon
Piotr Motyka - akordeon
Ewa Leszczyńska - sopran
Kamila Olesińska - taniec współczesny

Karol Szymanowski
Preludium op. 1 nr 1
Trzy pieśni op. 32
- Wschód słońca (Dymitr Dawidow)
Łabędź op. 7 (sł. Wacław Berent)
Mazurki op. 50
- nr 18
- nr 1
Pieśni kurpiowskie op. 58
- Uwoz Mamo
- A pod Borem Siwe Kunie
- Zarzyjze Kuniu
Wasyl Barwinski - Suita na motywach ukraińskich melodii ludowych cz. II – Scherzo
Kyryło Stecenko - Płyń łabędziu (sł. Taras Szewczenko)
Kyryło Stecenko - Stałam i słuchałam wiosny (sł. Łesia Ukrainka)
Wasyl Barwinski – Znowu wiosna (sł. Łesia Ukrainka)
Wasyl Barwinski – Wieczorem w domu (sł. Bohdan Lepkij)
Walentyn Silwestrow – 2 Mazurki
Myrosław Skoryk - Melodia

Program to spotkanie wyjątkowych osobowości XX wieku. To zestawienie muzyki jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów z dziełami elity twórców ukraińskich, zasługujących bez wątpienia na głębsze poznanie. Artyści zaprezentują wyjątkowy koncert-spektakl łączący różne formy wyrazu: pieśń, muzykę instrumentalną oraz taniec współczesny. Interpretacji arcydzieł moderny I połowy XX wieku podejmie się czwórka wybitnych artystów, z sukcesami występujących na estradach świata.

Warstwę muzyczną tworzy wyjątkowe połączenie współczesnych, arcybogatych brzmieniowo akordeonów koncertowych i śpiewu klasycznego. U podstawy włączenia tańca do projektu stoi idea dialogu sztuk oraz chęć ukazania tych wybitnych utworów także w formie wizualnej, ruchowej, gestykularnej. Natomiast taniec stanowi swego rodzaju nić splatającą ze sobą podstawowe formy ekspresji: śpiew, rytm i ruch. Unikalne choreografe powstały z inspiracji bogatej tradycji tańca flamenco, współczesnego i intuicyjnego. Podczas występu zobaczymy także rekwizyty, m.in.: mantón, fanveile, maski, dodające wydarzeniu wyjątkowego efektu wizualnego.

facebook.com/HarmoniumDuo

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

MKiDN kolor logo

NIMIT www 300