Aktualności

Zdjęcie instrumentu

Używane instrumenty na sprzedaż

Informujemy, że Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku sprzedała wystawione na sprzedaż używane instrumenty muzyczne:

- Fagot Mollenhauer (cena wywoławcza 2000 zł brutto, sprzedany za 3500 zł brutto)

- Harfa Lunacharsky mod. IX (cena wywoławcza 500 zł brutto, sprzedana za 2100 zł brutto)


Wystawione na sprzedaż przedmioty można było oglądać w siedzibie Filharmonii w dniach 17.12-22.12.2021 r. w godz. 11.00-14.00, po uprzednim uzgodnieniu terminu z osobą upoważniona do kontaktów z oferentami – pod nr telefonu 58 320 38 354.

Komunikat w sprawie sprzedaży używanych instrumentów.

---

Oferty należy składać drogą mailową na adres sekretariatu PFB: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do godz. 10.00, dnia 28.12.2021 r.

Oferta powinna zawierać:

- w tytule wiadomości e-mail: oferta na zakup fagot/harfa;

- imię i nazwisko lub nazwę oferenta i adres;

- jednoznaczne określenie przedmiotu sprzedaży, na który składana jest oferta (wskazanie nazwy przedmiotu);

- oferowaną cenę brutto;

- oświadczenie o treści: „Oświadczam, że zapoznałem/łam się ze stanem faktycznym przedmiotu sprzedaży, na który składam ofertę i nie zgłaszam co do niego uwag”.

Oferta nie spełniająca powyższych warunków zostanie odrzucona.
Ogłoszenie wyników nastąpi dnia 29.12.2021 na stronie internetowej Filharmonii.

W przypadku zgłoszenia się kilku oferentów, zainteresowanych tym samym przedmiotem, sprzedaż zostanie dokonana na rzecz tego, który zaproponował najwyższą cenę.
W przypadku, gdy najwyższą cenę zakupu tego samego przedmiotu sprzedaży zaoferowano w dwóch lub więcej ofertach, Filharmonii Bałtyckiej przysługuje prawo swobodnego wyboru jednej z tych ofert.
O wyborze oferty Sprzedający zawiadomi oferenta w formie zwrotnej wiadomości e-mail.

Nabywca zobowiązany jest zapłacić cenę nabycia w terminie 7 dni, od dnia poinformowania go o wyborze jego oferty.
Wydanie przedmiotu sprzedaży nastąpi, po zapłaceniu przez nabywcę ceny sprzedaży.

Więcej informacji na temat oferty sprzedaży używanych instrumentów

Orkiestra Filharmonia Bałtycka

Gdańska Jesień Pianistyczna w Filharmonii Bałtyckiej

Szanowni Państwo.

Od 5 do 26 listopada w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbyło się najważniejsze wydarzenie nie tylko jesieni, ale też całego sezonu. Gdańska Jesień Pianistyczna była trzytygodniowym świętem muzyki z udziałem wybitnych pianistów z całego świata. Odbyło się w tym czasie rekordowo dużo koncertów – aż cztery koncerty symfoniczne i dziesięć recitali pianistycznych. Występy artystów w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podczas Gdańskiej Jesieni Pianistycznej obejrzało prawie 6 tys. osób.

Gdańska Jesień Pianistyczna zapowiadała się w tym roku wyjątkowo atrakcyjnie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się artyści z Rosji, Gruzji, Austrii, Hiszpanii, Argentyny, Japonii, Włoch i oczywiście z Polski. Różne szkoły pianistyczne i niezwykle interesujący repertuar, sięgający od Bacha do Glassa i utworów skomponowanych przez samych pianistów. Byliśmy świadkami wielkiej dawki muzyki fortepianowej z najwyższej półki. Oprócz programów przekrojowych – wysłuchaliśmy programów monograficznych, a także improwizacji w koncercie Leszka Możdżera z udziałem Orkiestry Musicae Antiquae Collegium pod batutą Marcina Sompolińskiego (22 listopada). Wszystko zainaugurował koncert symfoniczny z udziałem utalentowanej polskiej pianistki młodego pokolenia –  Julii Kociuban, która wystąpiła razem z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą swojego dyrektora artystycznego - maestro Georga Tchitchinadze (5 listopada). Artystka wykonała XXIII Koncert fortepianowy K. 488 A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.

W roku Konkursu Chopinowskiego oczywiście nie mogło zabraknąć recitali chopinowskich – tym razem wystąpiło aż troje laureatów tegorocznej XVIII edycji Konkursu Chopinowskiego – 8 listopada olśnił publiczność laureat II Nagrody Kyohei Sorita z Japonii, 13 listopada zagrał charyzmatyczny Hiszpan Martín García García, który wykonał preludia i fugi Jana Sebastiana Bacha oraz mazurki, impromptu, preludia oraz Sonatę h-moll Fryderyka Chopina. Natomiast 25 listopada w dodatkowym recitalu zagrała w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej znana z ognistego temperamentu laureatka V Nagrody tegorocznego Konkursu Chopinowskiego – Leonora Armellini

Gościliśmy też słynny duet pianistyczny z Bułgarii – Genovę i Dimitrova (14 listopada). W ich wykonaniu na dwa fortepiany usłyszeliśmy Wariacje na temat Haydna op. 56b  Johannesa Brahmsa oraz Tańce symfoniczne Sergiusza Rachmaninowa. Przekrojowy program z kompozycjami Beethovena, Debussy’ego, da Falli,  Granadosa, Chopina i Rachmaninowa zagrał Luis Fernando Pérez (15 listopada). Transkrypcje Lisztowskie pieśni Schuberta otworzyły recital gruzińskiego pianisty Alexandra Kandelakiego (6 listopada). Odbył się też recital laureata II Nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku (oraz Nagrody Publiczności) – Ingolfa Wundera, który zagrał m.in. swoje własne kompozycje: „Meditazione Mediterranea”, „Liberty Prelude”, „Moonlight Waltz” i „Fantaisie Atlantis” (7 listopada). Wystąpił także juror tegorocznego Konkursu Chopinowskiego – Nelson Goerner, który zaproponował brawurowe interpretacje dzieł Bacha, Schuberta, Bartóka i Liszta (20 listopada). Eteryczna Marina Kosterina zaprezentowała antologię fantazji fortepianowych od Bacha i Mozarta, przez Chopina, po Skriabina. Natomiast bardzo zdolny młody gdański pianista Maciej Gański przedstawił pierwszy zeszyt minimalistycznych, efektownych etiud Philipa Glassa. Program dopełniły dwa świetne koncerty symfoniczne. 19 listopada Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dyrygowana przez Bassema Akiki zagrała z wybitnym ukraińskim pianistą Vadymem Kholodenką, a 26 listopada Orkiestrę PFB i pianistę Alessio Baxa poprowadził maestro Jacek Kaspszyk.

Dziękujemy za udział, obecność i dobre słowa, dzięki czemu udało nam się w pełni zrealizować bogaty program, tak owacyjnie odebrany przez publiczność.

zdjęcie publikacja

Zasady bezpieczeństwa dla publiczności

Szanowni Państwo,

przypominamy, że od 15 grudnia, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, obowiązują nowe wytyczne dotyczące udziału w wydarzeniach artystycznych. Bilety bez ograniczeń można sprzedawać tylko do 30% obłożenia widowni. Po wyczerpaniu tej puli możemy sprzedawać bilety jedynie osobom zaszczepionym przeciwko COVID-19, które posiadają certyfikat szczepienia przeciwko tej chorobie. Bilety z dodatkowej puli (powyżej 30% obłożenia widowni) będzie można nabyć jedynie po okazaniu w kasie biletowej Filharmonii certyfikatu szczepienia lub cyfrowym poświadczeniu posiadania certyfikatu w przypadku sprzedaży online.

Prosimy wszystkie zaszczepione osoby o zabieranie ze sobą certyfikatu szczepienia przeciw COVID-19 w celu weryfikacji przy wejściu do Filharmonii.

Uczestnictwo w wydarzeniu artystycznym organizowanym przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (PFB) jest równoznaczne z akceptacją Zaleceń higienicznych dla uczestników wydarzenia w PFB (dostępnych poniżej), dotyczących przestrzegania na terenie PFB zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, akceptację klauzuli informacyjnej RODO (dostępnej poniżej).

 

Z góry dziękujemy za zrozumienie i dostosowanie się do reżimu sanitarnego obowiązującego w Filharmonii podczas wydarzeń artystycznych. Zalecenia higieniczne wprowadzone zostały w trosce o Państwa zdrowie oraz z myślą o bezpieczeństwie zaproszonych artystów i pracowników Filharmonii. Życzymy Państwu niezapomnianych wrażeń artystycznych i zapraszamy ponownie do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Pozostajemy z wyrazami szacunku,
Dyrekcja i pracownicy PFB

Materiały do pobrania (udostępnione w celu zapoznania się):

1) Zalecenia higieniczne dla uczestników wydarzenia w PFB

2) Klauzula informacyjna RODO

3) Oświadczenie dot. szczepienia

Marcin Kucharczyk

Wyniki 11. Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka

11. Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P Sweelincka dobiegł końca. Z przyjemnością informujemy o wynikach 11. edycji Konkursu.

I miejsce w Konkursie Interpretacji – Marcin Kucharczyk

II miejsce w Konkursie Interpretacji – Krzysztof Augustyn ex aequo Mariusz Kozieł

III miejsce w Konkursie Interpretacji – Olgierd Wysocki

 

Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu J.P. Sweelincka – Wiktoria Ryńska

Laureat Konkursu Improwizacji – Damian Skowroński.

---

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku organizowany jest co trzy lata od 1991 roku, a jego 11. edycja odbyła się w dniach 21-26.09.2021 roku.

Podstawową ideą konkursu, jednego z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce, jest zrzeszanie młodych organistów, którzy otrzymują szansę na prezentację swoich umiejętności przed światowej sławy muzykami. Międzynarodowa konfrontacja uczestników podtrzymuje ducha pozytywnej rywalizacji.

Udział w wydarzeniu to szansa przede wszystkim na zaistnienie w świecie muzyki organowej, zdobycie funduszy na rozwój artystyczny oraz możliwość uzyskania zaproszenia do uczestnictwa w najlepszych światowych festiwalach organowych. Ponadto podczas konkursu organiści nawiązują liczne, przydatne kontakty, przekładające się na owocną współpracę.

 

Filharmonia muzycy - zdjęcie grupowe

Podsumowanie lata Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Sezon letni za nami. Z tej okazji chcielibyśmy podzielić się z Państwem podsumowaniem naszej letniej działalności. Polska Filharmonia Bałtycka jest organizatorem cykli koncertowych „Chopin nad wodami Motławy” (odbywającego się w gmachu na Ołowiance) oraz „Muzyka w zabytkach starego Gdańska” (w przestrzeniach sakralnych i zabytkowych). W przypadku tego pierwszego cyklu w 15 koncertach Filharmonia gościła około 1300 Melomanów, natomiast w 12 koncertach z cyklu „Muzyka w zabytkach…” uczestniczyło około 1000 osób. Komplet publiczności (prawie 500 osób) na koncertu „Zakończenie Gdańskiego Lata Muzycznego”.

W 18 koncertach współorganizowanego przez Filharmonię (ich głównym organizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”) w ramach 64. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Archikatedrę Oliwską odwiedziło ponad 2300 osób. Blisko 650 osób uczestniczyło w pięciu Koncertach organowych w ramach Jarmarku św. Dominika w Bazylice św. Mikołaja. Polska Filharmonia Bałtycka od lat wspiera też życie kulturalne całego regionu. We współorganizowanym Międzynarodowym Letnim Festiwalu Muzycznym „Słowo i Muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze w 15 koncertach Kościół św. Ignacego Loyoli odwiedziło blisko 3500 osób. Podczas Cysterskiego Lata Muzycznego w Żarnowcu w siedmiu koncertach organowych w Kościele Zwiastowania Pana uczestniczyło prawie 1050 osób. Również siedem koncertów zorganizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Stegnie – w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa śledziło je około 830 osób. Także Koncerty organowe w Jastarni w Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni cieszyły się dobrym przyjęciem miłośników muzyki, których sześć koncertów w Jastarni obejrzało blisko 750 osób.

W sumie odbyło się aż 86 koncertów organizowanych i współorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką, począwszy od 25 czerwca do końca sierpnia, czyli średnio zdecydowanie ponad jeden dziennie. Oznacza to, że na różnej wielkości widowniach (dużo mniejszych niż w Sali Koncertowej PFB) na wydarzeniach Filharmonii w sumie zasiadło prawie 12 tys. Melomanów.

Serdecznie dziękujemy za to, że byliście z nami i zapraszamy na nowy sezon artystyczny, który inaugurujemy oficjalnie 17 września, ale już tydzień wcześniej zapraszamy do swojej siedziby na koncert symfoniczny, który poprowadzi maestro Sławomir Chrzanowski.

Flash mob Filharmonia Bałtycka

Polska Filharmonia Bałtycka promuje Fundusze Norweskie i EOG

Z przyjemnością udostępniamy Państwu owoc naszej półrocznej pracy. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą swojego dyrektora maestro George’a Tchitchinadze wykonała przy Fontannie Neptuna utwór "W grocie Króla Gór" z I Suity "Peer Gynt" Edwarda Griega. W roli Peer Gynta wystąpił Piotr Srebrowski.

Wydarzenie w całości zostało sfinansowane ze środków Funduszy Norweskich i EOG. Realizacja na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. 

EEA and Norway grants

 

Zobacz materiał wideo z naszej realizacji. 

 

Plakat Konkurs Sweelinck

Wyniki I etapu 11. Konkursu im. J.P. Sweelincka

Zakończył się I etap 11. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka.

Informujemy, że decyzją Jury do II etapu Konkursu Interpretacji zakwalifikowali się następujący kandydaci (kolejność nazwisk alfabetyczna):

Krzysztof Augustyn

Elisabeth Hubmann

Anna Yusupova

Łukasz Kołakowski

Mariusz Kozieł

Marcin Kucharczyk

Sebastian Kuczyński

Oskar Maj

Artur Pałasuchin

Liliia Pechenkina

Łukasz Różyło

Wiktoria Ryńska

 Mariusz Wycisk

 Olgierd Wysocki

Jury Konkursu:
prof. Christophe Mantoux
prof. Roman Perucki
prof. Daniel Zaretsky
prof. Jaroslav Tůma
dr hab. Krzysztof Urbaniak
dr hab. Jarosław Wróblewski

Informujemy, że do II etapu Konkursu Improwizacji zakwalifikowali się następujący kandydaci (kolejność alfabetyczna):

Michał Botor

Marcel Eliasch

Józef Lach

Patryk Podwojski

Damian Skowroński

Michał Wałeczek

Jury Konkursu:
prof. Wolfgang Seifen
prof. Julian Gembalski
prof. Roman Perucki
prof. Jaroslav Tůma

Wszystkim kandydatom, którzy przeszli do kolejnych etapów, serdecznie gratulujemy!

Statuetka Gryfy Pomorskie

Laureaci Pomorskiej Nagrody Artystycznej

W czwartek 10 czerwca odbyła się Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej, podczas której poznaliśmy laureatów tej najbardziej prestiżowej nagrody dla artystów Pomorza za 2020 rok. Wydarzenie zainaugurowało przekazanie statuetek, tzw. Gryfa Pomorskiego laureatom za rok 2019, oficjalnie wyłonionych w grudniu 2020 roku z uwagi na trwającą pandemię. Tamto wydarzenie zrealizowano w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej online, więc dopiero teraz można było zaprosić laureatów poprzedniej nagrody, by przed publicznością odebrali przyznane pół roku wcześniej nagrody.

- Wszyscy mamy ogromny głód uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych – przyznał gospodarz wieczoru, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, witając publiczność.

Statuetki za Kreacje Artystyczne za 2019 rok odebrali: aktor Mirosław Baka, aktorka Katarzyna Figura i trębacz jazzowy Emil Miszk. Laureatką Pomorskiej Nadziei Artystycznej za 2019 rok została tancerka Julia Ciesielska. Mecenasem Kultury Pomorskiej w tamtej edycji nagrody został Marian Zieliński.

Wśród tegorocznych nominowanych do Kreacji Artystycznych za 2020 rok znaleźli się: Dorota Androsz, Iwona Berent, Łukasz Długosz, Robert Florczak, Mieczysław Jaroszewicz, Dorota Karaś i Marek Sterlingow, Robert Kwiatkowski, Krzysztof Matuszewski, Mariusz Waras i Małgorzata Żerwe.

Kreacje Artystyczne otrzymali:

Robert Kwiatkowski – koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, za przygotowanie i poprowadzenie w podwójnej roli – skrzypka solisty i dyrygenta – koncertu „Znane i nieznane dzieła klasyków wiedeńskich w Gdańsku” w PFB, a także za opublikowanie autorskich kadencji do wszystkich dziewięciu klasycznych koncertów skrzypcowych Mozarta, Haydna i van Beethovena.

- Bardzo się cieszę z tej wspaniałej nagrody. Jednak najbardziej cieszy mnie to, że muzyka, którą uwielbiam, a która nie jest zbyt nowa, wciąż znajduje swoich odbiorców – powiedział Robert Kwiatkowski.

ZOBACZ koncert Orkiestry PFB z udziałem Roberta Kwiatkowskiego w roli solisty i dyrygenta w 2021 roku.

Mariusz Waras – artysta street artowy, za stworzenie cyklu społecznie zaangażowanych instalacji artystycznych wyrażających sprzeciw wobec mowy nienawiści, a także stanowiących komentarz do protestów w obronie praw człowieka w Polsce i walki o demokrację w Białorusi.

- Ta nagroda jest dla mnie szczególna, bo jest przyznana za treść moich prac, a nie tylko za ich formę. Te treści bywają uważane za kontrowersyjne, nie wszystkim się podobają. Tym bardziej cieszę się, że moje prace zostały dostrzeżone, bo przecież za nami bardzo trudny rok, a ten nie zaczął się lepiej – powiedział Mariusz Waras.

Iwona Berent – za koordynację wieloletniej rewaloryzacji Centrum św. Jana w Gdańsku, w tym m.in. rekonstrukcji XVIII-wiecznych organów projektu Johanna Rhode.

- Przemiana kościoła św. Jana w Centrum św. Jana to również rekonstrukcja organów bocznych. Przypominam sobie, że kiedy w 2008 roku planowaliśmy, że powrócą do wnętrza kościoła jest zabytki, wywiezione przez 70 lat po II wojnie światowej w różne miejsca, to wydawało się to zupełną utopią. Jednak udało się – w 2020 roku zakończyła się odbudowa Kościoła św. Jana – powiedziała Iwona Berent.

Do miana Pomorskiej Nadziei Artystycznej aspirowało troje zdolnych artystów: Hanna Pozorska, Wojciech Stachura oraz Agata Woźnicka. Nagrodę otrzymała niezwykle zdolna młoda skrzypaczka Hanna Pozorska, która debiutowała w koncercie z orkiestrą symfoniczną w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podczas Inauguracji 75. sezonu artystycznego 2020/2021.

ZOBACZ koncert Orkiestry PFB z udziałem Hanny Pozorskiej.

Przyznano także Wielką Nagrodę Artystyczną za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych Marszałek Mieczysław Struk wręczył legendzie polskiego i nie tylko jazzu – Przemkowi Dyakowskiemu. Mecenasem Kultury Pomorskiej została firma Ziaja LTD Zakład Produkcji Leków Sp z o.o.

Wszystkim laureatom i nominowanym gratulujemy!

Grafika XI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka

XI Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka

Gdańsk, 10-30.06.2021, 21-26.09.2021

Szanowni Państwo, Drodzy Uczestnicy,

Już po raz jedenasty spotkamy się w malowniczym Gdańsku, by spróbować swoich sił w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka. Tegoroczna edycja wydarzenia została podzielona na kilka etapów: pierwszy z nich przyjmie formę kwalifikacji na podstawie nagrań wideo, a kolejne odbędą się stacjonarnie w zabytkowej Bazylice św. Mikołaja oraz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce. Do tegorocznej edycji Konkursu, w ramach którego zmierzą się interpretatorzy oraz improwizatorzy, zostali zaproszeni wybitni przedstawiciele muzyki organowej – profesorowie najlepszych ośrodków muzycznych na świecie: prof. Christophe Mantoux, prof. Renata Marcinkutė-Lesieur, prof. Jaroslav Tůma, dr hab. Krzysztof Urbaniak, dr hab. Jarosław Wróblewski, prof. Wolfgang Seifen, prof. Julian Gembalski i niżej podpisany prof. Roman Perucki. Po raz kolejny profesjonalne jury oceniać będzie zmagania najlepszych młodych organistów. Jestem przekonany, że znajdą się wśród Państwa wybitne talenty muzyczne, a udział w Konkursie stanie się dla niektórych z Państwa przełomowym momentem w karierze. Jak zawsze towarzyszyć nam będzie niepowtarzalna atmosfera oparta na pozytywnej rywalizacji, wymianie doświadczeń i kreatywności.

Na laureatów Konkursu czekają nagrody pieniężne, zaproszenia do współpracy w ramach międzynarodowych festiwali muzycznych, a także możliwość zagrania solowego koncertu w prestiżowym miejscu, jakim jest Polska Filharmonia Bałtycka.

Ostatni rok był dla środowiska artystycznego wyjątkowo trudny. Wielu artystów zostało pozbawionych możliwości tworzenia, a przede wszystkim dzielenia się tą twórczością z innymi. Żywa muzyka długo nie rozbrzmiewała w salach koncertowych, a ludzie młodzi, dopiero rozpoczynający swoją muzyczną karierę, zetknęli się z poważnymi dylematami. Z tym większą przyjemnością zapraszam Państwa do wzięcia udziału w tak ważnym dla wszystkich młodych organistów przedsięwzięciu. Wyrażam głęboką nadzieję, że sytuacja pozwoli nam na spotkanie w Gdańsku, mieście o niezwykle bogatej tradycji organowej, by wspólnie celebrować sztukę muzyczną w otoczeniu najpiękniejszych polskich zabytków.

prof. dr hab. Roman Perucki
Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka

ENGLISH VERSION:

Dear Sirs, Dear Participants,

This autumn we will have the opportunity to meet in beautiful Gdańsk to take part in The 11th Jan Pieterszoon Sweelinck International Organ Music Competition. The current edition was divided into few stages: first of them is a qualification based on video recording and the next ones will be more conventional. This year all of the auditions will take part in a historic St. Nicolas Church and the Polish Baltic Philharmonic in Gdańsk.

The Jan Pieterszoon Sweelinck International Organ Music Competition is one of the most important music competitions in Poland. We invited the best organist from all over the world, who are considered as an authority in field of organ music: prof. Christophe Mantoux, prof. Renata Marcinkutė-Lesieur, prof. Jaroslav Tůma, PhD Krzysztof Urbaniak, PhD Jarosław Wróblewski, prof. Wolfgang Seifen, prof. Julian Gembalski. Once again, a professional jury, which I also belong in, will evaluate the struggles of the best young organists. I am certain that there are unbelievably talented musicians among you and that the competition will be a major breakthrough in someone’s career. The amazing atmosphere of Jan Pieterszoon Sweelinck International Organ Music Competition hasn’t change since the last years – we'll be enjoying of the healthy rivalry and exchanges of experience, as always.

The very attractive prizes are waiting for the winners: money prizes, invitations to organ music festivals and also solo concerts in the prestigious Polish Baltic Philharmonic in Gdańsk.
The last year was absolutely devastating for the artists. A lot of us haven’t be able to play concerts and to share our art with others.

Young people, who were in the beginning of their music career, were faced with a very difficult dilemmas. That’s why I’m so happy to invite you to take part in The 11th Jan Pieterszoon Sweelinck International Organ Music Competition – the competition which could change your life! I’m hope that the pandemic situation will not be able to interrupt in our meeting in Gdańsk. Let’s celebrate the art of music in this amazing Polish city.

prof. Roman Perucki
Director of The Jan Pieterszoon Sweelinck International Organ Music Competition

PATRONATY HONOROWE:

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński
Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk
Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz
Jego Magnificencja Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz
Jego Ekscelencja Arcybiskup Metropolita Gdański, Tadeusz Wojda SAC

ORGANIZATORZY:

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”

PARTNER:

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

KOMITET ORGANIZACYJNY:

Dyrektor Konkursu – prof. dr hab. Roman Perucki
Sekretarz Konkursu Interpretacji, koordynacja wydarzenia – dr hab. Hanna Dys
Sekretarz Konkursu Improwizacji, koordynacja wydarzenia – dr Maciej Zakrzewski
Sekretariat Konkursu – Angelika Jackiewicz (Polska Filharmonia Bałtycka)
Promocja Konkursu:
Radosław Grosfeld, Łukasz Rudziński (Polska Filharmonia Bałtycka)
Sylwia Holeksa-Wilkowska (Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku)

DO POBRANIA:

Regulamin konkursu
Rules of the competition

Karta zgłoszenia – Konkurs Interpretacji
Karta zgłoszenia – Konkurs Improwizacji

Registration card – The Interpretation Competition
Registration card – The Improvisation Competition

HARMONOGRAM OGÓLNY:

10-30.06.2021 – I etap (kwalifikacja na podstawie nagrań video)
21-25.09.2021 – próby do Konkursu Interpretacji, Konkurs Interpretacji (Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku, Polska Filharmonia Bałtycka)
24.09.2021 – koncert organowy (Polska Filharmonia Bałtycka)
25.09.2021 – próby do Konkursu Improwizacji, koncert improwizacji organowej (Polska Filharmonia Bałtycka)
26.09.2021 – Konkurs Improwizacji, ogłoszenie wyników Konkursu, Koncert Finałowy (Polska Filharmonia Bałtycka)

HARMONOGRAMY SZCZEGÓŁOWE PRZESŁUCHAŃ KONKURSOWYCH:

Konkurs Interpretacji:
10-30.06.2021 – I etap (kwalifikacja na podstawie nagrań video)
23.09.2021 – II etap (Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku)
25.09.2021 – III etap (Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku)

Konkurs Improwizacji:
10-30.06.2021 – I etap (kwalifikacja na podstawie nagrań video)
26.09.2021 – II etap (Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku)

JURY:

Konkurs Interpretacji:
prof. Christophe Mantoux, Conservatoire régional et au Pôle supérieur, Paryż (Francja)
prof. Roman Perucki, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (Polska)
prof. Renata Marcinkutė-Lesieur, Litewska Akademia Muzyki i Teatru w Wilnie (Litwa)
prof. Jaroslav Tůma, Akademie Múzických Umění v Praze (Czechy)
dr hab. Krzysztof Urbaniak, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (Polska)
dr hab. Jarosław Wróblewski, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (Polska)

Konkurs Improwizacji:
prof. Wolfgang Seifen, Akademie der Künste, Berlin (Niemcy)
prof. Julian Gembalski, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Polska)
prof. Roman Perucki, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (Polska)
prof. Jaroslav Tůma, Akademie Múzických Umění v Praze (Czechy)

Podsumowanie 2020 roku Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Szanowni Państwo,

za nami trudny, ale bardzo udany rok, dlatego warto poświęcić mu jeszcze chwilę. W całym 2020 roku odwiedziło nas aż 60 tys. osób, a nasze materiały wideo na kanale YouTube obejrzało 54 tys. osób. 14 koncertów, które udostępniliśmy tylko w wersji online, obejrzało jak dotąd blisko 13 tys. osób, więc na wirtualnej widowni każdego koncertu znalazło się średnio ponad 900 widzów, czyli tylu, ilu wypełniłoby Filharmonii przed pandemią w nadkomplecie. Dziękujemy!

Jesteśmy dumni, że pomimo komplikacji związanych z obecną sytuacją w Polsce i na świecie, udało się zorganizować 15. Gdańską Jesień Pianistyczną, na której gościliśmy tak znakomitych artystów, jak Jonathan Plowright, Ewa Pobłocka, Duo Granat & Kreda, David Greilsammer, Andrzej Wierciński, Marcin Koziak oraz wspaniali przedstawiciele dwóch różnych pokoleń gdańskiej pianistyki – profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku Bogdan Czapiewski i student tej uczelni Piotr Pawlak. Było to możliwe dzięki marce, jaką od kilkunastu lat jest Jesień Pianistyczna. Cieszymy się z modelowej współpracy z naszym organizatorem Urzędem Marszałkowskim i z niezwykle istotnego wsparcia Miasta Gdańsk, które wyrasta znacznie ponad mecenat nad Gdańską Jesienią Pianistyczną.

Przypomnijmy, że w lutym w Filharmonii Bałtyckiej odbyło się głośne prawykonanie kompozycji "Według Memlinga - Koncert na flet, organy i orkiestrę" Piotra Mossa, inspirowanej „Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga. Arcydzieło to co dzień podziwiać można w Muzeum Narodowym w Gdańsku. To dzieło zrealizowane prapremierowo w wyjątkowej filmowej oprawie wykonane zostało po raz pierwszy przez Łukasza Długosza, Romana Peruckiego i Orkiestrę PFB prowadzoną przez maestro George Tchitchinadze przy nadkomplecie publiczności. Z satysfakcją odnotowujemy, że zamówione przez Polską Filharmonię Bałtycką dzieło Piotra Mossa cieszy się dużym zainteresowaniem innych filharmonii i instytucji muzycznych, dzięki czemu wkrótce trafi do szerokiej publiczności.

Warto wspomnieć też o wydarzeniach, które od lat mają silną pozycję w muzycznym krajobrazie Pomorza. Już po raz 63. odbył się latem Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Archikatedrze Oliwskiej, w urokliwych gdańskich zabytkach rozbrzmiewała Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska, a w Salonie Gdańskim w siedzibie Filharmonii wysłuchać można było pianistów zaproszonych do cyklu Chopin nad Wodami Motławy. Jesienią przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zorganizowaliśmy premierową odsłonę cyklu Gdańsk dla Muzyki Polskiej. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury mogliśmy dla Państwa zarejestrować i udostępnić online trzy koncerty symfoniczne. Filharmonicy gdańscy występują również na innych ważnych pomorskich festiwalach – Gdańskim Festiwalu Muzycznym, Międzynarodowym Festiwalu Mozartowiskim Mozartiana w Gdańsku, Gdynia Classica Nova czy na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi i wielu innych. 

Dzięki pracy dyrektora artystycznego Orkiestry Georga Tchitchinadze nasza Orkiestra Symfoniczna stale podnosi swój poziom, a do Gdańska chętnie przejeżdżają wyjątkowi artyści. W 2020 roku gościliśmy w Filharmonii wielu znakomitych muzyków. Wielu spośród tych, którzy do nas z różnych przyczyn w 2020 roku nie mogli dotrzeć, zobaczycie Państwo podczas koncertów w 2021 roku.

W tym trudnym czasie dla kultury szczególnie dziękujemy naszym sponsorom: Sponsorowi Strategicznemu - Enerdze z Grupy Orlen, VBW Engineering sp. z o.o. oraz Głównemu Sponsorowi - Mecenasowi Kultury - PGE Energia Ciepła S.A. Za ciągłe wsparcie i finansowanie działalności instytucji.  

W zdecydowanej większości z wymienionych wydarzeń mogła uczestniczyć publiczność, która w ostatnich tygodniach przed zamknięciem instytucji kultury zdała test ze społecznej odpowiedzialności, godząc się z mało komfortowymi ograniczeniami. To Wy, nasi Melomani, dajecie nam siłę do działania. Obiecujemy, że gdy tylko będzie to możliwe, zaprosimy Was ponownie do naszej siedziby, a na razie zapraszamy na nasz kanał YouTube, gdzie opublikowaliśmy w ostatnich tygodniach 14 koncertów, które w każdej chwili można obejrzeć i wysłuchać, do czego gorąco Państwa namawiamy.

Używamy plików cookies
Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.