25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Profesor Penderecki in Memoriam

Penderecki Duo:
Claudio Bohórquez – wiolonczela
Tymoteusz Bies – fortepian

Narracja: Sławomir Holland
• słowo od Pani Elżbiety Pendereckiej
• listy Maestro Krzysztofa Pendereckiego

Prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski

Program:

Ludwig van Beethoven – VII Wariacji Bei Männern, welche Liebe fühlen z Czarodziejskiego fletu Mozarta WoO 46 [11']
/ Penderecki Duo

Krzysztof Penderecki – Divertimento na wiolonczelę solo [12’]
/ Claudio Bohórquez

Karol Szymanowski – Maski op. 34 [26’]
I. Szeherezada
II. Błazen Tantris
III. Serenada Don Juana
/ Tymoteusz Bies

Robert Schumann – Fantasiestücke op. 73 [11']
/ Penderecki Duo

Krzysztof Penderecki – Sonata skrzypcowa w wersji na wiolonczele i fortepian [8’] – europejska premiera
/ Penderecki Duo

Opracowania Sonaty na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego z 1954 roku w wersji na wiolonczelę i fortepian dokonał na zamówienie Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Marcin Zdunik (2020).

bies wyd

Claudio Bohórquez
Urodzony w Niemczech wiolonczelista o korzeniach peruwiańsko-urugwajskich, obecnie jedno z najbardziej znaczących nazwisk w świecie muzyki. Już w młodym wieku, jako student Borysa Pergamenschikowa, odnosił sukcesy na międzynarodowych konkursach, takich jak Konkurs dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego w Moskwie oraz Konkurs Wiolonczelowy im. M. Rostropowicza w Paryżu.
W roku 2000 otrzymał trzy nagrody na I Międzynarodowym Konkursie im. P. Casalsa, organizowanym pod auspicjami Kronberg Academy. Marta Casals Istomin wręczyła mu pierwszą nagrodę, nagrodę specjalną dla najlepszego kameralisty, a także nagrodę w postaci należącego kiedyś do Casalsa znakomitego instrumentu Matteo Gofrillera, na którym Bohórquez mógł grać przez dwa lata. Artysta zdobył także pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie, co zapoczątkowało jego karierę solistyczną. W międzyczasie rozpoczął pracę pedagogiczną jako profesor Musikhochschule Stuttgart (2011-2016). We wrześniu 2016 roku dołączył do kadry Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie, gdzie jest profesorem gościnny od roku 2003.
Artysta występował z wieloma wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Daniel Barenboim, Christoph Eschenbach, Manfred Honeck, Sir Neville Marriner, Eiji Oue, Krzysztof Penderecki, Leonard Slatkin, Tugan Sokhiev, Lothar Zagrosek oraz David Zinman. Ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe i radiowe oraz występy telewizyjne. W 2002 roku nagrał ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Paula Englisha do filmu Ten Minutes Older – The Cello, który był pokazywany w kinach na całym świecie. Od sezonu 2017-2018 Bohórquez jest dyrektorem artystycznym festiwalu Winnenden. Artysta gra na wiolonczeli G.B. Rogeriego, którą otrzymał od Landeskreditbank Baden-Württemberg.

Tymoteusz Bies
Urodził się w 1995 roku. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Zbigniewa Raubo. Jest laureatem licznych konkursów pianistycznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Friuli Venezia Giulia czy Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego. Koncertował m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Narodowa Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz większością polskich zespołów filharmonicznych, u boku m.in. Mo Juozasa Domarkasa, Mo Lawrenca Fostera, Mo Lionela Bringuiera i innych. Z recitalami wystąpił m.in. podczas Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, Festiwalu Chopin i jego Europa, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a także w Austrii, Chorwacji, Francji, Litwie, Niemczech, Słowacji, Słowenii, Włoszech i Rosji.
Jest stypendystą programu Młodej Polski, laureatem stypendium Krystiana Zimermana, stypendystą Fundacji Piotra Klera oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydał dwa albumy studyjne, zawierające dzieła fortepianowe Mozarta, Schuberta, Chopina i Szymanowskiego. Obecnie trwają prace nad trzecim albumem pianisty, który zawierać będzie dzieła Lutosławskiego i Szymanowskiego – na płycie artyście towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.
W 2019 roku został uhonorowany tytułem Primus Inter Pares dla najlepszego absolwenta katowickiej Alma Mater. W sezonach artystycznych 2020/2021 oraz 2021/2022 Tymoteusz Bies jest artystą-rezydentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

claudiobohorquez.net
facebook.com/biestymoteusz

Współpraca:

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
Abu Dhabi Festival

wielk fest lvb admaf

Claudio Bohórquez, fot. Peter Adamik
Tymoteusz Bies, fot. Bartosz Barczyk

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia czwartek, 30/09/2021, 19:00
Cena 27-70 zł
Miejsce Sala Kameralna
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Koncert kameralny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie