orkiestra filharmonii bałtyckiej

Atrakcje grudnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Ostatni miesiąc roku obfituje w muzyczne atrakcje - w PFB wystąpi m.in. Robert Kwiatkowski w podwójnej roli, wybitny pianista Bruce Liu czy wspaniały skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. Zapraszamy do Polskiej  Filharmonii Bałtyckiej!

1/12, 19:00 - Koncert symfoniczny - Maciej Kułakowski

Połączenie wspaniałej muzyki wiolonczelowej z zespołem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej musi zaowocować znakomitymi efektami. I tak jest w istocie. Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk poprowadzi filharmoników gdańskich przez niuanse dwóch poematów symfonicznych Ferenca Liszta - nr 6 Mazeppa oraz najsłyniejszego z jego poematów nr 3 Les Préludes. Wisienką na torcie jest solowy popis świeżo upieczonego laureata Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie Kultury - Macieja Kułakowskiego. Artysta z Orkiestrą wykona Koncert wiolonczelowy e-moll Edwarda Elgara. Kto nie może uczestniczyć w koncercie, będzie miał okazję wysłuchać programu koncertu, bo został on zarejestrowny i w przyszłym roku zostanie wydany jako album muzyczny PFB. 

KUP BILET

---

2/12, 18:00 - Scena Muzyki Polskiej - Łukasz Długosz i Marek Toporowski

Wybitny polski flecista Łukasz Długosz zagra wspólnie z Markiem Toporowskim – czołowym w kraju (i nie tylko) klawesynistą i interpretatorem muzyki dawnej. Zabrzmią kompozycje na flet i fortepian historyczny, w tym Polonez D-dur Karola Kurpińskiego, Introduction et Variations Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Fantazja C-dur Franciszka Lessela, Polonez a-moll Michała Kleofasa Ogińskiego czy Grand Sonata na flet i fortepian historyczny Michała Bergsona.

KUP BILET

---

3/12, 12:00 - Koncert familijny - Elfy i muzyczna przygoda

Co się stanie, gdy niesforne elfy zgubią Świętego Mikołaja i to tuż przed mikołajkami? Lepiej sobie nawet nie wyobrażać, tylko przyjść z całą rodziną, aby zgubę odnaleźć i uratować tegoroczne mikojłajki oraz Święta Bożego Narodzenia. W świątecznym programie pełnym kolęd oraz repertuaru kojarzonego ze świętami i zimą zaprezentują się wokalnie Karolina Biszczanik, Malwina Gołębiowska oraz Erwin Kornacki. Zagra Golden Gate String Quartet w składzie Gabriela Żmigrodzka (I skrzypce), Aleksandra Kowacz (II skrzypce), Anna Prusińska (altówka) i Aleksandra Ruda (wiolonczela), wspraci grającą na instrumentach perksusyjnych Aleksandrą Kurnytą oraz pianistą Łukaszem Jankowskim.

KUP BILET

---

8/12, 19:00 - Koncert symfoniczny - Mozart Æterna

Witamy w świecie Wolfganga Amadeusza Mozarta! Już sam słynny klasyk wiedeński zasłynął z pomysłu by ze swoich dzieł tworzyć akademię, ukazując najbardziej atrakcyjne fragmenty swojej twórczości. Podobny pomysł przyświeca Robertowi Kwiatkowskiemu - pomysłodawcy, skrzypkowi-soliście i dyrygentowi koncertu, który proponuje bardzo przekrojowy program dzieł Mozarta: od Symfonii nr 1 Es-dur, przez najbardziej efektowne części Koncertu na skrzypce i orkiestrę nr 2 D-dur (cz. 1 Allegro moderato), Sinfonii Concertante na skrzypce, altówkę i orkiestrę Es-dur (cz. 2 Andante) oraz Koncertu na klarnet i orkiestrę A-dur cz. 3 Rondo. Allegro) i fragment Symfonii nr 25 g-moll, po wykonane w całości Exsultate Jubilate na sopran i orkiestrę oraz Symfonię nr 41 C-dur Jowiszową. Wraz z Robertem Kwiatkowskim solistami koncertu są Aleksandra Stadniczenko (altówka), Iwona Hossa (sopran) oraz Andrzej Wojciechowski (klarnet). 

KUP BILET

---

12/12, 19:00 - Nadzwyczajny recital fortepianowy - Bruce Liu

Na ten koncert czekaliśmy długo, ale napięty grafik artysty po zwycięstwie w ostatnim XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie nie ułatwiał zadania. Wreszcie jest - Bruce Liu po raz pierwszy na Pomorzu i oczywiście w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Artysta wykona kompozycje Jean-Philippe'a Rameau (m.in. Les Tendres Plaintes, Les Cyclopes czy Gavotte et six doubles), Wariacje B-dur op. 2 na temat Là ci darem la mano z opery Don Giovanni W.A. Mozarta Fryderyka Chopina, cykl pięciu utworów skomponowanych przez Maurice'a Ravela Miroirs oraz fantazję operową Ferenca Liszta Réminiscences de Don Juan.

KUP BILET

---

15/12, 19:00 - Koncert symfoniczny - Zimowe marzenia

Ostatni przed Świętami koncert jest połączeniem brawury interpretacyjnej mistrza Konstantego Andrzeja Kulki oraz rzadko wykonywanej, pięknej symfonii Piotra Czajkowskiego, od której zapożyczyliśmy tytuł koncertu. Orkiestrę PFB poprowadzi libańsko-polski dyrygent Bassem Akiki. Zabrzmią utwory Marty Ptaszyńskiej (A Winter's Tale) oraz Mieczysława Karłowicza (niezwykle trudny technicznie dla solisty Koncert skrzypcowy A-dur). W drugiej części filharmonicy gdańscy zmierzą się z potężną I Symfonią g-moll Zimowe marzenia Piotra Czajkowskiego.

KUP BILET

---

31/12, 17:00, 20:30 Koncert Sylwestrowy
1/01/2024, godz. 17:00 - Koncert Sylwestrowy na bis

Tradycją Polskiej Filharmonii Bałtyckiej jest huczne pożegnanie mijającego roku Koncertem Sylwestrowym, który 31 grudnia grany jest dwukrotnie - ten o godzinie 17:00 potraktować można jako wstęp do szampańskiej zabawy, a ten na godzinę 20:30 umożliwia przywitanie Nowego Roku na tarasie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i zabawę do białego rana na foyer Filharmonii (organizowaną przez firmę BanGlob), na którą obowiazuje dodatkowe menu sylwestrowe. Koncert Orkiestry PFB poprowadzi jej szef artystyczny, maestro George Tchitchinadze, zaś solistami będą uznani śpiewacy operowi - Iwona Sobotka (sopran) i Giorgi Sturua (tenor). W programie arcydzieła operowe skomponowane m.in. przez Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego, Francesco Cileę, Pablo Sorozábala, Manuela de Fallę czy Manuela Penellę. Nowością jest powtórka koncertu w Nowy Rok - po raz pierwszy można więc wczuć się w klimat operowych szlagierów także podczas noworocznej sjesty, do czego gorąco zachęcamy!

KUP BILET - 31/12, 17:00
KUP BILET - 31/12, 20:30
KUP BILET - 1/01, 17:00