Koncert organowy z okazji Jarmarku św. Dominika

Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest prezentacja i propagowanie muzyki organowej na najwyższym możliwym poziomie artystycznym. Od wielu lat Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra wraz z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszają do współpracy wybitnych organistów oraz kameralistów, w tym muzyków ściśle związanych z Gdańskiem. Koncerty sprzyjają ponadto młodym artystom, pozwalając na zaprezentowanie swojej twórczości większej grupie odbiorców.

Johannes Fiedler

Jan Sebastian Bach – Preludium i Fuga h-moll, BWV 544
Franz Tunder – Jesus Christus, unser Heiland a 3 Versus
Dieterich Buxtehude – Praeludium ex e, BuxWV 152
Nicolas de Grigny – Kyrie (Fugue a5 – Cromhorne en taille – Trio en dialogue – Dialogue)
Johannes Fiedler – Improwizacja nt. Chorału:
Praeludium – Colorierter Choral – Tierce en taille – Flutes – quasi una Cantata – Fuga a 6 voci con pedale doppio

Johannes Fiedler
Urodził się w1990 r. w Hamburgu. Pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał jako sześciolatek, a już w wieku lat dziewięciu został laureatem konkursów dla młodych muzyków. W wieku 13 lat rozpoczął naukę gry na organach. Jest stypendystą Studienstiftung des Deutschen Volkes Kirchenmusik, w ramach studiował w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart w klasach Ludgera Lohmanna (literatura), Johannesa Mayra i Jürgena Essla (improwizacja) oraz Jörga Halubka i Jona Laukvik (klawesyn). W 2018 r. ukończył studia z wyróżnieniem, zdobywając tytuł magistra historycznych instrumentów klawiszowych. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich m.in. u Luigiego Ferdinando Tagliavini, Jespera Christensena, Maurice Stegera, Michi Gaigg, Christine Schornsheim, Luci Scandali, Johannesa Gefferta, Roberta Hilla i innych.
Johannes Fiedler jest zwycięzcą jednej z edycji Konkursu Muzyki Organowej, organizowanego przez Kościół Ewangelicki Badenii-Wirtembergii, oraz Konkursu Improwizacji Lions Club w kategorii Klawesyn. Improwizacja organowa jest artyście szczególnie bliska. W latach 2010-2016 odpowiadał za muzykę kościelną i organizację koncertów w kościele protestanckim w Stuttgarcie-Gaisburgu. Od maja 2017 r. jest kantorem okręgowym w dekanacie Bad Dürkheim-Grünstadt.

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach z cyklu TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor o. Dominikanów w Gdańsku