Lato w pełni, więc i muzycznych atrakcji nie brakuje. Zapraszamy na wyjątkowy cykl Muzyka w zabytkach starego Gdańska w perłach architektonicznych grodu nad Motławą. W gmachu Filharmonii odbędą się dwa koncerty symfoniczne z udziałem znakomitych solistów – koncertmistrza PFB skrzypka Roberta Kwiatkowskiego oraz pianisty Aleksandra Dębicza.
Muzyka w zabytkach starego Gdańska
Cykl koncertów kameralnych z udziałem muzyków PFB i współpracujących z nimi artystów w okresie letnim jest tradycją Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W różnych zabytkowych, urokliwych lokalizacjach Gdańska rozbrzmiewa muzyka kameralna. Oprócz znakomitych artystów i utworów muzycznych, każdy pozna tajemnice związane z miejscem koncertu, przybliżone przez Klaudiusza Grabowskiego.
Pierwszy z koncertów odbędzie się już we wtorek 6 sierpnia na terenie Góry Gradowej w sali Hevelianum (ul. Gradowa 6). Wystąpią Amelia Chilewska (śpiew), Tomasz Diakun (skrzypce), Marcin Pietrzak (pianino) oraz Dariusz Gutomski (kontrabas). Usłyszymy m.in. Over the Rainbow skomponowane przez Harolda Arlena z tekstem E.Y. Harburga, Jej portret Włodzimierza Nahorny’ego (tekst J. Kofta), Moon River Henry’ego Manciniego (tekst J. Mercer) czy My Funny Valentine Richarda Rodgersa z (tekst L. Hart), śpiewane m.in. przez Milesa Davisa i Franka Sinatrę.
Wstęp wolny!
-
7/08, 19:00 - Kościół św. Jakuba
W kościele rektorskim św. Jakuba (ul. Łagiewniki 63), prowadzonym przez Braci Mniejszych Kapycynów, zagra troje znakomitych gdańskich filharmoników. Na fagocie swoje umiejętności zaprezentuje pochodząca z Japonii Atsumi Fakuda. Na trąbce zagra jej rodak Tatsushi Fujioka, a na oboju Krzysztof Kit. W programie tak różnorodne kompozycje jak Sonata Da Chiesta op. 3 nr 7 Arcangelo Corelliego, Kappauso na kornet i fagot Tetsuyi Yamamoto, Classical Duet Polonaise C-dur Michael Haydana, 12 duetów na dwa rogi Wolfganga Amadeusza Mozarta, Duet z Cyrulika sewilskiego Gioacchino Rossiniego czy Sonata na róg, trąbkę i puzon Francisa Poulenca.
Wstęp wolny!
-
8/08, 19:00 - Kościół św. Józefa
W kościele prowadzonym przez Ojców Oblatów (ul. Elżbietańska 9) czeka nas koncert na skrzypce i organy. Na pierwszym z insrumentów zagra skrzypaczka Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Karolina Piątkowska-Nowicka. Z kolei na organach Kościoła św. Józefa m.in. Preludium i fugę a-moll Jana Sebastiana Bacha, Allegro d-moll Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz Wariacje na temat chorału protestanckiego – Hilf Herr meines Lebens Jana Jancy wykona Hanna Dys. Ponadto zabrzmią m.in. Sonata g-moll na skrzypce i basso continuo Jean-Marie Leclaira, Romans na skrzypce i organy Łukasza Wosia czy Adoracja na skrzypce i organy Felixa Borowskiego.
Wstęp wolny!
-
9/08, 19:00 - Kościół św. Katarzyny
Najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku (pochodzi z XIII wieku), prowadzony przez Ojców Karmelitów Kościół św. Katarzyny (ul. Profesorska 3), będzie miejscem, w którym wystąpi najliczniejszy zespół kameralny tegorocznego cyklu. Jest to Bałtycki Kwintet Dęty, założony w 1990 roku przez klarnecistę PFB Karola Respondka, do dziś lidera tej formacji. Wraz z założycielem grają w nim Agnieszka Respondek (flet), Daniel Bernardino (obój) oraz muzycy PFB: Ewa Naczk-Jankowska (fagot) i Zbigniew Kaliciński (waltornia). Usłyszymy m.in. Chorał Jesus bleibet meine Freude Jana Sebastiana Bacha, Sinfonię nr 5 Carla Philippa Emanuela Bacha czy Pieśni bez słów nr: 44, 28, 14, 45 i Sinfonię nr 4 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Wszystkie w opracowaniu Karola Respondka.
Wstęp wolny!
-
10/08, 19:00 - Sala Kameralna PFB
Cykl Muzyka w zabytkach starego Gdańska zwieńczymy 10 sierpnia koncertem w Sali Kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1) - warto przypomnieć, że chociaż zespół Orkiestry PFB gra na Ołowiance od około 20 lat, to gmach ma dużo dłuższą historię, o której opowie Klaudiusz Grabowski. Zagrają Adam Bruderek (skrzypce) i Anna Prabucka-Firlej (fortepian). Artyści przygotowali kompozycje Aleksandra Tansmana (5 utworów na skrzypce i fortepian), Fryderyka Chopina (Nokturn nr 20 cis-moll i Nokturn Es-dur op. 9 nr 2) oraz Ottorina Respighiego (Sonata na skrzypce i fortepian h-moll).
Wstęp wolny!
---
9/08, 19:00 - Koncert Bach / Vivaldi – Cztery pory roku
Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wraca do koncertowania już w pierwszej połowie sierpnia. Wakacje to czas lżejszego, lubianego przez publiczność repertuaru, dlatego koncertmistrz PFB Robert Kwiatkowski poprowadzi orkiestrę od pulpitu skrzypka-solisty w dwóch dziełach: III Koncercie brandenburskim G-dur Jana Sebastiana Bacha oraz w jednym z najsłynniejszych utworów muzyki klasycznej w ogóle – Czterech porach roku Antonia Vivaldiego. Składa się na nie cykl czterech bardzo efektownych trzyczęściowych koncertów skrzypcowych: Koncert nr 1 E-dur Wiosna (La Primavera), Koncert nr 2 g-moll Lato (LʼEstate), Koncert nr 3 F-dur Jesień (LʼAutunno) i Koncert nr 4 f-moll Zima (LʼInverno). Wszystkie one zabrzmią 9 sierpnia w gmachu PFB na Ołowiance.
---
16/08, 19:00 - Koncert symfoniczny – Wieczór Amerykański
Tym razem w Filharmonii będzie okazja posłuchać znanych i lubianych dzieł słynnego amerykańskiego kompozytora muzyki klasycznej i rozrywkowej. Nim jednak wysłuchać będzie można twórczości George’a Gershwina w pogodny nastrój wprowadzi melomanów Suita Moja matka gęś Maurice’a Ravela. Później zabrzmi słynna Błękitna rapsodia na fortepian i orkiestrę. Przy fortepianie zasiądzie jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów Aleksander Dębicz. Zaś na deser zabrzmi nie mniej niż Błękitna rapsodia znany poemat symfoniczny Amerykanin w Paryżu. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi pochodzący z Białorusi dyrygent Alexander Humala, dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej.
---
22/08, 20:00 - XIX Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana” – Opera w Parku
Od lat filharmonicy gdańscy uczestniczą we wspaniałym wydarzeniu, jakim od lat w drugiej połowie sierpnia jest Festiwal Mozartiana, grając "pod chmurką" na dziedzińcu Pałacu Opatów w Oliwie. Nie inaczej będzie także w tym roku, podczas wieczoru w Parku Oliwskim, nazwanego Labriniti amorosi. Orkiestę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi maestro Massimiliano Caldi. Zaśpiewa cała plejada znakomitych solistów: Joanna Freszel (sopran), Jolanta Kowalska-Pawlikowska (sopran), Hanna Okońska (sopran), Piotr Maciejowski (tenor), Leszek Skrla (baryton), Damian Wilma (baryton) i Piotr Lempa (bas). W programie najpiękniejsze arie z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta: Wesele Figara, Così fan tutte oraz Don Giovanni.
Wstęp wolny!
ZAPRASZAMY!