Orkiestra Symfoniczna PFB

Orkiestra Symfoniczna powstała wraz z Filharmonią w roku 1945. Obecnie filharmonicy gdańscy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej.

Polska Filharmonia Bałtycka gościła i współpracowała z wybitnymi światowymi zespołami, dyrygentami i solistami, takimi jak: Gewandhausorchester zu Leipzig, Orkiestra Symfoniczna Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga, Filharmonicy Moskiewscy, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Bamberger Symphoniker, Orquesta Sinfonica de Madrid, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, The King’s Singers, Sir Neville Marriner, Walery Giergiew, Riccardo Chailly, Paavo Järvi, Jonathan Nott, Jesús López Cobos, Jurij Simonov, Herbert Blomstedt, Maxim Vengerov, Roman Kofman, Krzysztof Penderecki, Marc Minkowski, Jerzy Semkow, Witold Rowicki, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Gabriel Chmura, José Mario Florencio, Franco Ferraro, Enoch von zu Gutenberg, Felix Carrasco, Juozas Domarkas, Krystian Zimerman, Cyprien Katsaris, Nigel Kennedy, Shlomo Mintz, Arto Noras, Ivan Monighetti, Leonidas Kavakos, Konstanty Andrzej Kulka, Rafał Blechacz, Edward Auer, Piotr Paleczny, Ann Murray, Lucia Aliberti, Helen Bickers.

Orkiestra Symfoniczna uczestniczyła w wielu krajowych i europejskich festiwalach muzycznych. Do znaczących wydarzeń artystycznych ostatnich lat można zaliczyć: 2005, Stocznia Gdańska, koncert Jeana-Michela Jarre’a z okazji 25-lecia powstania „Solidarności” i podpisania Porozumień Sierpniowych; 2006, Stocznia Gdańska, rocznica Sierpnia ’80, prawykonanie kantaty Jana A.P. Kaczmarka „Kantata o wolności”; 2008, Sekcja Dęta Orkiestry Symfonicznej wzięła udział w wykonaniu „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego w ramach koncertu w okazji 75-urodzin. Koncert poprowadził sam kompozytor, pod którego batutą zagrała również Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, chór i soliści; 2009, w ramach Festiwalu „Solidarity of Arts” wykonanie pod batutą Sir Neville’a Marrinera „War Requiem” B. Brittena. Koncert uświetnił światowe obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej.

W roku 2014 Orkiestra odbyła tournée po Chinach, wykonując siedem koncertów w największych salach koncertowych, w tym dwukrotnie w Szanghaju i m.in. w filharmonii w Pekinie. W styczniu 2016 r. Orkiestra wyruszyła w najdłuższe w historii tournée po Stanach Zjednoczonych.

Orkiestra zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD. Z ostatnich realizacji płytowych z udziałem orkiestry wyliczyć należy nagranie „War Requiem” Brittena pod batutą Sir Nevilla Marrinera (płyta otrzymała nominację do nagrody FRYDERYKA 2011), nagranie VI Symfonii i koncertu skrzypcowego Czajkowskiego pod batutą Maxima Vengerova, prawykonanie i rejestrację VIVO XXX Pawła Mykietyna (2010), kantatę „Genesis” pod batutą Ernsta van Tiela (2012), „Muzyczny portret Gershwina” z udziałem dyrygenta Vladimira Kiradijeva i pianisty Ludmila Angelova, nagranie „Wybitni twórcy polscy: Henryk Wieniawski” z udziałem wirtuoza skrzypiec Maxima Vengerova czy płytę „Bacewicz/Szostakowicz” z Aleną Baevą - artystką, która jest jednym z najwybitniejszych talentów muzycznych swojego pokolenia.

 

Muzycy

 

I SKRZYPCE
Robert Kwiatkowski - koncertmistrz
Natalia Walewska - koncertmistrz
Tomasz Diakun - I głos
Anna Śliwa - I głos
Anna Bona - tutti
Adam Bruderek - tutti
Ewa Hermann - tutti
Marta Jadczuk-Świątek - tutti
Sylwia Kolińska - tutti
Piotr Kwaśny - tutti
Marta Kwiatkowska - tutti
Dorota Majewska - tutti
Łukasz Perucki - tutti
Mirosława Sobczak - tutti 
II SKRZYPCE
Bożena Kwasiborska - I głos
Karolina Piątkowska-Nowicka - I głos
Dariusz Prystasz - I głos
Alena Iwańczuk - tutti
Alisa Kopac - tutti
Klaudia Kowacz - tutti
Wiesława Meronk-Całusińska - tutti
Eliza Napierała - tutti
Małgorzata Pestka-Horoń - tutti
Małgorzata Piotrowska - tutti
Bożena Pruss-Czaja - tutti
Joanna Szmit-Macidłowska - tutti 
   
ALTÓWKI
Maciej Sionkowski - I głos
Maria Wiczyńska - I głos
Tomasz Pozorski - I głos
Marek Czulak - tutti
Ewa Fredrich - tutti
Marzena Kamińska-Kaczmar - tutti
Joanna Kravchenko - tutti
Michał Markiewicz - tutti
Anna Reinholz - tutti
WIOLONCZELE
Błażej Goliński - koncertmistrz
Krzysztof Karpeta - koncertmistrz
Małgorzata Kuziemska-Sławek - koncertmistrz
Magdalena Amilkiewicz - tutti
Małgorzata Bellwon - tutti
Anna Dobrowolska - tutti
Joanna Karbowska - tutti
Barbara Mozgiel-Gierszewska - tutti
Krzysztof Pawłowski - tutti
Edyta Słomska - tutti
   
KONTRABASY
Zdzisław Cichocki - I głos
Jadwiga Moskal - I głos
Jacek Birr - tutti
Tomasz Bock - tutti
Dariusz Gutomski - tutti
Jędrzej Kacprzyk - tutti
FLETY 
Elżbieta Drozdowska – I głos
Dorota Kowalska - I głos
Jagoda Krawczewska - I głos
Dorota Pawlus
 - I głos
Barbara Poszowska - I głos
Katarzyna Czerwińska-Gosz - II głos
   
OBOJE
Krzysztof Kit - I głos
Jarosław Wyrzykowski - I głos
Anita Milewska - II głos / Cor. Eng
Adriana Raczyńska - II głos
KLARNETY
Karol Respondek - I głos
Andrzej Wojciechowski - I głos
Mariusz Gołębiewski - II głos / EsCl
Bogdan Ocieszak - II głos / BCl
   
FAGOTY
Mirosław Pachowicz - I głos
Grzegorz Popławski - I głos
Natalia Bambinek - II głos
Ewa Naczk-Jankowska - II głos / CFg
WALTORNIE
Zbigniew Kaliciński - I głos
Piotr Kowalski - I głos
Michał Szczerba - I głos
Adriana Zjawiona - II głos
Piotr Pożakowski - II głos
   
TRĄBKI
Adam Stachowiak - I głos
Janusz Szadowiak - I głos / Picc
Robert Barwiński - II głos

HARFA
Carlos Peña Montoya - I głos

 

   
PUZONY
Jarosław Meisner - I głos
Adam Wiśniewski - I głos / altTbn
Marek Sikora - II głos
Mariusz Stawski - II głos / bTbn

TUBA
Zenon Gileta - I głos

 

   
PERKUSJA
Mirosław Adrjanczyk - I głos
Arkadiusz Skotnicki - I głos
Tomasz Skrętkowski - I głos
Mateusz Wiczyński - I głos
Aleksandra Kurnyta - II głos
 

 

Zenon Gileta - inspektor orkiestry, bibliotekarz
Szczepan Magier - specjalista ds. obsługi sceny
Adam Marunowski - woźny orkiestry