64. MFMO w Oliwie – Pavel Svoboda

Pavel Svoboda – organy

Jan Pietrszoon Sweelinck (1562-1621) - Variace Unter der Linden grüne
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
- Toccata in d BWV 538 „Dorian“
- Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659
- Prelude and Fugue C major BWV 531
- Erbarm dich mein, o Herre Gott BWV 721
- Toccata and Fugue d minor BWV 565
Jan Křtitel Kuchař (1751-1829)
- Pastorale C dur
- Fantasie e moll
- Partita in C
Charles Marie Widor (1844-1937) - Allegro from Symphony No. 6 g moll, op. 42/2

Pavel Svoboda – naukę gry na organach rozpoczął w Konserwatorium w Pardubicach. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich znanych organistów i był uczniem Leo van Doeselaara na Berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Po powrocie do Czech kontynuował naukę w Pradze, w klasie prof. Jaroslava Tůmy na Wydziale Muzycznym Akademii Sztuk Scenicznych. Jest jednym z najbardziej utytułowanych młodych czeskich organistów. Zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym Młodych Organistów w Opawie oraz nagrodę fundacji Český hudební fond (Czeski Fundusz Muzyczny) za najlepsze wykonanie muzyki współczesnej. Svoboda jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Praskiej Wiosny i Konkursu im. Bacha w Lipsku. Jury Międzynarodowego Konkursu Artystycznego w Brnie uhonorowało Artystę I nagrodą, z kolei w ramach Internationale Orgelwoche w Korschenbroich Svoboda został nagrodzony III miejscem. Dodatkowo został laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Praska Wiosna, a także Międzynarodowego Konkursu im. Jana Sebastiana Bacha w Lipsku. Pavel Svoboda koncertuje w ramach krajowych i zagranicznych festiwali muzycznych m.in. w Niemczech, Belgii, Słowacji, Polsce, Hiszpanii czy Chinach, a jako solista występuje z najlepszymi orkiestrami. Od 2004 roku jest organistą i cembalistą Barocco semper giovane. Współpracuje z Czeskim Radiem, Telewizją Czeską i jest autorem nagrań płytowych. Jest też Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. F.L. Vek i zasiada na stanowisku Dyrektora Czeskiej Filharmonii Kameralnej w Pardubicach.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

MKDNiS NIMIT

Data wydarzenia wtorek, 17/08/2021, 20:00
Miejsce Archikatedra Oliwska
Kategorie Festiwale i cykle, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, Recital organowy