16. Gdańska Jesień Pianistyczna – Leszek Możdżer
Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense
Marcin Sompoliński – dyrygent
Leszek Możdżer – fortepian
Patrycja Betley – multiperkusjonistka
W programie:
Facing the Wind – Leszek Możdżer
Silento – Zohar Fresco
Villstad – Lars Danielsson
Neubauer Waltz – Leszek Możdżer
Nikita's Dream – Lars Danielsson
Don't Give Up – Leszek Możdżer
DeDeDe – Leszek Możdżer
Hansa Surf Hotel – Leszek Możdżer
Be Prepared – Leszek Możdżer
Leszek Możdżer
Jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji, uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20. urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii Fortepian i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.
Możdżer koncertował i nagrywał z międzynarodowymi gwiazdami, takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Od roku 2011 jest dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – Enter Music Festival.
Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV)
Pierwszy w Polsce zespół muzyki dawnej, założony przez Stefana Sutkowskiego w 1957 roku. Jego członkowie postawili sobie wówczas za cel popularyzację nowo odkrytych zabytków muzyki polskiej. W 1961 roku muzycy ci stali się członkami-założycielami Warszawskiej Opery Kameralnej. Zespół operowy rozrastał się, a jego repertuar wzbogacały dzieła muzyki klasycznej i późniejszej, Collegium zaś kultywowało i doskonaliło praktykę wykonawstwa muzyki dawnej.
Z zespołem współpracowali znani twórcy, jak choćby: Benjamin Bayl, Paul Esswood, José Maria Florêncio, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, Andrzej Jagodziński, Wieland Kuijken, Jean-Claude Malgoire, Leszek Możdżer, Zbigniew Pilch, Stefan Plewniak, Hubert Rutkowski, Jana Semerádová, Piotr Sułkowski, Marco Vitale, Marek Toporowski czy Kuba Wnuk.
Patrycja Betley
Mulitiperkusjonistka, flecistka, pedagog, arteterapeutka, nauczycielka gordonowska. Występuje z Karoliną Cichą, Kayah & Transoriental Orchestra, współtworzy Same Suki oraz perkusyjne trio Shaphol. Przez blisko dwie dekady współpracowała z wieloma zespołami oraz artystami: G. Turnauem, J. Steczkowską, Z. Hoffmanem, T. Woźniakiem, M. Raduli, S. Soyką, Zakopower, M. Pomianowską, Orkiestrą kameralną Aukso, Orkiestrą filharmonii augsburskiej itd. Jest endorserką irlandzkich bębnów bodhrán – Metolef drums, polskich bębnów cajón – AwCajon. Udziela się jako muzyk w warszawskich teatrach. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie na scenie muzycznej sprawiło, że Patrycja ma na swoim koncie mnóstwo koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest również dyplomowaną arteterapeutką.
Film promocyjny: Gdańska Jesień Pianistyczna 2021
Patroni medialni festiwalu:
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | poniedziałek, 22/11/2021, 19:00 |
Cena | 37-95 zł |
Miejsce | Sala Koncertowa |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Koncert symfoniczny |