16. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Malownicza Jastrzębia Góra oddalona od centrów kultury i centrów ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski kościół pw. św. Ignacego Loyoli, w którym odbywają się koncerty Festiwalu. Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. Sprzyjają temu zróżnicowany repertuar koncertów festiwalowych, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej oraz za wschodnią granicą.
Udział w koncertach wybitnych autorytetów - artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze (współorganizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku) towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową.

Katarzyna Olszewska – organy
Anna Fabrello – sopran

Program:

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Fantasia G-dur BWV 572
Antonio Stradella (1639-1682) – Pieta Signore
Francesco Durante (1684-1755) – Vergin tutto amor
Christian Friedrich Ruppe (1753-1826) – Koncert organowy C-dur, cz. I, Allegro maestoso
Franz Schubert (1797-1828) – Ave Maria
Michał Lorenc (1955) – Ave Maria
Louis James Alfred Lefébure-Wély (1817-1869) – Marche, Andante z op.122
Felix Mendelssohn (1809-1847) – aria sopranowa Jerusalem z oratorium Paulus
Gabriel Faure (1845-1924) – Requiem d- moll Pie Jesu
Joseph Callaerts (1838-1901) – Toccata e- moll
Wojciech Kilar (1932-2013) – Wokaliza

Katarzyna Elżbieta Olszewska – ukończyła gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Uczestniczyła w licznych mistrzowskich kursach muzyki organowej, prowadzonych m.in. przez: Milana Slechtę (Czechy), Guya Boveta (Szwajcaria), Ulrika Spang-Hanssena (Dania). Od 1992 roku jest organistką Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku – Oliwie, gdzie dokonuje prezentacji słynnych organów oliwskich dla turystów z całego świata, a także koncertuje dla osobistości świata polityki, nauki, kultury i biznesu. Katarzyna Olszewska jako solistka oraz kameralistka koncertuje na festiwalach muzycznych o randze międzynarodowej na terenie całego kraju jak i za granicą. Współpracuje z muzykami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Opery Bałtyckiej. Wraz z gdańskimi muzykami nagrała płytę „Wielkie Organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie”, która otrzymała nominację do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2006 w kategorii Album Roku Muzyka Solowa. Płyta ta otrzymała status złotej. Artystka w swoim repertuarze posiada utwory kompozytorów od wczesnego baroku po muzykę współczesną. Równolegle z działalnością artystyczną prowadzi pracę dydaktyczno-pedagogiczną w szkołach muzycznych na Pomorzu, a jej uczniowie są laureatami konkursów o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim. Za swoje osiągnięcia na gruncie artystyczno-pedagogicznym dwukrotnie została odznaczona przez Ministra Obrony Narodowej w 2000 oraz 2001 roku medalem „Za zasługi dla kultury w Wojsku Polskim”. W 2012 roku dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej przyznał jej nagrodę indywidualną „Za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce”, a w 2017 roku od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 2007 roku jest dyrektorem artystycznym Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Anna Fabrello – absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego gdańskiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem), stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Laureatka Konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (wyróżnienie oraz Nagroda Specjalna Programu II Polskiego Radia). Jest również laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Operetkowego i Musicalowego w Krakowie. Od 2005 r. jest solistką Opery Bałtyckiej, gdzie zadebiutowała partią Serpiny w „La Serva Padrona” G.B. Pergolesiego, w reżyserii Doroty Kolak. W dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt partii operowych i operetkowych. W 2009 r. wzięła udział w projekcie Opery Bałtyckiej w koprodukcji z TV Mezzo, wykonując partię Najade w operze Ariadna auf Naxos R.Straussa na Festiwalu Operowym w Seged na Węgrzech. W 2013 r. uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki, od tego momentu pracowała na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2014 r. otrzymała nagrodę Fryderyka w kategorii Muzyka Symfoniczna i Koncertująca za płytę „Kilar Angelus / Exodus / Victoria”, na której wykonała partię sopranu. W 2015 r. została uhonorowana Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za kreację Despiny w operze W.A. Mozarta „Cosi fan tutte” w reżyserii Marka Weissa.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

MKDNiS NIMIT

 

 

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia sobota, 31/07/2021, 20:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze
Kategorie Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze, Recital organowy