muzycy Orkiestry Filharmonii

Gorący luty w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Luty na Ołowiance zapowiada się wyjątkowo. Na początku czeka nas koncert symfoniczny z udziałem obu dyrektorów Filharmonii – organisty Romana Peruckiego i dyrygenta George’a Tchitchinadze (2 lutego). Orkiestra zagra również na Ostatki w Filharmonii (9 lutego), a także z tenorem Allanem Claytonem MBE i waltornista Michałem Szczerbą (16 lutego), by zwieńczyć miesiąc monumentalnym „Requiem” Giuseppe Verdiego z udziałem wspaniałych śpiewaków i Chóru Filharmonii Łódzkiej (23 lutego). Ponadto przed nami ostatnie w tym roku Bale Gdańskie i laureat Konkursu Chopinowskiego z recitalem cyklu Scena Muzyki Polskiej.

2/02, 19:00 – Koncert symfoniczny – Roman Perucki

Obaj dyrektorzy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej – prof. Roman Perucki i dyrektor artystyczny Orkiestry PFB George Tchitchinadze – na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej spotkają się dopiero po raz drugi. Ten pierwszy raz miał miejsce cztery lata temu podczas prapremiery dzieła Piotra Mossa "Według Memlinga. Koncert na flet, organy i orkiestrę". Tym razem znakomity organista i dyrektor Filharmonii zagra Koncert organowy g-moll Francisa Poulenca. Ponadto w wykonaniu Orkiestry usłyszymy Uwerturę Paryską K 311a B-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz słynną V Symfonię  e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.

KUP BILET 

---

3/02, 19:00 – V Bal Gdański – Od Vivaldiego po Piazzollę

W pierwszą sobotę lutego proponujemy szczególny przekrojowy program koncertu, po którym dla wszystkich chętnych odbędzie się zabawa taneczna na foyer Filharmonii. Wybitny akordeonista Marcin Wyrostek wraz z zespołem w składzie: Marcin Jajkiewicz (wokal), Staszek Słowiński (skrzypce), Daniel Popiałkiewicz (gitara), Bogusław Kaczmar (fortepian), Piotr Zaufal (bas) oraz Krzysztof Nowakowski (instrumenty perkusyjne) zaproponuje takie hity jak Zima z Czterech pory roku, Dzieci Sancheza Chucka Mangione’a, Libertango Astora Piazzolli, Niska Bania (melodia ludowa) czy El tango de Roxanne Ewana McGregora oraz własne kompozycje.

KUP BILET

---

9/02, 19:00 – Koncert symfoniczny – Ostatki w Filharmonii

Karnawał żegnamy również symfonicznie. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod kierunkiem Sebastiana Perłowskiego zagra razem z wokalistami Patrycją i Jackiem Kotlarskimi. Filharmoników gdańskich wesprą: Piotr Wrombel (fortepian, aranżacje), Zbigniew Wrombel (kontrabas) i Krzysztof Szmańda (perkusja). Artyści przypomną największe przeboje takich artystów jak Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Grażyna Łobaszewska czy Krystyna Prońko.

KUP BILET

---

10/02, 19:00 – VI Bal Gdański – Love Story, czyli miłość w karnawale

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Tak jest również z czasem beztroskiej zabawy na początku 2024 roku. Ostatni w tym roku Bal Gdański łączymy z walentynkami, więc koncert zdominują piosenki miłosne. Zaśpiewa je tenor Mirosław Niewiadomski, zagra Orkiestra Amberto prowadzona od pulpitu solistki-skrzypaczki przez niezawodną koncertmistrz Orkiestry PFB – Natalię Walewską. Zabrzmią najpiękniejsze melodie, od uwielbianych scen miłosnych z filmów, po czardasze, tanga i hity z repertuaru takich gwiazd, jak Il Divo, Lou Reed, Riccardo Cocciante, Joe Davis, Willie Nelson czy Zbigniew Wodecki.

KUP BILET 

---

16/02, 19:00 – Koncert symfoniczny – Allan Clayton

Zaśpiewa u nas także znakomity brytyjski tenor Allan Clayton MBE, który w roli solisty wystąpi razem z I głosem waltorni filharmoników gdańskich Michałem Szczerbą. Razem z Orkiestrą PFB prowadzoną przez australijskiego dyrygenta Daniela Smitha wykonają oni Serenadę na tenor, waltornię i smyczki op. 31 Benjamina Brittena. W programie koncertu znalazły się również Uwertura karnawałowa op. 92 Antonína Dvořáka oraz potężna i urzekająco piękna I Symfonia As-dur op. 55 Edwarda Elgara. Koncert ten towarzyszy obchodom 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego.

KUP BILET 

---

18/02, 18:00 – Scena Muzyki Polskiej – Jakub Kuszlik 

Lutowa odsłona cyklu Scena Muzyki Polskiej, współorganizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozwoli posłuchać młodego polskiego wirtuoza – Jakuba Kuszlika, który już zebrał wiele dowodów uznania i nagród na międzynarodowych konkursach. Z pewnością najważniejsza z nich to IV Nagroda XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – obie w 2021 roku, które pozwoliły artyście rozwinąć skrzydła również poza naszym krajem. Kuszlik zagra recital złożony z dzieł trzech wybitnych polskich kompozytorów różnych epok. Zabrzmią: Polonez Fantazja As-dur op. 61 Fryderyka Chopina, Metopy op. 29 Karola Szymanowskiego oraz I i II Sonata fortepianowa Grażyny Bacewicz.

KUP BILET 

---

23/02, 19:00 – Koncert symfoniczny – „Requiem” Verdiego

Na deser proponujemy dzieło szczególne i chociaż wykonane zostanie tylko ono, to z pewnością nikt nie wyjdzie z Sali Koncertowej zawiedziony. Przed nami piękne, wspaniałe, monumentalne, blisko półtoragodzinne „Requiem” Giuseppe Verdiego, czyli msza żałobna na chór, solistów i orkiestrę w wykonaniu Chóru Filharmonii Łódzkiej pod kierunkiem Artura Kozy oraz czwórki wspaniałych solistów: sopranistki Soojin Moon-Sebastian, mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej, tenora Tomasza Kuka oraz basa Łukasza Koniecznego. Oczywiście zagra również Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą jej dyrektora artystycznego George’a Tchitchinadze. Kompozytor uważał, że „Requiem” to najwspanialsze z jego dzieł i chociaż jest również autorem niezrównanych oper i innych utworów oratoryjno-kantatowych, trudno z tym zdaniem polemizować.

KUP BILET

Zapraszamy!