Drugi miesiąc roku obfitować będzie w wydarzenia, które kojarzą się wszystkim z czasem karnawału. W każdą sobotę lutego kontyuujemy Bale Gdańskie, czyli połączenie koncertu z późniejszą zabawą taneczną na foyer, Wystąpią wirtuozi różnych instrumentów - fortepianu, cuatro czy wiolonczeli, by oddać też pole nostalgii i zadumie podczas mszy żałobnej Joannesa Brahmsa "Niemieckie Requiem" (21 lutego). Nie zabraknie również propozycji dla dzieci i młodzieży - zarówno familijnych (9 lutego), jak i edukacyjnych (10 i 11 lutego).
1/02 - V Bal Gdański - Piosenka dobra na wszystko
Humor z klasą w pięknych muzycznych aranżacjach i niezapomniany kabaret jak za dawnych lat – to nasza propozycja na pierwszą część wieczoru. Zagra Golden Gate String Quartet (Gabriela Żmigrodzka – I skrzypce, Aleksandra Kowacz – II skrzypce, Anna Prusińska – altówka i Aleksandra Ruda – wiolonczela). Zabrzmią uwielbiane przez publiczność utwory z repertuaru Kabaretu Starszych Panów – niezrównane teksty Jeremiego Przybory i niebanalne kompozycje Jerzego Wasowskiego w aranżacjach Jakuba Stefaniaka, zaśpiewane przez Erwina Kornackiego i Malwinę Gołębiowską. Zagra również Orkiestra Kameralna Konstelacje.
--
7/02 – Koncert symfoniczny - Jean-Frédéric Neuburger
Francuski pianista Jean-Frédéric Neuburger zagra w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej po raz pierwszy. Ten bardzo zdolny artysta gra bardzo zróżnicowany repertuar. Tym razem wykona jedyny Koncert fortepianowy (w tonacji a-moll) skomponowany przez Clarę Wieck (szerzej znaną jako Clara Schumann, żona Roberta Schumanna, za którego wyszła kilka lat po skomponowaniu koncertu). Dzieło samego Roberta Schumanna otworzy koncert (będzie to Uwertura Manfred), zaś w drugiej części koncertu czeka nas wspaniała V symfonia B-dur Siergieja Prokofiewa. Naszą Orkiestrę również po raz pierwszy poprowadzi Uzbek Aziz Shokhakimov.
--
8/02 - VI Bal Gdański - Od Bacha po Piazzollę
W pierwszej, oficjalnej części wieczoru przekrojowy program i próbkę swoich niebanalnych możliwości da dokonale znany i lubiany jak Polska długa i szeroka Marcin Wyrostek. Ten doskonały akoredeonista zagra z zespołem Corazon w składzie: Marcin Jajkiewicz (wokal), Wiola Malchar-Orynicz (wokal), Stanisław Słowiński (skrzypce), Daniel Popiałkiewicz (gitara), Bogusław Kaczmar (fortepian), Piotr Zaufal (gitara basowa) i Krzysztof Nowakowski (instrumenty perkusyjne). Usłyszymy porcję doskonałej muzyki, począwszy od arcydzieł Jana Sebastiana Bacha, aż po ogniste argentyńskie tango Astora Piazzolli.
--
9/02 - Koncert familijny - Legendy i baśnie z Dalekiego Wschodu
Z okazji Nowego Chińskiego Roku zapraszamy naszych muzycznych odkrywców na wyprawę do dalekiej Azji. Poznacie opowieści zza Wielkiego Muru Chińskiego oraz z Kraju Kwitnącej Wiśni. Usłyszycie piękne tradycyjne utwory z tych odległych krain, ale i melodie ze słynnych japońskich bajek anime, jak choćby Księżniczka Mononoke, Spirited Away czy Ruchomy zamek Hauru. Zadbra o to Agnieszka Waśniewska (santur, obój, prowadzenie koncertu) wraz z zespołem: Anna Fender (wiolonczela, recytacja tekstów japońskich), Magdalena Zięba-Lewandowska (śpiew), Anna Uzarek (flet), Michalina Czajka (skrzypce), Mikołaj Sikała (fortepian), Aleksandra Kurnyta (wibrafon, instrumenty perkusyjne).
--
10/02 - Koncert edukacyjny - Tysiące dźwięków wokół nas
W poniedziałkowe przedpołudnie zapraszamy do Filharmonii wszystkich, którym szczególnie bliskie są instrumenty klawiszowe. Jeśli jeszcze tak bliskie nie są, po wizycie na koncercie edukacyjnym Tysiące dźwięków wokół nas, z pewnością takie się staną. W Sali Koncertowej Filharmonii spotkają się jej rozmaici przedstawiciele instrumentów klawiszowych: strunowi, dęci i perkusyjni, dla których wspólnym mianownikiem jest dźwięk wydobywany poprzez dotknięcie klawisza. Po tym świecie Waszymi przewodnikami będą Maciej Zakrzewski (organy, scenariusz i prowadzenie koncertu), Michał Mossakowski (fortepian, czelesta), Maciej Kacprzak (akordeon), Marek Czajka (marimba) i Maksym Zajączkiewicz (klawesyn).
--
11/02 - Lekcje z Mistrzami - Wojciech Kilar
Wszyscy kochamy filmy, a przecież nie byłoby współczesnego filmu bez muzyki. Tym razem poznacie sylwetkę Wojciecha Kilara. Dowiecie się też o relacji dźwięku i obrazu w filmowych kompozycjach. Zaprezentujemy Wam motywy z takich obrazów, jak choćby Trędowata, Ziemia obiecana, Pan Tadeusz czy Dracula. Mamy w planie też pewien eksperyment – porównamy style kompozytorskie Wojciecha Kilara oraz Ennio Morricone i Howarda Shore’a, autora muzyki do Hobbita. Do muzyki polskiego i światowego kina zabiorą Was Daniel Ziomko (fortepian) oraz Agnieszka Waśniewska (obój, scenariusz i prowadzenie koncertu).
--
14/02 – Walentynkowy koncert symfoniczny – Wieczór latynoamerykański
Leo Rondón to wenezuelski wirtuoz gry na cuatro – instrumentu pochodzącego z rodziny instrumentów strunowych, rodem z Ameryki Łacińskiej (popularny w Portoryko, Kolumbii i właśnie w Wenezueli). Wywodzi się z gitary hiszpańskiej (jego nazwa nawiązuje do pierwotnej liczby strun – miał ich cztery, chociaż dziś występują cuatro z różną liczbą strun). Program, który usłyszymy podczas koncertu łączy latynoski temperament z muzyką klasyczną. Solista z Orkiestrą PFB, pod batutą pochodzącego z Wenezueli Christiana Vásqueza, wykona również skomponowany przez siebie Koncert na wenezuelskie cuatro i orkiestrę. W programie także dzieła Evencio Castellanosa, Manuela de Falli, Alberto Ginastery i Arturo Márqueza.
--
15/02 - VII Bal Gdański - Francja Elegancja
Była już muzyka bałkańska, muzyka filmowa, więc czas najwyższy na nastrojową Francję - stolicę poezji śpiewanej dzięki takim arystom jak Charles Aznavour, Jacques Brel czy Gilbert Bécaud. Tym razem więc proponujemy podróż do Paryża – miasta poetów, malarzy, zakochanych, ale też kabaretów, kawiarni i surrealizmu. Będzie to metaofryczny spacer urokliwymi paryskimi uliczkami, przy Sekwanie i pod Wieżę Eiffela, nie zapominając o bardziej współczesnych twarzach Francji - jak Zaz czy Yves Montand. Zadba o to solista Teatru Muzycznego w Gdyni Mateusz Deskiewicz, który wystąpi wraz z zespołem w składzie: Ignacy Wiśniewski (fortepian, aranżacje i kierownictwo artystyczne), Adam Żuchowski (kontrabas) i Tomasz Koper (perkusja) oraz zaproszonymi gośćmi - śpiewającą aktorką Agnieszką Przekupień i akordeonistą Pawłem Zagańczykiem.
--
21/02 – Koncert symfoniczny – Niemieckie Requiem
Przynajmniej raz w roku pozwalamy sobie na koncert symfoniczny z udziałem wyśmienitego Chóru Filharmonii Łódzkiej, prowadzonego przez Artura Kozę. Rok temu wybrzmiało wspaniałe Requiem Giuseppe Verdiego. W tym roku zabrzmi słynne monumentalne dzieło Johannesa Brahmsa Niemieckie Requiem, powstałe podobno jako hołd wobec zmarłego Roberta Schumanna, który chciał takie dzieło skomponować, ale nie zrealizował. Z filharmonikami gdańskimi prowadzonymi przez ich szefa, maestro George’a Tchitchinadze, wystąpią świetni soliści: Adriana Ferfecka (sopran) i Hubert Zapiór (baryton).
--
22/02 - VIII Bal Gdański - Dolce VitaM - najlepsze włoskie przeboje
Tym razem zwracamy się w stronę tak lubianej muzyki włoskiej, którą szczególnie polubił Jarek Wist (właściwie Jarosław Wiszowaty). Jego album z 2020 roku pod tytułem Dolce VitaM wypełniają włoskie przeboje lat '50 i ‘60. Ten repertuar ma bardzo wielu fanów, dlatego z radością goścmy Jarka Wista pownie, mająć pewność, że jego wokal i precyzyjnie dobrany repertuar z pewnością ponownie przypadną naszym Melomanom do gustu. To powrót do popularnych przebojów muzyki włoskiej, zarówno z czasów Dolce Vita, jak i choćby energiczne Se bruciasse la città w nowoczesnych, zaskakujących aranżacjach. Muzycy chętnie zarażąją słuchaczy miłością do Włoch i włoskiej muzyki.
--
28/02 – Koncert symfoniczny – Maximilian Hornung
Niemiecki wiolonczelista gościł w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w 2023 roku i z miejsca podbił serca publiczności. Cieszymy się, że Maximilian Hornung ponownie zagra więc z Orkiestrą PFB prowadzoną podczas tego koncertu przez maestro George’a Tchitchinadze. Wspólnie wykonają bardzo żywy, pogodny Koncert wiolonczelowy d-moll Édouarda Lalo. Ponadto w programie kompozycje Camille’a Saint-Saënsa, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz La Mer (Morze) Claude’a Debussy’ego.
Zapraszamy!