67. MFMO w Oliwie – Hanna Dys

Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 nr 3
Mieczysław Surzyński – Capriccio op. 36
Jan Sebastian Bach) – Chorał Allein Gott in der Hoeh sei Ehr BWV 662
Edvard Grieg – Z suity Peer Gynt op. 46: Poranek, Śmierć Azy oraz W grocie króla Gór
Gustav Holst – Z suity Planety op. 32 Mars

Hanna Dys
Organistka, wirtuoz, pedagog, animator kultury; profesor AM na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie organów prof. R. Peruckiego, oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie prof. w. Zerera (dyplom z wyróżnieniem). Stypendystka m.in. Brahms Stifftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych.
Hanna Dys koncertuje na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce i w Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m.in. nagrała w ramach swojego przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Brała udział w projekcie nagrania wszystkich symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego. Jest inicjatorką oraz dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu oraz Lubin Culture 2022. Jest także pedagogiem klasy organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej studenci i uczniowie są laureatami wielu konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą, m.in. w Litwie i Włoszech. Jest jurorem konkursów organowych, a także konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. Na jej dorobek składa się wiele nagrań solowych oraz kameralnych, w tym nominowanych do nagrody Fryderyka. Jest laureatką Muzycznych Orłów 2021. W 2023 roku otrzymała odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej.

W ramach festiwalu łącznie 17 recitali w każdy wtorek i piątek do 27 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku