16. Gdańska Jesień Pianistyczna – Ingolf Wunder

Ingolf Wunder – fortepian

Program:

Franz Liszt
Sonata h-moll

Ingolf Wunder
Meditazione Mediterranea
Liberty Prelude
Moonlight Waltz
Fantaisie Atlantis

Czas trwania koncertu: ok. 65'

Ingolf Wunder
Urodzony w 1985 r. w Klagenfurcie (Austria), zaczął wykazywać pierwsze oznaki muzykalności jako dwulatek. Trwało to do czwartego roku życia, kiedy to rozpoczął dziesięcioletnią przygodę ze skrzypcami. Grę na tym instrumencie traktował głównie jako hobby. Gdy miał czternaście lat, jego talent do fortepianu odkrył przypadkowo nauczyciel z Konserwatorium w Linz, Horst Matthaeus. To był moment, w którym nastolatek zakochał się w sztuce i postanowił poświęcić się muzyce.
Kilka miesięcy po zamianie skrzypiec na fortepian Wunder wziął udział w swoim pierwszym młodzieżowym konkursie i zdobył I nagrodę (VII Concorso Internazionale di Musica, Cortemillia, Włochy). Wkrótce potem wygrał I nagrodę na XVI Europejskim Konkursie Muzycznym w Turynie, 63. Konkursie Pianistycznym im. Steinwaya w Hamburgu i kilku innych. Niecały rok później zadebiutował w wiedeńskim Konzerthausie, grając Walca Mefisto Liszta i jedno z Preludiów Debussy'ego. W 2001 r., w wieku szesnastu lat, nie tylko włączył w program koncertów komplet Etiud Transcendentalnych Liszta, ale także otrzymał Nagrodę F. Liszta na 36. Międzynarodowym Konkursie im. Franza Liszta w Budapeszcie (Węgry). W 2003 r. dyrygent Emmanuel Krivine przypadkowo usłyszał Wundera, gdy ten ćwiczył, i zaprosił młodego pianistę do Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu. Tam, razem z Orchestre National de France, pianista porwał publiczność swoją interpretacją 3. Koncertu fortepianowego Prokofiewa. Wunder kontynuował studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu.
Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie w 2010 r. przyniósł mu rozgłos, kontrowersję, II nagrodę, kilka nagród specjalnych i wielu oddanych słuchaczy na całym świecie. Po sukcesie na Konkursie Chopinowskim i rozpoczęciu intensywnego życia koncertowego, Wunder podjął eksternistyczne studia dyrygenckie. Zakończył je w grudniu 2012 r.
Ingolf Wunder nagrał cztery albumy dla wytwórni Deutsche Grammophon. Koncertował w Europie, Azji, obu Amerykach, m.in. w salach takich jak: wiedeńska Musikverein, Carnegie Hall w Nowym Jorku, berliński Konzerthaus, Liederhalle w Stuttgarcie, Laiszhalle w Hamburgu, Queen Elizabeth Hall i Wigmore Hall, Sala Verdi w Mediolanie, bolońskim Teatro Manzoni, Tonhalle w Zurychu, Auditorium w Lyon, w praskim Rudolfinum, w Konserwatorium Moskiewskim, w Teatrze Maryjskim w St. Petersburgu, Suntory Hall w Tokio, Teatro Municipal w Santiago di Chile, LOTTE Concert Hall w Seulu czy National Concert Hall w Tajpej.
Obok kariery scenicznej muzyk aktywnie wspiera edukację artystyczną. W 2017 r. Ingolf Wunder wraz z żoną Pauliną uruchomili APPASSIO – pierwszą w tej formie platformę internetową do nauczania online wszystkich dziedzin sztuki, dedykowaną nauczycielom, uczniom i miłośnikom sztuki. W czerwcu 2020 r. uruchomili platformę-córkę, APPASSIMO, przeznaczoną dla instytucji artystycznych. Wunder pojawia się również w roli prelegenta – uświadamia środowiskom niezwiązanym ze sztuką, jak ważne dla społeczeństwa są kreatywność i wychowanie artystyczne. Jest również zaangażowany w działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju (SGD4 – Dobra Jakość Edukacji), ustanowionych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W grudniu 2021 r. wystąpi na organizowanym przez nią Internet Governance Forum, z przemową o znaczeniu edukacji artystycznej dla ludzkości w hipertechnologicznej przyszłości.

ingolfwunder.com
facebook.com/ingolfwunder

Film promocyjny: Gdańska Jesień Pianistyczna 2021

Patroni medialni festiwalu:

prestiz mag logotvp kultura logoonet pat logo

 

 

 

 
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

gdansk www 100

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia niedziela, 7/11/2021, 18:00
Cena 22-48 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Koncert kameralny, Recital pianistyczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie