Aktualności

muzycy Orkiestry Filharmonii

Gorący luty w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Luty na Ołowiance zapowiada się wyjątkowo. Na początku czeka nas koncert symfoniczny z udziałem obu dyrektorów Filharmonii – organisty Romana Peruckiego i dyrygenta George’a Tchitchinadze (2 lutego). Orkiestra zagra również na Ostatki w Filharmonii (9 lutego), a także z tenorem Allanem Claytonem MBE i waltornista Michałem Szczerbą (16 lutego), by zwieńczyć miesiąc monumentalnym „Requiem” Giuseppe Verdiego z udziałem wspaniałych śpiewaków i Chóru Filharmonii Łódzkiej (23 lutego). Ponadto przed nami ostatnie w tym roku Bale Gdańskie i laureat Konkursu Chopinowskiego z recitalem cyklu Scena Muzyki Polskiej.

2/02, 19:00 – Koncert symfoniczny – Roman Perucki

Obaj dyrektorzy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej – prof. Roman Perucki i dyrektor artystyczny Orkiestry PFB George Tchitchinadze – na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej spotkają się dopiero po raz drugi. Ten pierwszy raz miał miejsce cztery lata temu podczas prapremiery dzieła Piotra Mossa "Według Memlinga. Koncert na flet, organy i orkiestrę". Tym razem znakomity organista i dyrektor Filharmonii zagra Koncert organowy g-moll Francisa Poulenca. Ponadto w wykonaniu Orkiestry usłyszymy Uwerturę Paryską K 311a B-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz słynną V Symfonię  e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.

KUP BILET 

---

3/02, 19:00 – V Bal Gdański – Od Vivaldiego po Piazzollę

W pierwszą sobotę lutego proponujemy szczególny przekrojowy program koncertu, po którym dla wszystkich chętnych odbędzie się zabawa taneczna na foyer Filharmonii. Wybitny akordeonista Marcin Wyrostek wraz z zespołem w składzie: Marcin Jajkiewicz (wokal), Staszek Słowiński (skrzypce), Daniel Popiałkiewicz (gitara), Bogusław Kaczmar (fortepian), Piotr Zaufal (bas) oraz Krzysztof Nowakowski (instrumenty perkusyjne) zaproponuje takie hity jak Zima z Czterech pory roku, Dzieci Sancheza Chucka Mangione’a, Libertango Astora Piazzolli, Niska Bania (melodia ludowa) czy El tango de Roxanne Ewana McGregora oraz własne kompozycje.

KUP BILET

---

9/02, 19:00 – Koncert symfoniczny – Ostatki w Filharmonii

Karnawał żegnamy również symfonicznie. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod kierunkiem Sebastiana Perłowskiego zagra razem z wokalistami Patrycją i Jackiem Kotlarskimi. Filharmoników gdańskich wesprą: Piotr Wrombel (fortepian, aranżacje), Zbigniew Wrombel (kontrabas) i Krzysztof Szmańda (perkusja). Artyści przypomną największe przeboje takich artystów jak Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Grażyna Łobaszewska czy Krystyna Prońko.

KUP BILET

---

10/02, 19:00 – VI Bal Gdański – Love Story, czyli miłość w karnawale

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Tak jest również z czasem beztroskiej zabawy na początku 2024 roku. Ostatni w tym roku Bal Gdański łączymy z walentynkami, więc koncert zdominują piosenki miłosne. Zaśpiewa je tenor Mirosław Niewiadomski, zagra Orkiestra Amberto prowadzona od pulpitu solistki-skrzypaczki przez niezawodną koncertmistrz Orkiestry PFB – Natalię Walewską. Zabrzmią najpiękniejsze melodie, od uwielbianych scen miłosnych z filmów, po czardasze, tanga i hity z repertuaru takich gwiazd, jak Il Divo, Lou Reed, Riccardo Cocciante, Joe Davis, Willie Nelson czy Zbigniew Wodecki.

KUP BILET 

---

16/02, 19:00 – Koncert symfoniczny – Allan Clayton

Zaśpiewa u nas także znakomity brytyjski tenor Allan Clayton MBE, który w roli solisty wystąpi razem z I głosem waltorni filharmoników gdańskich Michałem Szczerbą. Razem z Orkiestrą PFB prowadzoną przez australijskiego dyrygenta Daniela Smitha wykonają oni Serenadę na tenor, waltornię i smyczki op. 31 Benjamina Brittena. W programie koncertu znalazły się również Uwertura karnawałowa op. 92 Antonína Dvořáka oraz potężna i urzekająco piękna I Symfonia As-dur op. 55 Edwarda Elgara. Koncert ten towarzyszy obchodom 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego.

KUP BILET 

---

18/02, 18:00 – Scena Muzyki Polskiej – Jakub Kuszlik 

Lutowa odsłona cyklu Scena Muzyki Polskiej, współorganizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozwoli posłuchać młodego polskiego wirtuoza – Jakuba Kuszlika, który już zebrał wiele dowodów uznania i nagród na międzynarodowych konkursach. Z pewnością najważniejsza z nich to IV Nagroda XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – obie w 2021 roku, które pozwoliły artyście rozwinąć skrzydła również poza naszym krajem. Kuszlik zagra recital złożony z dzieł trzech wybitnych polskich kompozytorów różnych epok. Zabrzmią: Polonez Fantazja As-dur op. 61 Fryderyka Chopina, Metopy op. 29 Karola Szymanowskiego oraz I i II Sonata fortepianowa Grażyny Bacewicz.

KUP BILET 

---

23/02, 19:00 – Koncert symfoniczny – „Requiem” Verdiego

Na deser proponujemy dzieło szczególne i chociaż wykonane zostanie tylko ono, to z pewnością nikt nie wyjdzie z Sali Koncertowej zawiedziony. Przed nami piękne, wspaniałe, monumentalne, blisko półtoragodzinne „Requiem” Giuseppe Verdiego, czyli msza żałobna na chór, solistów i orkiestrę w wykonaniu Chóru Filharmonii Łódzkiej pod kierunkiem Artura Kozy oraz czwórki wspaniałych solistów: sopranistki Soojin Moon-Sebastian, mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej, tenora Tomasza Kuka oraz basa Łukasza Koniecznego. Oczywiście zagra również Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą jej dyrektora artystycznego George’a Tchitchinadze. Kompozytor uważał, że „Requiem” to najwspanialsze z jego dzieł i chociaż jest również autorem niezrównanych oper i innych utworów oratoryjno-kantatowych, trudno z tym zdaniem polemizować.

KUP BILET

Zapraszamy!

gryf instrumentu

Koncertowy początek roku w PFB

W nowy rok wkraczamy z koncertami symfonicznymi i karnawałowymi, które czekają Melomanów w każdy piątek i sobotę karnawału. Orkiestra PFB zagra ze znakomitymi skrzypkami – Mario Hossenem, Jakubem i Krzysztofem Jakowiczami czy pianistą Nelsonem Goernerem.  W artystycznej części Balów Gdańskich zagrają m.in. skrzypek Roby Lakatos, jazzowy Mietek Big-Band i grający nastrojowe tanga Cuarteto Re!Tango & Strings.

maska karnawał

Koncerty Karnawałowe / Bale Gdańskie w PFB

Początek roku to czas zabawy. Zapraszamy po wyjątkowe wrażenia do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej! W każdą sobotę karnawału odbędzie się koncert na Sali Koncertowej, a potem zabawa taneczna we foyer Filharmonii do muzyki granej na żywo. W części koncertowej zabrzmi muzyka kojarzona z koncertami noworocznymi oraz najpiękniejsze tanga świata, swing, muzyka wirtuozów instrumentów, a także nieśmiertelne szlagiery o miłości. Rozgrzeją Was znakomici artyści (m.in. Roby Lakatos, Marcin Wyrostek, Natalia Walewska). W części balowej możliwa rezerwacja stolika wraz z kolacją za dodatkową opłatą.

6/01, 19:00 - Salon Wiedeński i WigOrcheStra

Rozpoczynamy od koncertu karnawałowego z noworoczną nutą, i to niejedną. Zabrzmią utwory kojarzone z koncertami noworocznymi, walce, polki Johanna Straussa czy Wolfganga Amadeusza Mozarta. Nie zabraknie również arii i duetów operowych, które zaśpiewają Julia Iwaszkiewicz (sopran) oraz Nararii Kachala (tenor). W roli skrzypaczki-solistki oraz prowadzącej WigOrcheStrę wystąpi Karolina Vallo-Sutt, zaś na instrumentach perkusyjnych zagra Piotr Sutt. Oprawę taneczną zapewnią uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowe im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

KUP BILET

---

13/01, 19:00 - Najwspanialsze tanga świata

W krainę tanga zabierze wszystkich znakomity żywiołowy skrzypek Roby Lakatos, którego na scenie wspomogą artyści Gang Tango, prowadzonego przez kontrabasistę Sebastiana Wypycha. Wraz z nim zagrają: Grzegorz Lalek (skrzypce), Piotr Kopietz (bandoneon), Mirek Feldgebel (fortepian) i Krzysztof Łochowicz (gitara). Ponadto na scenie zaprezentują się Anna Wandke (skrzypce) oraz New Tango String Quartet. A w programie najpiękniejsze tanga – nie zabraknie słynnego argentyńskiego Libertango Astora Piazzolli, polskiego To ostatnia niedziela Jerzego Petersburskiego czy urugwajskiej La Cumparsity Gerarda Matosa Rodrigueza.

KUP BILET

---

20/01, 19:00 - Przeboje złotej ery swingu

Nie ma jazzu bez swingu, jednego z najwspanialszych muzycznych odkryć lat 30. i 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ten taniec rozrusza każdego. Młody, ambitny zespół Mietek Big-Band z Trójmiasta sięgnie po utwory doskonale znane i uwielbiane, wykonywane przez takich mistrzów gatunku jak Frank Sinatra czy Ella Fitzgerald. Trudno o lepszy wstęp do tanecznej, drugiej części wieczoru.

KUP BILET

---

27/01, 19:00 - Tango Show

Zespół Cuarteto Re!Tango & Strings to czterech znakomitych muzyków: Paweł A. Nowak (grający na bandoneon), Łukasz Perucki (skrzypce), Paweł Zawada (fortepian) oraz Sebastian Wyszyński (kontrabas). Razem z nimi zagra Orkiestra kameralna pod dyrekcją Łukasz Peruckiego. Artyści w czwartym Koncercie Karnawałowym w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej sięgną po nastrojowe, romantyczne tanga – ten argentyński taniec ma wielką moc – zachwyca, imponuje, znakomicie się go słucha i ogląda, szczególnie w wykonaniu pary profesjonalistów, która tego wieczora na scenie PFB zatańczy. Zabrzmią słynne i niemniej piękne tanga.

KUP BILET

---

3/02, 19:00 - Od Vivaldiego po Piazzollę

O niezapomniane wrażenia zadba akordeonista Marcin Wyrostek. Wspólnie z nim oprzekrojowy, bardzo efektowny program muzyczny wykonają Marcin Jajkiewicz (wokal), Staszek Słowiński (skrzypce), Daniel Popiałkiewicz (gitara), Bogusław Kaczmar (fortepian), Piotr Zaufal (bas) i Krzysztof Nowakowski (instrumenty perkusyjne). Usłyszymy takie niezapomniane hity jak Dzieci Sancheza Chucka Mangione, Janosik Jerzego Matuszkiewicza (w opracowaniu Marcina Wyrostka) czy El tango de Roxanne Ewana McGregora. Nie zabraknie też autorskich kompozycji Marcina Wyrostka (Moldav, Mazurcyjek, Suita Śląska)  i Piotra Zaufala (Chodzony, Śmierć Marii Królowej Szkotów), a także Zimy z koncertu Cztery pory roku Antonia Vivaldiego i kompozycji Astora Piazzolii.

KUP BILET

---

10/02, 19:00 - Love Story, czyli miłość w karnawale

Ostatni koncert karnawałowy w tym roku przypada chwilę przez walentynki. Siłą rzeczy najpiękniejsze uczucie, jakie można żywić względem innych, stanie się tematem naszego koncertu. Zabrzmią najpiękniejsze melodie, od uwielbianych scen miłosnych z filmów, przez czardasze i tanga, po hity z repertuaru takich gwiazd, jak Il Divo, Lou Reed, Riccardo Cocciante, Joe Davis, Willie Nelson czy Zbigniew Wodecki. Wykonają je świetni muzycy z Orkiestry Amberto, prowadzonej przez koncertmistrz Orkiestry PFB Natalię Walewską. Zaśpiewa obdarzony ciepłym tenorem Mirosław Niewiadomski.

KUP BILET

Zapraszamy!

sweelinck grafika

XII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka

Szanowne Kandydatki, Szanowni Kandydaci!

Z ogromną radością, już po raz dwunasty, zapraszam do udziału w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka. Zgodnie z tradycją Konkurs będzie miał miejsce w Gdańsku – stanowiącym bez wątpienia jeden z najważniejszych ośrodków muzyki organowej w Europie. W nadchodzącej edycji wydarzenia Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku podejmie współpracę z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Parafią pw. Bożego Ciała, Bazyliką św. Mikołaja (Gdański Zakon Dominikanów) oraz Archikatedrą Oliwską gdzie, dzięki uprzejmości Księży Proboszczów oraz Przeora oraz Rektora, będą miały miejsce przesłuchania konkursowe. Podobnie jak miało to miejsce w 2021 roku, Konkurs przybierze kilkuetapową formułę: poczynając od kwalifikacji na podstawie nagrań wideo, poprzez dwa etapy przesłuchań stacjonarnych w Gdańsku, na Gali Finałowej w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej kończąc.

orkiestra filharmonii bałtyckiej

Atrakcje grudnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Ostatni miesiąc roku obfituje w muzyczne atrakcje - w PFB wystąpi m.in. Robert Kwiatkowski w podwójnej roli, wybitny pianista Bruce Liu czy wspaniały skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. Zapraszamy do Polskiej  Filharmonii Bałtyckiej!

orkiestra, kontrabasy

Scena Muzyki Polskiej: wybitni artyści z polskim repertuarem

Wydarzenie jest współorganizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena Muzyki Polskiej, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czeka nas osiem kameralnych koncertów z udziałem najlepszych polskich artystów, którzy zagrają perły polskiej muzyki klasycznej.

30/11, 19:00 – Jakub Jakowicz, Katarzyna Budnik, Marcin Zdunik 

Znakomite trio muzyków, grających na co dzień z orkiestrami symfonicznymi w roli solistów w całej Polsce, tym razem łączy siły, żeby wykonać piękne i bardzo trudne wykonawczo kompozycje. Altowiolistka Katarzyna Budnik, skrzypek Jakub Jakowicz i wiolonczelista Marcin Zdunik najpierw zaprezentują się w duetach: Bukoliki na altówkę i wiolonczelę Witolda Lutosławskiego, Sonata per due violini Henryka Mikołaja Góreckiego i Chaconne na skrzypce i wiolonczelę Krzysztofa Pendereckiego). Później zagrają w trójkę. Usłyszymy Tria smyczkowe Józefa Kofflera i Krzysztofa Pendereckiego oraz Genesis I – Elementi per tre archi Henryka Mikołaja Góreckiego.

KUP BILET 

--

2/12, 18:00 – Łukasz Długosz i Marek Toporowski 

Tym razem czas na panów. Wybitny polski flecista Łukasz Długosz zagra wspólnie z Markiem Toporowskim – czołowym w kraju (i nie tylko) klawesynistą i interpretatorem muzyki dawnej. Zabrzmią kompozycje na flet i fortepian historyczny, w tym Polonez D-dur Karola Kurpińskiego, Introduction et Variations Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Fantazja C-dur Franciszka Lessela, Polonez a-moll Michała Kleofasa Ogińskiego czy Grand Sonata na flet i fortepian historyczny Michała Bergsona.

KUP BILET 

--

18/01,19:00 – Tomasz Ritter 

Wybitny specjalista gry na fortepianie historycznym zasiądzie przy takim instrumencie podczas kolejnego koncertu Sceny Muzyki Polskiej. Tomasz Ritter zinterpretuje takie skarby literatury pianistycznej jak Fantazja C-dur i Fantazja e-moll Franciszka Lessela, Polonez d-moll Karola Kurpińskiego, II Sonata D-dur Józefa Elsnera, Arię Casta diva z opery Norma Vincenzo Belliniego w opracowaniu Fryderyka Chopina czy kompozycja Juliana Fontany Première fantaisie brillante sur des motifs de la Somnambule de Bellini.

KUP BILET 

--

18/02, 18:00 – Jakub Kuszlik 

Bohaterem kolejnej odsłony cyklu jest laureat IV Nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 roku – Jakub Kuszlik, który tym recitalem po raz pierwszy gości w progach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Artysta zagra Poloneza Fantazjęa As-dur Fryderyka Chopina, Metopy Karola Szymanowskiego oraz I i II Sonatę fortepianową Grażyny Bacewicz.

KUP BILET 

--

16/03, 18:00 – Zespół Muzyki Dawnej DILETTO 

Dorobek jednego z najciekawszych kompozytorów polskich przełomu XVI i XVII wieku – Mikołaja Zieleńskiego oraz kompozytora i kapelmistrza wczesnego baroku Marcina Mielczewskiego przybliży pochodzący z Białegostoku Zespół Muzyki Dawnej DILETTO, w składzie którego znajdują się zarówno muzycy wokaliści, jak i instrumentaliści, prowadzeni przez jego założycielkę i dyrygentkę Annę Moniuszko. Artyści wykonają m.in. O gloriosa Domina,  Mottetto de S. Adalberto,  Ortus de Polonia czy Fantazję II i Fantazję III a 3 autorstwa Mikołaja Zieleńskiego, a także Canzonę a 2, Arię a 3 Marcina Mielczewskiego oraz jego Vesperae Dominicales, czyli Psalmy Nieszporne przeznaczone na chór solistów, chór ripieno i orkiestrę.

KUP BILET 

--

13/04, 18:00 – The Whoop Group

Czterej wirtuozi saksofonu z The Whoop Group (Jakub Muras, Mateusz Dobosz, Krzysztof Koszowski, Szymon Zawodny) sięgną po bardzo efektowny repertuar, doskonale znany m.in. z kinematografii. Zabrzmią kompozycje Krzysztofa Komedy (Svantetic, Unloved oraz słynna Rosemary’s Baby) oraz II Kwartet smyczkowy Mieczysława Wajnberga i oraz Album Tatrzańskie Ignacego Jana Paderewskiego (wszystkie w opracowaniu muzyków grupy).

KUP BILET 

--

11/05, 18:00 – Książek Piano Duo 

Znakomity i wielokrotnie nagradzany pianista Krzysztof Książek tym razem zagra w Gdańsku na dwa fortepiany razem z partnerką życiową i artystyczną Agnieszką Zahaczewską-Książek. Pod szyldem Książek Piano Duo wykonają m.in. Harnasiów Karola Szymanowskiego, Rondo alla polacca Es-dur Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Negro spirituals Romana Maciejewskiego czy Rondo C-dur Fryderyka Chopina.

KUP BILET 

--

25/05, 18:00 – Maciej Gański i Krzysztof Komendarek-Tymendorf 

Cykl zwieńczy koncert dwóch innych znakomitych muzyków związanych z Gdańskiem – pianisty Macieja Gańskiego i altowiolisty Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa. W ich wykonaniu usłyszymy dzieła na altówkę i fortepian (m.in. 3 Mazurki Henryka Szopowicza, Serenada Mieczysława Karłowicza, Romans Piotra Maszyńskiego, Scherzo Jana Michała Wieczorka, Lullaby  Witolda Lutosławskiego i Mazur Emila Młynarskiego).  

KUP BILET 

Zapraszamy!

praca przesłuchanie na stanowisko muzyk orkiestrowy

Regulamin przesłuchań konkursowych Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Procedura dotycząca przesłuchań na wakat w Orkiestrze Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. 

I. REGULAMIN PRZESŁUCHAŃ KONURSOWYCH ORKIESTRY POLSKIEJ FILHARMONII BAŁTYCKIEJ

1. Organizatorem przesłuchań jest Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
2. Egzamin przeprowadzony jest na określone w ogłoszeniu stanowisko. 
3. Przesłuchania są dwuetapowe.
4. Utwory obowiązuję w I i II etapie znajdują się w programie przesłuchania podanym w ogłoszeniu, bez możliwości zmiany programu w trakcie przesłuchania. 
5. Wyboru utworów obowiązujących na przesłuchaniu dokonuje DAO (Dyrektor Artystyczny Orkiestry) wraz z prowadzącymi daną sekcję we współpracy z bibliotekarzem i Radą Artystyczną.
6. I etap przesłuchania ma charakter anonimowy (za kotarą). W czasie trwania I etapu muzyk nie może stroić instrumentu, rozmawiać i czynić czegokolwiek, co ujawniłoby jego tożsamość. 
7. Zarówno w I jak i II etapie DAO lub Prowadzący przesłuchanie (Koordynator Pracy Artystycznej może w każdym momencie przerwać produkcję artystyczną Kandydata.
8. Kolejność występu Kandydatów w I i II etapie przesłuchania ustalona zostaje w drodze losowania - tuż przed rozpoczęciem przesłuchania w trybie tajnym i niejawnym.
9. Do I etapu muzyk stroi instrument do tunera - wysokość stroju 442 Hz.
10. Uczestnicy przesłuchania obecni na Sali, w tym osoby przebywające na widowni, zobowiązani są do pozostawienia poza miejscem przesłuchania wszelkich urządzeń elektronicznych, za pośrednictwem których mogłaby zostać ujawniona tożsamość Kandydata. 
11. Uczestnicy przesłuchania obecni na Sali, w tym osoby przebywające na widowni, zobowiązani są do nie opuszczania określonego przez organizatora miejsca przesłuchania przez czas trwania łącznie I i II etapu konkursu, o czym Prowadzący przesłuchanie pouczy obecnych. 
12. O wynikach przesłuchań Kandydaci zostaną powiadomieni niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od daty przesłuchania, w formie mailowej.
13. Organizator zastrzega sobie prawo nierozstrzygania ostatecznej kwestii zatrudnienia w przypadku, jeśli żaden z kandydatów nie spełni oczekiwanych wymagań, stawianych Kandydatowi do zatrudnienia. 
14. Decyzje co do przebiegu przesłuchania i wyboru zwycięzcy są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.
15. Organizator przesłuchań nie zapewnia akompaniatora. 
16. Organizator nie zwraca kosztów podróży oraz zakwaterowania Kandydatów. 
17. W przypadku rażącego naruszenia postanowień niniejszego Regulaminu, w szczególności dotyczących możliwości ujawnienia tożsamości Kandydata, Organizator zastrzega sobie prawo do natychmiastowego zdyskwalifikowania Kandydata lub unieważnienia konkursu. 

II. PRZEBIEG GŁOSOWANIA:

Etap I:

- po pierwszym etapie odbywa się dyskusja weryfikacyjna Komisji Kwalifikacyjnej, mająca za zadanie wyłonienie Kandydatów do drugiego etapu (dopuszcza się możliwość jawnego głosowania uprawnionych). Opinie z ostateczną listą dopuszczonych Kandydatów podaje Koordynator pracy artystycznej. DAO lub DYR (lub razem), po zasięgnięciu opinii Rady Artystycznej, decydują którzy Kandydaci przechodzą do II etapu. Ostateczną decyzję podejmuje DAO lub DYR (lub razem).

Etap II:

- po drugim etapie odbywa się dyskusja weryfikacyjna Komisji Kwalifikacyjnej, mająca za zadanie wyłonienie Kandydatów lub Kandydata do zatrudnienia (dopuszcza się możliwość jawnego głosowania uprawnionych). Opinie z ostateczną listą Kandydatów do zatrudnienia podaje Koordynator pracy artystycznej. DAO decyduje, który Kandydat (lub Kandydaci) zostaje wskazany do zatrudnienia do DYR w protokole końcowym.

Koordynator pracy artystycznej sporządza protokół z przebiegu przesłuchania. Sporządzony merytorycznie protokół przesłuchań podpisują członkowie Komisji Kwalifikacyjnej, biorący udział w przesłuchaniu. Protokół zostaje zatwierdzony przez DAO i przedstawiony do akceptacji DYR. 

Wszyscy członkowie Orkiestry PFB mogą być słuchaczami i obserwatorami przesłuchań, bez prawa czynnego uczestnictwa w opinii i głosowaniu. Nie biorą udziału w obradach Komisji Kwalifikacyjnej. 

Komisja Kwalifikacyjna wskazuje muzyków, którzy mogą zostać zaproszeni do współpracy z Orkiestrą PFB w razie potrzeby doangażowania.

III. SKŁAD KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ

- Dyrektor Artystyczny Orkiestry (prawo decyzji)
- i/lub Dyrektor (prawo decyzji ostatecznej)
- Rada Artystyczna (prawo opinii)

Dodatkowo:

- Ekspert z zewnątrz: na szczególne potrzeby zaproszony przez DYR (prawo opinii)
- Koordynator pracy artystycznej (jako szef przesłuchań odpowiada za porządek i dyscyplinę przesłuchania: przygotowanie kopii materiałów orkiestrowych oraz CV kandydatów dla Komisji).

W zależności o grupy, do której przeprowadzane jest przesłuchanie związane z wakatem lub awansem do wyższej grupy:

- w grupie kwintetu obowiązkowa obecność koncertmistrzów w grupy skrzypiec i wiolonczel (przynajmniej jednego) (prawo opinii przekazanej RA)

- w grupie altówek i kontrabasów dodatkowo prowadzący poszczególne grupy smyczkowe (prawo opinii przekazanej RA)

- w grupie dętej drewnianej obowiązkowa obecność pierwszych głosów z grupy dętej drewnianej, przynajmniej jeden przedstawiciel każdego instrumentu w grupie, w której przeprowadzane są przesłuchania (prawo opinii przekazanej RA)

- w grupie dętej blaszanej obowiązkowa obecność pierwszych głosów z grupy dętej blaszanej, przynajmniej jeden przedstawiciel każdego instrumentu w grupie, w której przeprowadzane są przesłuchania (prawo opinii przekazanej RA).

Nieobecność wyżej wskazanych osób usprawiedliwiona może być wyłącznie zdarzeniami losowymi. O zdarzeniu należy zawiadomić Prowadzącego przesłuchanie niezwłocznie po zaistnieniu danej okoliczności.

---

Treści ogłoszeń, klauzule informacyjne, kwestionariusze, zgody Kandydatów oraz nuty do pobrania poniżej:

- Muzyk orkiestrowy: Klarnet, II głos

- Muzyk orkiestrowy: Wiolonczela, koncertmistrz

Muzyk orkiestrowy: I skrzypce, tutti

Muzyk orkiestrowy: II skrzypce, tutti

grafika GJP

Przed nami 18. Gdańska Jesień Pianistyczna

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na najważniejsze muzyczne wydarzenie jesieni na Pomorzu. Gdańska Jesień Pianistyczna odbędzie się w dniach 9- 24 listopada. Melomanów czeka nas osiem koncertów z udziałem znakomitych pianistów z Francji, Austrii, Korei Południowej, Hiszpanii i Polski.

orkiestra PFB muzycy

Filharmonia gra w październiku

Koncerty symfoniczne, szczególni goście, znakomici soliści - październik tego roku zapowiada się w Filharmonii bardzo obiecująco. Już 6 października zagra u nas wybitna polska skrzypaczka Agata Szymczewska, a cztery dni później niezwykłe trio na organy, saksofon i sopran. 11 października gościmy szczególnych gości - Orkiestrę Filharmonii Narodowej, zaś 13 października swoim talentem ponownie w PFB zabłyśnie wiolonczelista Marcin Zdunik. Miesiąc zwieńczy 27 października niezwykle ważny Koncert Charytatywny "Muzyka Czyni Cuda", w którym usłyszymy wybitnych solistów z tenorem José Curą na czele.

gryf instrumentu

Zapraszamy na Gdańsk dla Muzyki Polskiej

W naszym gmachu na Ołowiance czeka nas wyjątkowy cykl Gdańsk dla muzyki polskiej. W ciągu dwóch tygodni odbędą się cztery koncerty kameralne (oraz jedna wystawa pomorskich malarzy) z udziałem znakomitych artystów, w tym filharmoników gdańskich, którzy odkryją przed Państwem prawdziwe piękno mniej i bardziej znanych pereł polskiej muzyki. Zabrzmią kompozycje takich twórców jak Anna Rocławska-Musiałczyk, Henryk Mikołaj Górecki, Roman Palester czy Bogdan Dowlasz. Na wszystkie wydarzenia cyklu wstęp jest wolny!

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
ul. Ołowianka 1
80-751 Gdańsk

+48 58 320 62 50
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Logo PFB 2 250

 

BIP logoETR

Kasy biletowe:

+48 58 320 62 62
+48 58 323 83 62
+48 664 71 00 23
bilety@pfb.gda.pl

Godziny otwarcia kas:

• sobota–poniedziałek: nieczynne
• wtorek–piątek: 12:00–18:00
• oraz 4 godziny przed każdym
koncertem wieczornym, 1 godzinę
przed familijnym lub edukacyjnym

Kategorie

Aktualności
Repertuar
Bilety
O nas
Wynajem

Dyrekcja zastrzega sobie 
prawo
do zmian w programie wydarzeń

Używamy plików cookies
Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.