Aktualności

fortepian i ręka pianisty

Przed nami Gdańska Jesień Pianistyczna

Niemal przez cały miesiąc – od 4 do 30 lilstopada – potrwa największe wydarzenie muzyczne Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, czyli Gdańska Jesień Pianistyczna. W tym czasie czekają nas trzy koncerty symfoniczne i sześć recitali fortepianowych w w wykonaniu dziesieciu pianistów z trzech kontynentów. Zagrają wybitni artyści, w tym finaliści i laureaci Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie – Charles Richard–Hamelin, Leonora Armellini, Georgijs Osokins, Szymon Nehring, Hyuk Lee czy Ewa Pobłocka.

4/11, 19:00 – Muzyka Północy / Ignacy Lisiecki

Pierwszy recital 19. Gdańskiej Jesieni Pianistycznej zabierze Was w niezwykłą muzyczną podróż przez trzy kontynenty. Symbolicznie cały festiwal rozpocznie kompozycja ukraińskiego artysty Valentina Silvestrova (Kitsch Music I & II), co jest formą hołdu dla dzielnego kraju walczącego z rosyjskim najeźdźcą. Później bardzo utalentowany polski pianista, któryr na stałe mieszka w Japonii, Ignacy Lisiecki zagra Prayer Sketch Bell Olivera Knussena z Wielkiej Brytanii, Spring and Asura Japończyka Daiego Fujikury, Sonatę fortepianową Leonarda Bernsteina z USA, Etiudy autorstwa Duńczyka Hansa Abrahamsena, by koncert zamknąć Sonatą fortepianową e-moll op. 7 Edvarda Griega.

KUP BILET

-

7/11, 19:00 – Szymon Nehring - recital

Jedyny polski zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Artura Rubinstein w Tel Awiwie (2017) i laureat Nagrody Publiczności Międzynardowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) Szymon Nehring cieszy się wielką sympatią gdańskiej publiczności. Dlatego też wraca do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wykonać dwa dzieła Ludwiga van Beethovena i jedno Roberta Schumanna. Usłyszycie Sonatę f-moll op. 2 nr 1 oraz Sonatę Es-dur op. 31 nr 3 autorstwa ostatniego klasyka wiedeńskiego, a także Etiudy symfoniczne op. 13 jednego z najważniejszych kompozytorów epoki romantyzmu.

KUP BILET

-

8/11, 19:00 – Koncert symfoniczny – Mikołaj Sikała

Kariera laureata Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Nadzieja Artystyczna za 2022 rok wciąż nabiera rozpędu. Ten związany z Gdańskiem kompozytor (autor pięcioczęściowej "Suity nadmorskiej" na fortepian solo, inspirowanej malowniczymi pejzażami Pomorza) i pianista odnosi sukcesy zarówno solo, jak i duetach. Tym razem Mikołaj Sikała zagra z Orkiestrą PFB, którą poprowadzi maestro George Tchitchinadze. Artysta wykona II Koncert fortepianowy g-moll op. 16 Sergiusza Prokofiewa. Ponadto w wersji orkiestrowej zabrzmi efektowna Pavane fis-moll op. 50 Gabriela Fauré i Symfonia nr 39 Es-dur KV 543 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

KUP BILET

-

18/11, 19:00  Charles Richard-Hamelin - recital

Po raz pierwszy w Filharmonii zagra jeden z czołowych pianistów swojego pokolenia, zdobywca II Nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 r. oraz Nagrody za najlepsze wykonanie sonaty, przyznanej przez Krystiana Zimermana. Charles Richard-Hamelin z Kanady wykona Recital Chopinowski, który wypełnią dzieła najsłynniejszego polskiego kompozytora, m.in. walce (w tonacjach a-moll, F-dur, f-moll, cis-moll  czy As-dur), Allegro de concert A-dur op. 46 oraz wszystkie cztery scherza (h-moll, b-moll, cis-moll, E-dur).

KUP BILET

-

22/11, 19:00 – Koncert symfoniczny – Sergei Babayan

Pochodzący z Armenii amerykański pianista Sergei Babayan również gości na gdańskiej Ołowiance po raz pierwszy. Nazywany pianistą pianistów, którego interpretacje łączą subtelne piękno i emocjonalny ogień (The Times of London) artysta ceniony jest najczęściej za doskonałą technikę, którą potrafi błysnąć zarówno w brawurowych recitalach, jak i koncertach z czołowymi orkiestrami świata. Babayan w Gdańsku wraz z Orkiestrą PFB prowadzoną przez maestro Pawła Przytockiego zagra II Koncert fortepianowy B-dur op. 83 Johannesa Brahmsa. Ponadto usłyszymy piękną VII Symfonię Anioł Światła najwybitniejszego fińskiego kompozytora po Jeanie Sibeliusie – Einojuhaniego Rautavaary.

KUP BILET

-

25/11, 19:00 – Leonora Armellini - recital

Obdarzona wielkim temperamentem, z którego robi doskonały użytek podczas gry na fortepianie, Włoszka Leonora Armellini będzie bohaterką kolejnego recitalu. Tak jak w przypadku Charlesa Richarda-Hamelina w całości będzie on poświęcony twórczości Fryderyka Chopina. W wykonaniu laureatki V nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 roku zabrzmią Polonezy op. 26, Nokturn op. 62 nr 1 oraz II Sonata fortepianowa (b-moll op. 35) i III Sonata fortepianowa (h-moll op. 58).

KUP BILET

-

28/11, 19:00 - Hyuk Lee i Hyo Lee - recital

Koreańscy bracia Lee podbili serca publiczności podczas ubiegłorocznej odsłony Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Z uwagi na liczne zapytania, postanowiliśmy zaprosić ich ponownie, by zagrali jedyny podczas festiwali recital na cztery ręce i dwa fortepiany. Bardzo młodzi artyści (24 i 17 lat) wykonają Sześć utworów karaibskich na dwa fortepiany Arthura Benjamina, La Valse na dwa fortepiany Maurice’a Ravela oraz całą IX Symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena w opracowaniu na dwa fortepiany Ferenca Liszta.

KUP BILET

-

29/11, 19:00 – Koncert symfoniczny – Georgijs Osokins

Kolejny finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015), który zyskał wielką sympatię dzięki oryginalnemu stylowi gry i odrobinie ekstrawagancji - Łotysz Georgijs Osokins - jest solistą ostatniego w tym roku koncertu symfonicznego w ramach Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Wraz z Orkiestrą PFB pod batutą Charlesa Olivieriego-Munroe zagra on Koncert fortepianowy nr 17 G-dur K. 453 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Melomani usłyszą tego dnia również Poemat symfoniczny Phaéton op. 39 Camille’a Saint-Saënsa oraz Symfonię d-moll Césara Francka.

KUP BILET

-

30/11, 19:00 – Ewa Pobłocka - recital

Na deser zostawiamy nie byle jaką gratkę. W minionym roku z przyczyn niezależnych ten recital nie mógł dojść do skutku. Teraz jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybitna polska pianistka Ewa Pobłocka w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zagrała. Będzie to monumentalny Das Wohltemperierte Klavier, tom II Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu laureatki m.in. X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980).

KUP BILET

Zapraszamy!

kontrabasy

Październik na Ołowiance

Już na początku mamy dwa niezwykle atrakcyjne koncerty – Recital Chopinowski uzupełniony o muzykę hiszpańską da znakomity laureat Konkursu Chopinowskiego Martín García García. Zaraz potem świętujemy jubileusz wybitnego polskiego kompozytora Piotra Mossa prawykonaniem jego dzieła. Ponadto po raz pierwszy w Filharmonii zagra pianista Piotr Sałajczyk, po raz kolejny gościmy wiolonczelistę Gary’ego Hoffmana. Najmłodszych melomanów zaprosimy na koncert familijny poświęcony patronowi PFB – Fryderykowi Chopinowi.

grafilka konkursu Sweelincka

Laureaci Konkursu im. J.P. Sweelincka

Z radością informujemy, że laureatami XII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku zostali Stephan Pollhammer w Konkursie Interpretacji oraz Hubert Trojanek w Konkursie Improwizacji.
organy, pozytyw polska filharmonia bałtycka

Rusza XII Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka

W dniach 26-29 września 2024 r. w całym Gdańsku wybrzmiewać będą organy, a duch zdrowej rywalizacji, młodości i wielkich ambicji unosić się będzie w całym mieście. Swoich sił w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka spróbuje łącznie 14 wyłonionych w eliminacjach uczestników i uczestniczek – 10 osób w Konkursie Interpretacji oraz 4 osoby w Konkursie Improwizacji.

organy, klawisze

Wrzesień na dobry początek

Przed nami początek sezonu, który rozpoczynamy już 6/09 od koncertu symfonicznego Zacznij od Bacha, poświęconego twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Po raz pierwszy odbędzie się również koncert familijny (15/09), podczas którego usłyszycie Urocze melodie i szepty. Muzykę kameralną znakomicie będą reprezentować artyści z Ukrainy i Rumunii, którzy dadzą popis gry na skrzypcach i fortepianie (18/09). Sezon oficjalnie zianaugurujemy kocertem symfonicznym z udziałem wspaniałej Kate Liu (20/09). Pod koniec września czekają nas również inne arcyciekawe wydarzenia muzyczne - Międzynarodowy Dzień Muzyki (27/09) i dwa koncerty w ramach XII Międzynarodowego Konkurso Organowego im. J.P. Sweelincka (28-29/09).

nuty podczas koncertu

Muzyczne atrakcje sierpnia

Lato w pełni, więc i muzycznych atrakcji nie brakuje. Zapraszamy na wyjątkowy cykl Muzyka w zabytkach starego Gdańska w perłach architektonicznych grodu nad Motławą. W gmachu Filharmonii odbędą się dwa koncerty symfoniczne z udziałem znakomitych solistów – koncertmistrza PFB skrzypka Roberta Kwiatkowskiego oraz pianisty Aleksandra Dębicza. 

dłonie pianisty

10 koncertów cyklu Chopin nad wodami Motławy

Lipiec to znakomity czas na wizytę w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wprawdzie Orkiestra PFB ma w tym miesiącu wolne, ale na brak atrakcji nikt narzekać nie będzie. Już 15 lipca rusza cykl Chopin nad wodami Motławy, podczas którego codziennie do 24 lipca o godzinie 20:30 zagra znakomity pianista lub pianistka. W tym gronie są przede wszystkim artyści związani z Gdańskiem, ale nie tylko. Będzie też pianista z Gruzji, który po raz pierwszy gości w Polsce. 

orkiestra PFB muzycy

Finał sezonu i nie tylko. Czerwiec w PFB

Czerwiec z udziałem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej rozpoczyna się w Gdyni podczas festiwalu Gdynia Classica Nova. Później Orkiestra zagra w swojej siedzibie na wyspie Ołowianka w rzadziej granym repertuarze filmowym oraz szczególnym dla nas koncercie na Zakończenie sezonu artystycznego 2023/2024. Zwieńczeniem miesiąca jest inauguracja Gdańskiego Lata Muzycznego w Oliwie. Zapraszamy!

dyrygent George Tchitchinadze

Maj w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Polska Filharmonia Bałtycka nie zwalnia tempa. Współorganizujemy Gdański Festiwal Muzyczny, podczas którego dwukrotnie zagra Orkiestra PFB (z pianistą Daniela Ciobanu i śpiewakami operowymi związanymi z sic itur ad astra foundation). W ramach GFM gra również dyrektor PFB prof. Roman Perucki. Wieńczymy cykl Scena Muzyki Polskie koncertami z udziałem Książek Piano Duo oraz pianisty Macieja Gańskiego i altowiolisty Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa. Do krainy bajek Disneya zabiorą młodszych i starszych melomanów zabiorą muzycy pod wodzą skrzypaczki Anny Bony. Wyjątkowy koncert familijny odbędzie się także popołudniem, a weźmie w nim udział Orkiestra PFB pod batutą Tadeusza Wicherka. 

laureaci pomorska nagroda artystyczna

Pomorskie Nagrody Artystyczne rozdane

Poznaliśmy laureatów jubileuszowej 25. Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Wyłoniono trzech laureatów najlepszych Kreacji Artystycznych w 2023 roku, Pomorską Nadzieję Artystyczną oraz Mecenasa Kultury w 2023 roku. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przyznał również Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną dla najbardzieiej zasłużonych artystów związanych z Pomorzem.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
ul. Ołowianka 1
80-751 Gdańsk

+48 58 320 62 50
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Logo PFB 2 250

 

BIP logoETR

Kasy biletowe:

+48 58 320 62 62
+48 58 323 83 62
+48 664 71 00 23
bilety@pfb.gda.pl

Godziny otwarcia kas:

• sobota–poniedziałek: nieczynne
• wtorek–piątek: 12:00–18:00
• oraz 4 godziny przed każdym
koncertem wieczornym, 1 godzinę
przed familijnym lub edukacyjnym

Kategorie

Aktualności
Repertuar
Edukacja
Bilety
O nas
Wynajem

Dyrekcja zastrzega sobie 
prawo
do zmian w programie wydarzeń