67. MFMO w Oliwie – Stephan Lutermann

Justin Heinrich Knecht – Die durch ein Donnerwetter unterbrochne
Hirtenwonne
1. Die Hirtenwonne in angenehmen, mannigfaltig abwechselnden Gesängen
2. Die allmählige Herannahung eines Donnerwetters, welches sich durch ein fernes Donnern, als durch die schwüle (mit dumpfen Harmonien ausgedrükte) Luft ankündiget, und die frohen Gesänge der Hirten störet
3. Der heftige Ausbruch des Donnerwetters selbst, unter welchem einigemale die in Jammern gekehrte Lieder der Hirten vernommen werden
4. Der langsame Abzug desselben, und die darauf folgende Aufheiterung der Luft, endlich
5. Die Fortsetzung und der Beschluß der vorher unterbrochnen, wonnevollen Hirtengesänge
Gustav Adolf Merkel – Sonata nr 3 c-moll, op. 80
Moderato assai
Andante sostenuto
Allegro
Christian Heinrich Rinck – Flötenkonzert op. 55
Allegro maestoso
Wolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll, KV 608

Stephan Lutermann
Urodził się w Osnabrück w Niemczech, studiował organy, muzykę kościelną i dyrygenturę chóralną w Salzburgu i Kolonii. Artysta regularnie występuje w charakterze organisty i pianisty na najważniejszych festiwalach i cyklach koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Afryce. Różnorodne nagrania płytowe, a także nagrania radiowe i telewizyjne odzwierciedlają jego szeroki repertuar i intensywne badanie zagadnień historycznej praktyki wykonawczej. Dodatkowo Lutermann realizuje się jako dyrygent chóralny, zdobywając liczne wyróżnienia na międzynarodowych konkursach. Często zasiada w jury konkursów organowych.
W 2010 roku Lutermann zainicjował I Europejskie Spotkanie Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych Sing We And Chant It, które promowało twórczość młodych chórów, wraz z towarzyszącym mu sympozjum na temat Trends and Developments in Children's Voices. Lutermann pracuje jako organista w kościele św. Mateusza w Melle, gdzie gra i organizuje koncerty wokół zabytkowych organów Klausinga z 1713 roku, odrestaurowanych przez Hendrika Ahrenda. Jest także wykładowcą dyrygentury chóralnej na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Osnabrück i dyrektorem wielokrotnie nagradzanego chóru kameralnego Vokalconsort Osnabrück.
W ostatnich latach Lutermann wraz z choreografem Larsem Scheibnerem intensywnie zajmowali się sceniczną realizacją utworów chóralnych. Przede wszystkim powszechną uwagę i entuzjazm wzbudziły dzieła z Pasją wg św. Jana J.S. Bacha i Niemieckim Requiem Johannesa Brahmsa. Zwieńczeniem współpracy było założenie w 2016 roku czołowego europejskiego zespołu CHOREOS.

W ramach festiwalu łącznie 17 recitali w każdy wtorek i piątek do 27 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku