Aktualności

Podsumowanie 2020 roku Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Szanowni Państwo,

za nami trudny, ale bardzo udany rok, dlatego warto poświęcić mu jeszcze chwilę. W całym 2020 roku odwiedziło nas aż 60 tys. osób, a nasze materiały wideo na kanale YouTube obejrzało 54 tys. osób. 14 koncertów, które udostępniliśmy tylko w wersji online, obejrzało jak dotąd blisko 13 tys. osób, więc na wirtualnej widowni każdego koncertu znalazło się średnio ponad 900 widzów, czyli tylu, ilu wypełniłoby Filharmonii przed pandemią w nadkomplecie. Dziękujemy!

Jesteśmy dumni, że pomimo komplikacji związanych z obecną sytuacją w Polsce i na świecie, udało się zorganizować 15. Gdańską Jesień Pianistyczną, na której gościliśmy tak znakomitych artystów, jak Jonathan Plowright, Ewa Pobłocka, Duo Granat & Kreda, David Greilsammer, Andrzej Wierciński, Marcin Koziak oraz wspaniali przedstawiciele dwóch różnych pokoleń gdańskiej pianistyki – profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku Bogdan Czapiewski i student tej uczelni Piotr Pawlak. Było to możliwe dzięki marce, jaką od kilkunastu lat jest Jesień Pianistyczna. Cieszymy się z modelowej współpracy z naszym organizatorem Urzędem Marszałkowskim i z niezwykle istotnego wsparcia Miasta Gdańsk, które wyrasta znacznie ponad mecenat nad Gdańską Jesienią Pianistyczną.

Przypomnijmy, że w lutym w Filharmonii Bałtyckiej odbyło się głośne prawykonanie kompozycji "Według Memlinga - Koncert na flet, organy i orkiestrę" Piotra Mossa, inspirowanej „Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga. Arcydzieło to co dzień podziwiać można w Muzeum Narodowym w Gdańsku. To dzieło zrealizowane prapremierowo w wyjątkowej filmowej oprawie wykonane zostało po raz pierwszy przez Łukasza Długosza, Romana Peruckiego i Orkiestrę PFB prowadzoną przez maestro George Tchitchinadze przy nadkomplecie publiczności. Z satysfakcją odnotowujemy, że zamówione przez Polską Filharmonię Bałtycką dzieło Piotra Mossa cieszy się dużym zainteresowaniem innych filharmonii i instytucji muzycznych, dzięki czemu wkrótce trafi do szerokiej publiczności.

Warto wspomnieć też o wydarzeniach, które od lat mają silną pozycję w muzycznym krajobrazie Pomorza. Już po raz 63. odbył się latem Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Archikatedrze Oliwskiej, w urokliwych gdańskich zabytkach rozbrzmiewała Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska, a w Salonie Gdańskim w siedzibie Filharmonii wysłuchać można było pianistów zaproszonych do cyklu Chopin nad Wodami Motławy. Jesienią przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zorganizowaliśmy premierową odsłonę cyklu Gdańsk dla Muzyki Polskiej. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury mogliśmy dla Państwa zarejestrować i udostępnić online trzy koncerty symfoniczne. Filharmonicy gdańscy występują również na innych ważnych pomorskich festiwalach – Gdańskim Festiwalu Muzycznym, Międzynarodowym Festiwalu Mozartowiskim Mozartiana w Gdańsku, Gdynia Classica Nova czy na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi i wielu innych. 

Dzięki pracy dyrektora artystycznego Orkiestry Georga Tchitchinadze nasza Orkiestra Symfoniczna stale podnosi swój poziom, a do Gdańska chętnie przejeżdżają wyjątkowi artyści. W 2020 roku gościliśmy w Filharmonii wielu znakomitych muzyków. Wielu spośród tych, którzy do nas z różnych przyczyn w 2020 roku nie mogli dotrzeć, zobaczycie Państwo podczas koncertów w 2021 roku.

W tym trudnym czasie dla kultury szczególnie dziękujemy naszym sponsorom: Sponsorowi Strategicznemu - Enerdze z Grupy Orlen, VBW Engineering sp. z o.o. oraz Głównemu Sponsorowi - Mecenasowi Kultury - PGE Energia Ciepła S.A. Za ciągłe wsparcie i finansowanie działalności instytucji.  

W zdecydowanej większości z wymienionych wydarzeń mogła uczestniczyć publiczność, która w ostatnich tygodniach przed zamknięciem instytucji kultury zdała test ze społecznej odpowiedzialności, godząc się z mało komfortowymi ograniczeniami. To Wy, nasi Melomani, dajecie nam siłę do działania. Obiecujemy, że gdy tylko będzie to możliwe, zaprosimy Was ponownie do naszej siedziby, a na razie zapraszamy na nasz kanał YouTube, gdzie opublikowaliśmy w ostatnich tygodniach 14 koncertów, które w każdej chwili można obejrzeć i wysłuchać, do czego gorąco Państwa namawiamy.

Zdjęcie z koncertu przedstawiające nagranie na sali

Harmonogram publikacji nagrań online

Drodzy Melomani,

sytuacja, w której nie możemy zaprosić do siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej publiczności jest dla nas trudna, ale postanowiliśmy nie odwoływać zaplanowanych wydarzeń i zorganizować je w takim zakresie, w jakim jest to możliwe w obecnej sytuacji. Odbędą się dwa najważniejsze zaplanowane przez Polską Filharmonię Bałtycką wydarzenia: 15. Gdańska Jesień Pianistyczna oraz cykl koncertowy Gdańsk dla Muzyki Polskiej. Każdy z koncertów zostanie zarejestrowany w siedzibie Filharmonii i udostępniony bezpłatnie online na kanale YouTube Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Harmonogram publikacji 15. Gdańska Jesień Pianistyczna i Gdańsk dla Muzyki Polskiej:
Piątek 13 listopada, godz. 19 – premiera online koncertu symfonicznego z 6.11, z udziałem Marcina Koziaka, Orkiestry PFB pod batutą Georga Tchitchinadze (15. Gdańska Jesień Pianistyczna)
ZOBACZ rejestrację
Piątek 20 listopada, godz. 19 – premiera koncertu Polish Piano Trio (Gdańsk dla Muzyki Polskiej)
ZOBACZ rejestrację
Sobota 21 listopada, godz. 19 – premiera koncertu symfonicznego z udziałem pianisty Andrzeja Wiercińskiego i Orkiestry PFB pod batutą Dainiusa Pavilionisa (15. Gdańska Jesień Pianistyczna)
ZOBACZ rejestrację
Niedziela 22 listopada, godz. 19 – premiera koncertu w wykonaniu tria: Wojciechowski-Pachowicz-Paszkiewicz (Gdańsk dla Muzyki Polskiej)
ZOBACZ rejestrację
Poniedziałek 23 listopada, godz. 19 – premiera koncertu zespołu NeoQuartet (Gdańsk dla Muzyki Polskiej)
ZOBACZ rejestrację
Wtorek 24 listopada, godz. 19 – premiera recitalu Davida Greilsammera (15. Gdańska Jesień Pianistyczna)
ZOBACZ rejestrację
Piątek 27 listopada, godz. 19 – premiera koncertu symfonicznego z udziałem pianisty Jonathana Plowrighta i Orkiestry PFB pod batutą Łukasza Borowicza (15. Gdańska Jesień Pianistyczna)
ZOBACZ rejestrację
Środa 2 grudnia, godz. 19 – premiera recitalu Ewy Pobłockiej (15. Gdańska Jesień Pianistyczna)
ZOBACZ rejestrację
Piątek 4 grudnia, godz. 19 – premiera koncertu symfonicznego z udziałem pianisty Piotra Pawlaka i Orkiestry PFB pod batutą Szymona Morusa (15. Gdańska Jesień Pianistyczna)
ZOBACZ rejestrację
Niedziela 6 grudnia, godz. 19 - premiera Koncertu Mikołajkowego. Zimowa podróż
ZOBACZ rejestrację
Środa 9 grudnia, godz. 19 - premiera recitalu Duo Granat & Kreda (15. Gdańska Jesień Pianistyczna)
ZOBACZ rejestrację
Piątek 11 grudnia, godz. 19 – gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej
ZOBACZ rejestrację
Sobota 12 grudnia, godz. 19 - premiera recitalu Bogdana Czapiewskiego (15. Gdańska Jesień Pianistyczna)
ZOBACZ rejestrację
Piątek 18 grudnia, godz. 19 – Koncert symfoniczny – Maciej Kułakowski
ZOBACZ rejestrację

Terminy publikacji mogą ulec zmianie.

zdjęcie Tymczasowe zamknięcie do 29 listopada

Tymczasowe zamknięcie do 17 stycznia

Szanowni Państwo,

od soboty 7 listopada do 17 stycznia wszystkie instytucje kultury będą zamknięte dla publiczności, w tym również Polska Filharmonia Bałtycka. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dopuszcza jednak możliwość, przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego, „działalności związanej z prowadzeniem prób i przygotowaniem do organizacji wydarzeń artystycznych, pracy zdalnej i udostępniania zbiorów bądź spektakli online”. Postanowiliśmy skorzystać z tej możliwości.
W tej sytuacji cała 15. Gdańska Jesień Pianistyczna została zrealizowana online. Poza koncertem inauguracyjnym, który zagrany został z publicznością 6 listopada zgodnie z panującymi dotąd obostrzeniami, wszystkie pozostałe koncerty symfoniczne i recitale zostały  zarejestrowane w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i udostępnione nieodpłatnie na naszym kanale YouTube.
Podobnie zrealizowany zostanie cykl „Gdańsk dla Muzyki Polskiej”. Koncert symfoniczny 11 listopada zrealizowany został w formie bezpłatnego streamingu „na żywo” na kanale YouTube Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Z kolei koncerty kameralne będą zarejestrowane i również udostępnione bezpłatnie na naszym kanale YouTube. Do sieci przeniesiona została również wystawa towarzysząca cyklowi „Gdańsk dla Muzyki Polskiej” pt. „Wystawa zdjęć Zbigniewa i Macieja Kosycarzy – Miasto Gdańsk”. Także wydarzenia grudniowe trafiły do sieci. Podobnie stanie się w przypadku koncertów 22 i 29 stycznia.
Na 2021 rok przeniesiony zostanie natomiast koncert „Organy + Upiór w operze”. O jego dokładnym terminie poinformujemy w późniejszym czasie. 

 

Logo Energa z Grupy Orlen

Sponsor Strategiczny - Energa z Grupy Orlen

Energa z Grupy Orlen to jeden z czterech największych koncernów energetycznych w Polsce. Działalność firmy to jednak nie tylko dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej, ale także przedsięwzięcia pozwalające na realizację celów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Energa wspiera aktywnie m.in. kulturę i sztukę, przede wszystkim na Pomorzu. Już od 10 lat pełni rolę Sponsora Strategicznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, która jest jedną z najważniejszych gdańskich instytucji kultury.

Zdjęcie z koncertu inaugurującego 75. sezon 2020/2021

Za nami inauguracja 75. sezonu artystycznego

Za nami Inauguracja 75. sezonu artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Zgodnie z tradycją, sezon 2020/2021 przywitaliśmy koncertem symfonicznym z udziałem Orkiestry PFB prowadzoną przez Dyrektora Artystycznego Orkiestry Georga Tchitchinadze. W roli solistki wystąpiła niezwykle utalentowana, zaledwie 16-letnia Hanna Pozorska. W programie znalazła się uwertura Ludwiga van Beethovena do dramatu „Egmont” Johanna Wolfganga von Goethe, Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa oraz III Symfonia a-moll op. 56 „Szkocka” Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Zdjęcie dyrektora Romana Peruckiego

Powołanie dyrektora Filharmonii

Szanowni Państwo,

informujemy, że z dniem 1 września br. Zarząd Województwa Pomorskiego powołuje Pana Romana Peruckiego na stanowisko dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku na okres pięciu lat.

Program na lata 2020-2025

Zdjęcie publiczności w maseczkach w nowych warunkach sanitarnych

Zasady bezpieczeństwa dla publiczności

Szanowni Państwo,

informujemy, że w związku z epidemią COVID-19 nastąpiły zmiany w działalności naszej instytucji.
Na podstawie wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, każdy uczestnik wydarzenia artystycznego organizowanego w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (PFB) ma obowiązek przed uczestnictwem w wydarzeniu artystycznym wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia i podanie danych trackingowych (imię i nazwisko oraz nr telefonu), a także poddania się pomiarowi temperatury ciała. Ponadto każdy uczestnik wydarzenia ma obowiązek zakrywania ust oraz nosa maseczką lub inną częścią garderoby od momentu wejścia do siedziby Filharmonii do jej opuszczenia. Jednocześnie Filharmonia zastrzega, iż w przypadku nieprzestrzegania którejkolwiek z wytycznych wskazanych w poprzednim zdaniu, osoba niestosująca się do panującego reżimu sanitarnego, zostanie poproszona o opuszczenie Sali i nieuczestniczenie w wydarzeniu.

Grafika promocji biletu otwartego do Filharmonii

Kup bilet otwarty do Filharmonii!

Drodzy Melomani!

Przygotowaliśmy specjalną ofertę biletu otwartego dla wszystkich spragnionych kontaktu z kulturą i tęskniących za koncertami w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Korzyści płynące z nabycia biletu otwartego:
- bilet otwarty mogą Państwo zamienić na bilet na wybrany koncert organizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką w terminie od 15.09 do 15.12.2020 r. (z wyłączeniem wydarzeń organizatorów zewnętrznych),
- bilet otwarty obejmuje także KONCERTY MIESIĄCA,
- bilet otwarty pozwoli Państwu na zaoszczędzenie ok. 20-30% regularnej ceny biletu. Bilet otwarty można nabyć w dwóch wariantach cenowych:
normalny – 35 zł i ulgowy – 25 zł (regularne ceny biletów: normalny – 45 zł, ulgowy – 35 zł),
- dodatkowo przy zakupie trzech biletów otwartych dołączamy płytę CD z nagraniami Orkiestry Symfonicznej PFB.

Poprzez zakup biletu wspomagają Państwo naszą działalność kulturalną.
Wymiana biletu otwartego na bilet na wybrany koncert nastąpi po wznowieniu działalności Filharmonii.

Spotkajmy się razem w jubileuszowym 75. sezonie artystycznym!

KUP BILET OTWARTY

Regulamin oferty

Dotacja z MKiDN dla Filharmonii

Dotacja z MKiDN dla Filharmonii!

Spieszymy poinformować, że właśnie ogłoszono wyniki programu dotacyjnego „Kultura w sieci” i Filharmonia znalazła się wśród instytucji, które otrzymały dofinansowanie.
Przyznano nam dotację o wysokości 90 000 zł!

Ta pozytywna decyzja pozwoli nam jeszcze bardziej zbliżyć się do naszych melomanów, za którymi bardzo tęsknimy.

 

 

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
ul. Ołowianka 1
80-751 Gdańsk

+48 58 320 62 50
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   Logo Instytucji Kultury Samorządu Województwa Pomorskiego            BIP logo 

Kasy biletowe:
+48 58 320 62 62
+48 58 323 83 62
+48 664 71 00 23
bilety@filharmonia.gda.pl

Godziny otwarcia kas:
poniedziałek nieczynne
wtorek-piątek 12:00-18:00
sobota-niedziela 4 godziny przed każdym koncertem

Używamy plików cookies
Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika. Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.