Filharmonia muzycy - zdjęcie grupowe

Podsumowanie lata Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Sezon letni za nami. Z tej okazji chcielibyśmy podzielić się z Państwem podsumowaniem naszej letniej działalności. Polska Filharmonia Bałtycka jest organizatorem cykli koncertowych „Chopin nad wodami Motławy” (odbywającego się w gmachu na Ołowiance) oraz „Muzyka w zabytkach starego Gdańska” (w przestrzeniach sakralnych i zabytkowych). W przypadku tego pierwszego cyklu w 15 koncertach Filharmonia gościła około 1300 Melomanów, natomiast w 12 koncertach z cyklu „Muzyka w zabytkach…” uczestniczyło około 1000 osób. Komplet publiczności (prawie 500 osób) na koncertu „Zakończenie Gdańskiego Lata Muzycznego”.

W 18 koncertach współorganizowanego przez Filharmonię (ich głównym organizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”) w ramach 64. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Archikatedrę Oliwską odwiedziło ponad 2300 osób. Blisko 650 osób uczestniczyło w pięciu Koncertach organowych w ramach Jarmarku św. Dominika w Bazylice św. Mikołaja. Polska Filharmonia Bałtycka od lat wspiera też życie kulturalne całego regionu. We współorganizowanym Międzynarodowym Letnim Festiwalu Muzycznym „Słowo i Muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze w 15 koncertach Kościół św. Ignacego Loyoli odwiedziło blisko 3500 osób. Podczas Cysterskiego Lata Muzycznego w Żarnowcu w siedmiu koncertach organowych w Kościele Zwiastowania Pana uczestniczyło prawie 1050 osób. Również siedem koncertów zorganizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Stegnie – w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa śledziło je około 830 osób. Także Koncerty organowe w Jastarni w Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni cieszyły się dobrym przyjęciem miłośników muzyki, których sześć koncertów w Jastarni obejrzało blisko 750 osób.

W sumie odbyło się aż 86 koncertów organizowanych i współorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką, począwszy od 25 czerwca do końca sierpnia, czyli średnio zdecydowanie ponad jeden dziennie. Oznacza to, że na różnej wielkości widowniach (dużo mniejszych niż w Sali Koncertowej PFB) na wydarzeniach Filharmonii w sumie zasiadło prawie 12 tys. Melomanów.

Serdecznie dziękujemy za to, że byliście z nami i zapraszamy na nowy sezon artystyczny, który inaugurujemy oficjalnie 17 września, ale już tydzień wcześniej zapraszamy do swojej siedziby na koncert symfoniczny, który poprowadzi maestro Sławomir Chrzanowski.