16. Gdańska Jesień Pianistyczna – Alexander Kandelaki

Alexander Kandelaki – fortepian

Program:

Franz Schubert / Franz Liszt
Sei Mir Gegrüst
Auf Dem Wasser Zu Singen (Barcarole)

Der Müller und Der Bach
Aufenthalt
Erlkönig

Federico Mompou
Cants Mágics

Manuel de Falla / Ernesto Halffter
Siete Canciones Populares Españolas

Czas trwania koncertu: ok. 60’

Alexander Kandelaki
Urodził się w Tbilisi w Gruzji, w rodzinie tancerzy baletowych, śpiewaków operowych i malarzy. Gruzińsko-hiszpański pianista zaczął grać na fortepianie w wieku czterech lat, a już w wieku pięciu lat wstąpił do Szkoły Młodych Talentów Zakaria Paliaszwilego. Rok później grał jako solista w Georgian National Symphony Orchestra. Ukończył z wyróżnieniem Gruzińskie Państwowe Konserwatorium V. Sarajszwilego w Tbilisi. Studiował pod kierunkiem profesorów gruzińskiej szkoły pianistycznej, którzy z kolei byli pod wpływem wielkich wzorców moskiewskiej szkoły – Neuhausa i Goldenweisera. W latach 1996-1998, dzięki stypendium Fundacji Isaaca Albeniza, kontynuował naukę w Wyższej Szkole Królowej Zofii (Madryt) pod kierunkiem Dimitry Bashkirova i Marty Gulyas (muzyka kameralna).
Kandelaki występował na wielu znaczących scenach jako solista i kameralista. Zachwycił publiczność w swojej rodzinnej Gruzji oraz we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Belgii i wielu innych. W Hiszpanii brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Rafaela Orozco (Cordoba), Iberyjskim Festiwalu Muzycznym (Badajoz) i Międzynarodowym Festiwalu Nocy w Królewskich Miejscach (Segovia). Od 1998 roku jest profesorem klasy fortepianu w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Badajoz, zajmując pozycję uznanego hiszpańskiego pianisty Estebana Sancheza. Dodatkowo wykłada na zajęciach podyplomowych w Centrum Katarina Gurska w Madrycie.
Alexander Kandelaki często prowadzi kursy mistrzowskie w konserwatoriach i uniwersytetach w całej Hiszpanii, umacniając tym samym reputację jednego z najbardziej prestiżowych nauczycieli w kraju. W 2012 roku został zaproszony do prowadzenia kursów mistrzowskich w Hochschule für Music w Hanowerze (Niemcy), a w 2016 i 2017 roku był członkiem kadry nauczycielskiej Collegium Musicum International Summer Academy w Pommersfelden (Niemcy). Był też członkiem jury wielu międzynarodowych konkursów, w tym 19. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Paloma O´Shea Santander 2018.

Film promocyjny: Gdańska Jesień Pianistyczna 2021

Patroni medialni festiwalu:

prestiz mag logotvp kultura logoonet pat logo

 

 

 

 
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia sobota, 6/11/2021, 19:00
Cena 16-37 zł
Miejsce Sala Kameralna
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Koncert kameralny, Recital pianistyczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie