Koncert organowy z okazji Jarmarku św. Dominika

Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest prezentacja i propagowanie muzyki organowej na najwyższym możliwym poziomie artystycznym. Od wielu lat Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra wraz z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszają do współpracy wybitnych organistów oraz kameralistów, w tym muzyków ściśle związanych z Gdańskiem. Koncerty sprzyjają ponadto młodym artystom, pozwalając na zaprezentowanie swojej twórczości większej grupie odbiorców.

Jack Day
Willa Weber – sopran

Program:

Jack Day – Improwizacja organowa
Henry Purcell – Sound, Fame, Thy Brazen Trumpet
Georg Friedrich Händel – Singe, Seele z Dziewięciu niemieckich arii, HWV 202-210
Jack Day – Improwizacja organowa
Antonio Vivaldi – Rosa quae moritur z O qui coeli terraeque serenitas, RV 631
Jan Sebastian Bach – Preludium i Fuga e-moll, BWV 548 (organy solo)
Hildegard von Bingen – O Virtus Sapientiae z Symphonia harmonie celestium
O quam mirabilis
Jan Sebastian Bach – Preludium i Fuga C-dur, BWV 547 (organy solo)
Franz Schubert – Ave Maria, D. 839, op. 52, nr 6
Wolfgang Amadeusz Mozart – Scande Coeli Limina, KV 34

Jack Day
Organista związany z Luisenkirche Berlin-Charlottenburg oraz Nikolaikirche Berlin-Mitte, będącym najstarszym berlińskim kościołem, a obecnie również muzeum. Artysta studiował organy, muzykę kościelną, muzykologię oraz improwizację w Manczesterze, Cambridge, Leipzig, Trossingen i Stuttgarcie, będąc równocześnie stypendystą Rządu Brytyjskiego, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej oraz Deutschlandstipendium. Na twórczość Jacka Daya mieli wpływ przede wszystkim profesorowie Christoph Bossert oraz Jürgen Essl.
Artysta interesuje się organami historycznymi, improwizacją, berlińską sceną operową, tańcem i jazzem. Brał udział w projektach dotyczących współczesnego teatru muzycznego, był kuratorem projektu skupionego wokół tańca społecznego Strange Architectures, nad którym pracował wraz z Mossem Beynonem Juckesem i kompozytorem/organistą Dominikiem Susteckiem. Często współpracuje również z Willą Weber oraz tenorem Ralphem Eschrigiem.
Od 2021 r. Jack Day pracuje z grupą artystów w ramach letniej rezydencji w Ostheimer Orgelbaumuseum. Ich praca koncentruje się na realizacji chorału gregoriańskiego na instrumentach w różnych stylach, w tym na zrekonstruowanych organach gotyckich. W tym samym roku artysta został laureatem International Biberach Justin Heinrich Knecht Prize i zdobył drugą nagrodę w konkursie Gabler Organ Competition w Ochsenhausen.

Willa Weber
Urodzona w Ravensburgu, jest wszechstronną sopranistką o międzynarodowej renomie. Od klasyki po nowoczesne aranżacje, opanowała szeroki repertuar muzyczny. Znana ze swoich niezwykłych występów z wielokrotnie nominowanym do Grammy "Quartet San Francisco" oraz szczególnie dobrze przyjętego koncertu w synagodze Kehillat Israel w Los Angeles, Willa Weber zostawia niezapomniane wrażenie swoją lirycznie ciepłą i wyrazistą barwą głosu. W ostatnim czasie Willa Weber występowała w różnych renomowanych miejscach. Aby wymienić kilka: Teatr Szekspirowski w Gdańsku (2021), Zamek Sztynort na Mazurach, Polska (2021/2023), Ambasada Niemiec w Warszawie (2022), Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie/Gdańsku (2022). Jej występy zostały również wysoko ocenione na Festiwalu Filmowym Oberschwaben oraz Festiwalu Filmklang w Göppingen (2022), gdzie zachwyciła publiczność swoją pozytywną obecnością podczas wprowadzenia do filmu dokumentalnego "Belina - Music for Peace" (reż. Marc Böttcher).

Willa Weber śpiewa w co najmniej jedenastu językach, w tym w własnym języku fantazyjnym, i zawsze jest gotowa do odkrywania nowych artystycznych ścieżek. Dzięki współpracy z międzynarodowo uznanymi kompozytorami filmowymi, takimi jak laureat nagrody Emmy Martin Davich, Eric Heitmann, Emiliano Bruguera i inni, jej poruszający głos dociera do światowej publiczności, czy to na platformach cyfrowych, czy w międzynarodowych filmach, takich jak "Viking Women" i "Ojciec Rupert Mayer". Latem 2021 artystka zagłębiła się w świat czystej klasyki. Wspólnie z organistą Gregorem Simonem, przy współpracy z wydawnictwem Motette Psallite, nagrała album sopranowo-organowy "Per una voce e organo" w kościele klasztornym w Weissenau. Przy wsparciu Instytutu Goethego, razem z gdańską organistką Hanną Dys, nagrała album "Lumen" w słynnej katedrze w Oliwie/Gdańsku. Obecnie, wspólnie z berlińskim organistą Jackiem Dayem, artystka szczególnie poświęca się bogactwu muzycznemu gregorianiki. W kwietniu zachwycili publiczność koncertem w kościele opactwa Weissenau w ramach obchodów 300-lecia jubileuszu.

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach z cyklu TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor o. Dominikanów w Gdańsku

belka oliwa 24 logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia poniedziałek, 5/08/2024, 20:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Bazylika św. Mikołaja
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Bliżej Bacha | Jarmark św. Dominika, Koncert kameralny, Recital organowy