Aktualności

organy, klawisze

Wrzesień na dobry początek

Przed nami początek sezonu, który rozpoczynamy już 6/09 od koncertu symfonicznego Zacznij od Bacha, poświęconego twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Po raz pierwszy odbędzie się również koncert familijny (15/09), podczas którego usłyszycie Urocze melodie i szepty. Muzykę kameralną znakomicie będą reprezentować artyści z Ukrainy i Rumunii, którzy dadzą popis gry na skrzypcach i fortepianie (18/09). Sezon oficjalnie zianaugurujemy kocertem symfonicznym z udziałem wspaniałej Kate Liu (20/09). Pod koniec września czekają nas również inne arcyciekawe wydarzenia muzyczne - Międzynarodowy Dzień Muzyki (27/09) i dwa koncerty w ramach XII Międzynarodowego Konkurso Organowego im. J.P. Sweelincka (28-29/09).

6/09, 19:00 – Koncert symfoniczny Zacznij od Bacha

Dla każdego kto lubi twórczość Zbigniewa Wodeckiego to pozycja obowiązkowa. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego wykona szlagiery, które do dziś nuci kilka pokoleń Polaków, m.in. Z tobą chcę oglądać świat, Zacznij od Bacha, Lubię wracać tam, gdzie byłem, Tylko ty, Tak bardzo wierzę w nas. Zaśpiewają utalentowani artyści młodego pokolenia - Karolina Leszko oraz Daniel Cebula-Orynicz.

KUP BILET

-

15/09, 12:00 – Koncert familijny – Urocze melodie i szepty

Nowy sezon pełen atrakcji i przygód dla dzieci czas zacząć! 15 września zapraszamy młodych melomanów wraz z opiekunami na koncert familijny Urocze melodie i szepty. Przecież otaczają nas przeróżne dźwięki, które słyszymy także w nocy. Przecież to rozmaite melodie otulają nas, gdy zapada zmrok i zamykamy oczy. Agnieszka Brenzak-Guz zaśpiewa kołysanki, które śpiewały całe pokolenia oraz inne utwory, kojarzone z wieczorową porą. Pochodzące z wielu zakątków świata urocze melodie niosą ze sobą wyjątkową moc. Autorami wielu z nich są wybitni kompozytorzy muzyki klasycznej. Zagrają je Przemysław Skałuba (saksofon sopranowy, klarnet),
Joachim Łuczak (skrzypce), Paweł Zagańczyk (akordeon), Jarosław Stokowski (kontrabas).

KUP BILET

-

18/09, 19:00 – Koncert kameralny na skrzypce i fortepian – Sokolov, Petrache

Skrzypce i fortepian w rękach nietuzinkowych artystów – skrzypka Valeriya Sokolova z Ukrainy oraz Marii Diany Petrache z Rumunii – tak będzie podczas pierwszego w nowym sezonie naszego koncertu na Scenie Kameralnej. Usłyszymy piękne, choć mało w Polsce znane dzieła rumuńskich twórców Sonatę na skrzypce i fortepian nr 3 op. 25 W rumuńskim stylu George’a Enescu, Dwie części Suity Mitologiczny bestiariusz op. 133 na skrzypce i fortepian Dana Dediu, Sonatinę na skrzypce i fortepian Tiberiu Olaha, a także kompozycję Witolda Lutosławskiego Recitativo e Arioso Subito oraz Sonatę Sielanka nocnego lasu Ukraińca Jewhena Stankowycza.

KUP BILET

-

20/09, 19:00 - Inauguracja sezonu artystycznego 2024-2025

Nowy sezon artystyczny Polska Filharmonia Bałtycka oficjalnie zainauguruje koncertem symfonicznym z udziałem wyjątkowego gościa. Z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prowadzoną przez jej szefa artystycznego George'a Tchitchinadze, wystąpi doskonała amerykańska pianistka Kate Liu. W jej wykonaniu zabrzmi Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edvarda Griega. Ponadto Orkiestra wykona Uwerturę do opery Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Poemat symfoniczny Tako rzecze Zaratustra op. 30 Richarda Straussa.

KUP BILET

-

22/09, 12:00 - Klasyka na Ołowiance

Od tego sezonu mamy dla Was zupełnie nową propozycję - cykl pięciu koncertów Klasyka na Ołowiance. Przenikanie się nurtów w sztuce to powszechne zjawisko, niezależnie od dziedziny. Czerpanie wzajemnych inspiracji w twórczości różnych kompozytorów oraz nawiązywanie do muzyki dawnych mistrzów albo ich cytowanie, bywa prawdziwym dialogiem epok. Muzyka klasyczna jest znakomitym medium, aby to ukazać. Podczas pierwszego koncertu wystąpią: Paweł Zagańczyk (akordeon), Anna Wandtke (skrzypce), Małgorzata Bleja (wiolonczela) oraz Dominika Glapiak (prowadzenie, kierownictwo artystyczne). W programie znajdą się m.in. dzieła Passacaglia g-moll Georga Friedricha Händla (w opracowaniu Halvorsena na skrzypce i wiolonczelę) i Le Grand Tango Astor Piazzolla (w opracowaniu Sofii Gubaiduliny na akordeon i skrzypce).

KUP BILET

-

27/09, 19:00Międzynarodowy Dzień Muzyki – Mistrzowie organów z Orkiestrą 

Od kilku lat Polska Filharmonia Bałtycka uświetnia Międzynarodowy Dzień Muzyki koncertami na przełomie września i października. Nie inaczej jest również w tym roku. Tym razem łączymy tę okazję z trwającym w ostatnich dniach września 12. Międzynarodowym Konkursem Organowym im. J.P. Sweelincka. Oprócz Orkiestry PFB pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagrają wybitni organiści. Niemiec Martin Sander zagra Adagio i fugę c-moll, KV 426/546 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Kanon As-dur op. 56 nr 4 Roberta Schumanna i Uwerturę do Oratorium Paulus Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego (w wersji organowej W.T. Besta). Polski organista Tomasz Orlow wykona Improwizowaną Sonatę Symfoniczną na temat B-A-C-H, natomiast z filharmonikami gdański zagra pochodzący z Libanu Naji Hakim, który wykona V Koncert na organy, kotły i orkiestrę smyczkową swojego autorstwa. 

KUP BILET

-

28/09, 19:00 - XII Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Archikatedrze Oliwskiej

Najważniejszy konkurs organowy w Polsce, imienia Jana Pieterszoona Sweelincka obfitować będzie w wiele atrakcji. Jedną z nich jest prezentacja organów Archikatedry Oliwskiej przez dwóch znakomitych organistów i zarazem jurorów XII Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka, czyli Martina Gregoriusa oraz Tomasza Adama Nowaka.

KUP BILET

-

29/09, 18:00 - Gala Finałowa XII Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka

Trzy lata przygotowań, setki godzin spędzonych na opanowywaniu literatury organowej niezbędnej do startu w Konkursie im. J.P. Sweelincka zwieńczone zostanie uroczystą Galą, podczas której poznamy laureatów obu kategorii: Konkursu Interpretacji oraz Konkursu Improwizacji. Oprócz wręczenia atrakcyjnych nagród odbędzie się Koncert Laureatów. Usłyszymy więc jak grają najbardziej utalentowani organiści młodego pokolenia w Europie.

KUP BILET

-

30/09, 9:00, 11:00 - Lekcje z Mistrzami – Jan Sebastian Bach

Nowy sezon, więc czas na nowe! Proponujemy zupełnie nowy w naszej instytucji format koncertów edukacyjnych dla młodzieży, które pod nazwą Lekcje z mistrzami przybliżać będą największych kompozytorów różnych epok. Spotkanie te kierujemy do młodzieży szkolnej w wieku 10-14 lat (godz. 9:00) i 15-18 lat (godz. 11:00). Na pierwszy ogień trafia Jan Sebastian Bach. Dowiecie się, czym właściwie zasłynął i co wniósł do muzycznego języka wszechczasów. Podczas koncertu usłyszycie preludia, fugi, suity, toccaty, a nawet fragmenty kantat i oratoriów. Wysłuchacie utworów Bacha skomponowanych na klawesyn w wykonaniu Maksyma Zajączkiewicza.

KUP BILET

ZAPRASZAMY!

nuty podczas koncertu

Muzyczne atrakcje sierpnia

Lato w pełni, więc i muzycznych atrakcji nie brakuje. Zapraszamy na wyjątkowy cykl Muzyka w zabytkach starego Gdańska w perłach architektonicznych grodu nad Motławą. W gmachu Filharmonii odbędą się dwa koncerty symfoniczne z udziałem znakomitych solistów – koncertmistrza PFB skrzypka Roberta Kwiatkowskiego oraz pianisty Aleksandra Dębicza. 

dłonie pianisty

10 koncertów cyklu Chopin nad wodami Motławy

Lipiec to znakomity czas na wizytę w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wprawdzie Orkiestra PFB ma w tym miesiącu wolne, ale na brak atrakcji nikt narzekać nie będzie. Już 15 lipca rusza cykl Chopin nad wodami Motławy, podczas którego codziennie do 24 lipca o godzinie 20:30 zagra znakomity pianista lub pianistka. W tym gronie są przede wszystkim artyści związani z Gdańskiem, ale nie tylko. Będzie też pianista z Gruzji, który po raz pierwszy gości w Polsce. 

orkiestra PFB muzycy

Finał sezonu i nie tylko. Czerwiec w PFB

Czerwiec z udziałem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej rozpoczyna się w Gdyni podczas festiwalu Gdynia Classica Nova. Później Orkiestra zagra w swojej siedzibie na wyspie Ołowianka w rzadziej granym repertuarze filmowym oraz szczególnym dla nas koncercie na Zakończenie sezonu artystycznego 2023/2024. Zwieńczeniem miesiąca jest inauguracja Gdańskiego Lata Muzycznego w Oliwie. Zapraszamy!

dyrygent George Tchitchinadze

Maj w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Polska Filharmonia Bałtycka nie zwalnia tempa. Współorganizujemy Gdański Festiwal Muzyczny, podczas którego dwukrotnie zagra Orkiestra PFB (z pianistą Daniela Ciobanu i śpiewakami operowymi związanymi z sic itur ad astra foundation). W ramach GFM gra również dyrektor PFB prof. Roman Perucki. Wieńczymy cykl Scena Muzyki Polskie koncertami z udziałem Książek Piano Duo oraz pianisty Macieja Gańskiego i altowiolisty Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa. Do krainy bajek Disneya zabiorą młodszych i starszych melomanów zabiorą muzycy pod wodzą skrzypaczki Anny Bony. Wyjątkowy koncert familijny odbędzie się także popołudniem, a weźmie w nim udział Orkiestra PFB pod batutą Tadeusza Wicherka. 

laureaci pomorska nagroda artystyczna

Pomorskie Nagrody Artystyczne rozdane

Poznaliśmy laureatów jubileuszowej 25. Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Wyłoniono trzech laureatów najlepszych Kreacji Artystycznych w 2023 roku, Pomorską Nadzieję Artystyczną oraz Mecenasa Kultury w 2023 roku. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przyznał również Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną dla najbardzieiej zasłużonych artystów związanych z Pomorzem.

Orkiestra Filharmonia Bałtycka

Kwietniowe atrakcje w Filharmonii

W kwietniu zobaczymy wielu znakomitych pianistów. Gábor Farkas uświetni Galę Pomorskiej Nagrody Artystycznej, Alexander Korsantia zagra z Orkiestrą PFB pod batutą George'a Tchitchinadze, a dwóje z trójki dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku to pianiści - Klara Jachimczak i Bartosz Wiśniewski (trzecim jest akordeonista Dominik Żych). Miesiąc otwiera szczególny koncert w Archikatedrze Oliwskiej, z dwoma harfistami Carlosem Peña Montoyą oraz Juliuszem Wesołowskim w roli solistów.

statuetka gryf pomorski

Pomorska Nagroda Artystyczna 2024 - nominacje

Już 25 kwietnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się uroczysta Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej. To wtedy marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczy statuetki Gryfa Pomorskiego, zaprojektowane przez Marię Kuczyńską. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: Kreacja Artystyczna (troje spośród dziesięciu nominowanych), Pomorska Nadzieja Artystyczna (jeden laureat z trójki nominowanych) oraz Mecenat Kultury (jedna firma spośród trzech nominowanych). Ponadto marszałek województwa pomorskiego może przyzać Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całkoształt tworczości.

orkiestra polska filharmonia bałtycka

Co gramy w marcu?

Miesiąc otwieramy już 1 marca koncertem skrzypcowym dwukrotnego laureata Oscara Ericha Wolfganga Korngolda – z Orkiestrą PFB zagra świetny Jarosław Nadrzycki. Niespełna tydzień później gościmy Sinfonię Varsovię. Dzień Kobiet będziemy świętować symfonicznie z Krystyną Stańko, która zaśpiewa przeboje z albumu „Aquarius”. Dla młodych widzów zagra Grupa MoCarta, a wyjątkowe kompozycje organowe, w tym improwizacje do dwóch dzieł malarskich Olgi Boznańskiej, wykona Jürgen Geiger. Jakby tego było mało, czekają nas jeszcze dwa koncerty symfoniczne – z udziałem pianisty Luisa Fernando Pereza oraz skrzypka Piotra Pławnera. W ramach cyklu Scena Muzyki Polskiej zagra też Zespół Muzyki Dawnej - Diletto.

muzycy Orkiestry Filharmonii

Gorący luty w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Luty na Ołowiance zapowiada się wyjątkowo. Na początku czeka nas koncert symfoniczny z udziałem obu dyrektorów Filharmonii – organisty Romana Peruckiego i dyrygenta George’a Tchitchinadze (2 lutego). Orkiestra zagra również na Ostatki w Filharmonii (9 lutego), a także z tenorem Allanem Claytonem MBE i waltornista Michałem Szczerbą (16 lutego), by zwieńczyć miesiąc monumentalnym „Requiem” Giuseppe Verdiego z udziałem wspaniałych śpiewaków i Chóru Filharmonii Łódzkiej (23 lutego). Ponadto przed nami ostatnie w tym roku Bale Gdańskie i laureat Konkursu Chopinowskiego z recitalem cyklu Scena Muzyki Polskiej.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
ul. Ołowianka 1
80-751 Gdańsk

+48 58 320 62 50
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Logo PFB 2 250

 

BIP logoETR

Kasy biletowe:

+48 58 320 62 62
+48 58 323 83 62
+48 664 71 00 23
bilety@pfb.gda.pl

Godziny otwarcia kas:

• sobota–poniedziałek: nieczynne
• wtorek–piątek: 12:00–18:00
• oraz 4 godziny przed każdym
koncertem wieczornym, 1 godzinę
przed familijnym lub edukacyjnym

Kategorie

Aktualności
Repertuar
Edukacja
Bilety
O nas
Wynajem

Dyrekcja zastrzega sobie 
prawo
do zmian w programie wydarzeń