100-lecie Wojciecha Fangora

Maciej Gański – fortepian
Michał Mossakowski – fortepian

Aaron Copland – Fanfare for the Common Man na cztery ręce
Adam Dzieżyk – Autumn (utwór zainspirowany obrazem Jesień Wojciecha Fangora) – światowe prawykonanie
Samuel Barber – Walc i Hesitation (Tango) z Souvenirs Ballet Suite op. 28
Jerzy Maksymiuk – Passacaglia hommage á Fangor na dwa flety i orkiestrę – światowe prawykonanie
Jerzy Maksymiuk – Koncert na flet, organy i orkiestręświatowe prawykonanie
Georg Philipp Telemann – Suita Don Quichotte
Samuel Barber – Adagio na orkiestrę
Wojciech Kilar – Orawa

Czas trwania koncertu: ok. 90’

Koncertowi towarzyszy wystawa prac Wojciecha Fangora
zatytułowana Obrazy muzyczne (otwarcie o godzinie 18:00)

Wystawa jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Wojciecha Fangora. Została przygotowana z okazji koncertu poświęconego pamięci artysty. Prezentowane prace łączy motyw muzyczny – wszystkie zawierają jakieś mniej lub bardziej oczywiste odniesienia do muzyki. W pierwszym rzędzie pojawia się fortepian – jego matka była zawodową pianistką. Instrumenty towarzyszyły Fangorowi od dzieciństwa i zapładniały jego multimedialną wyobraźnię, stając się grającymi rzeźbami. Oddawał je później na płótnie. Balansując na granicach widzialności i słyszalności, szukał własnej drogi do zrozumienia tajemnicy, esencji namacalnego stawania się dźwięku. Jak namalować muzykę? Jak wyrazić dźwięk kolorem, kształtem, fakturą, milczeniem? Były to ważne, pytania, które wpłynęły na kształt jego twórczości. Sztuka patrzenia przeplatała się ze sztuką słuchania.

Współorganizacja:
Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora