zdjęcie wszystkich nominowanych i laureatów

Po Gali Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Podczas odbywającej się w Polskiej Filharmonii Bałyckiej Gali Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2021 rok (czyli uroczystego finału najważniejszej nagrody artystycznej na Pomorzu), poznaliśmy laureatów w kategoriach: Kreacje Artystyczne, Pomorska Nadzieja Artystyczna oraz Mecenat Kultury. Laureatów w tych dziedzinach wybierają dwie kapituły: Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej, składająca się z przedstawicieli ludzi kultury, mediów i uczelni artystycznych wyłania nominowanych, zaś Duża Kapituła, w skład której wchodzą ponadto laureaci z poprzednich lat, głosuje na laureatów Nagrody. Laureaci otrzymują nagrody w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Laureatom wręczane są również statuetki Gryfa Pomorskiego, który zaprojektowała Maria Teresa Kuczyńska. Nagrody mają również wymiar finansowy: laureaci w kategorii Kreacja Artystyczna otrzymują po 20 tys. zł, w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna 15 tys. zł, zaś Mecenat to nagroda honorowa. Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna za całokształt dokonań artystycznych przyznawana jest indywidualnie przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i warta jest 25 tys. zł. 

Laureaci:

Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna - Mirosław Baka (aktor)
nagrodzonyza wirtuozerię aktorską, tworzenie mistrzowskich, pełnokrwistych kreacji teatralnych i filmowych zbudowanych na emocjach, poprowadzonych szalenie precyzyjnie, świadomie, prawdziwie, swobodnie, które jednocześnie ogląda się ze ściśniętym gardłem.

Kreacje Artystyczne:

Anna Czekanowicz (poetka)
nagrodzona za znakomity tomik poetycki Szelest sukienki. Listy do przyjaciół, będący swoistą autobiografią.

Sławek Jaskułke (muzyk)
nagrodzony za skomponowanie rozbudowanej kompozycji Europa 67/21 łączącej jazz, swobodną improwizację, muzykę polifoniczną i poezję Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Wisławy Szymborskiej.

prof. Zbigniew Majchrowski (pisarz)
nagrodzony za Kryptę Gustawa, dogłębne przyjrzenie się Dziadom poprzez ich inscenizacje dokonane po 1989 roku, poszerzone o bogaty materiał ikonograficzny.

Pomorska Nadzieja Artystyczna:

O’Bows Quartet w składzie: Alisa Kopac (skrzypce), Joanna Kravchenko (altówka), Magdalena Maniewska (obój) oraz Weronika Kulpa (wiolonczela)
nagrodzony za debiutancką płytę Visions 4 Gdańsk, stanowiącą hołd miastu i promującą kompozytorów młodego pokolenia związanych z Gdańskiem. 

Dwie z czterech artystek O'Bows Quartet to artystki Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, zaś materiał z debiutanckiej płyty (objętej patronatem PFB) miał swoją premierę w Filharmonii w ramach cyklu "Gdańsk dla Muzyki Polskiej" w listopadzie 2021 roku. Poniżej nagranie tego koncertu:

Mecenat Kultury:

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
nagrodzony za odważne wspieranie pilotażowego projektu Pomorski Inkubator Kultury oraz za regularne wspieranie pomorskich instytucji kultury: Teatru Muzycznego w Gdyni, Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Galę PNA uświetnił koncert Orkiestry Symfonicznej PFB pod batutą Szymona Morusa. Solistami koncertu byli znakomici artyści Polskiej Filharmonii Bałtyckiej: kontrabasista Jędrzej Kacprzyk oraz fagocista Mirosław Pachowicz. W programie znalazły się Melodia Myrosława Skoryka, Uwertura do opery Halka Stanisława Moniuszki, Koncert na fagot, orkiestrę smyczkową, harfę i fortepian André Joliveta oraz Divertimento koncertujące na kontrabas i orkiestrę Nino Roty.