George Tchitchinadze

George Tchitchinadze z Pomorską Nagrodą Artystyczną

Z wielką przyjemnością informujemy, że dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej został laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej! Maestro George Tchitchinadze otrzymał to najbardziej prestiżowe wyróżnienie na Pomorzu w kategorii Krecja Artystyczna za wybitne kreacje artystyczne w 2022 roku. 

- Nominację dostałem za poprowadzenie „Aidy” w Operze Bałtyckiej, za co jestem wdzięczny dyrektorowi Romualdowi Wiczy-Pokojskiemu, który umożliwił mi wzięcie udziału w tym fascynującym przedsięwzięciu. Jednak moje serce bije dla Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Tu jest mój muzyczny dom. Praca z Orkiestrą Filharmonii zajmuje mnie przez 24 godziny na dobę i prawdę mówiąc, traktuję tę nagrodę jako mój wkład w promocję nie tyle spektaklu operowego, ale przede wszystkim jako impuls dla naszego środowiska muzycznego i nagrodę dla mojego zespołu, bez którego z pewnością nie byłaby możliwa moja praca przy „Aidzie”. Dziękuję również dyrektorowi Romanowi Peruckiemu, dzięki któremu wspólnie możemy pracować nad muzyczną wizytówką Pomorza, jaką jest zespół Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - powiedział nam maestro George Tchitchinadze.

Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej odbyła się w czwartek 27 kwietnia. Podczas niej wręczono Pomorskie Nagrody Artystyczne wybitnych i szczególnie zasłużonym w 2022 roku twórcom kultury, działającym na terenie województwa pomorskiego. Oprócz maestro Tchitchinadze, Pomorską Nagrodę Artystyczną w dziedzinie Kreacja Artystyczna otrzymali także:

Anna Rocławska-Musiałczyk - za skomponowanie utworów na chór i orkiestrę łączących tradycję z nowoczesnością: „Lux aeterna” oraz „Ave Generosa” (przypomnijmy, że światowe prawykonanie utworu "Ave Generosa" w wykonaniu prowadzonego przez lauretkę Zespołu wokalnego Art’n’Voices odbyło się w październiku 2022 roku w Rumi podczas współorganizowanego przez Polską Filharmonię Bałtycką Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormińskiego).

Wojciech Zmorzynski - za koncepcję i opiekę kuratorską nad wystawą „Fangor. Poza obraz" w Muzeum Narodowym w Gdańsku, za niezwykłą podróż przez życie i wszystkie okresy twórczości wielkiego mistrza.
 
W gronie nominowanych do Kreacji Artystycznych byli także:  Maciej Gański (pianista), Grzegorz Piątek (pisarz), Dobromiła Rzyska-Laube (pisarka), Leszek Skrla (śpiewak operowy), Jacek Staniszewski (artysta wizualny), Katarzyna Włodkowska (pisarka) oraz zbiorowo twórcy musicalu "1989": Katarzyna Szyngiera (reżyseria), Marcin Napiórkowski (pomysł, teksty piosenek i szkice linii wokalnych), Andrzej "Weber" Mikosz (muzyka), Mirosław Wlekły (scenariusz) oraz Barabara Olech (choreografia).
 
Z kolei Nagrodę Pomorska Nadzieja Artystyczna, przyznawaną dla najbardziej obiecujących młodych i debiutujących twórców, otrzymał pianista Mikołaj Sikała za skomponowanie, wykonanie i nagranie pięcioczęściowej „Suity nadmorskiej" na fortepian solo, inspirowanej malowniczymi pejzażami Pomorza, która dowodzi, że sztuka to przeżywanie szczęścia. Przypominamy, że prapremiera "Suity nadmorskiej" odbyła się latem 2022 roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podczas koncertu z cyklu Chopin nad wodami Motławy. 
 
Do Pomorskiej Nadziei Artystycznej nominowani byli również Wiktoria Biżuńska (pisarka) i Magdalena Bednarek (aktorka).
 
Przyznano także nagrodę za Mecenat Kultury, która za rok 2022 trafiła do trzech Pani: Alicji Soyki, Bogumiły Soyki i Joanny Łepek za finansowe wsparcie wystawy czasowej „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” w ECS, wystawy o historii państwowego przemysłu stoczniowego, opowieści, w centrum której są losy ludzi, a nie statków. 
 
Przynano także Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury. W tym roku tym laurem uhonorowano maestro Wojciecha Rajskiego za profesjonalizm, konsekwencję i pasję, z jaką przez lata tworzył i nadal tworzy Polską Filharmonię Kameralną Sopot, za muzyczną wrażliwość na piękno. 
 
Gratulujemy wszystkim laureatom i nominowanym!