18. Gdańska Jesień Pianistyczna – Leszek Możdżer & Zohar Fresco

Fot. Sisi Cecylia

Gdańska Jesień Pianistyczna malowana dźwiękiem

Leszek Możdżer & Zohar Fresco

W programie kompozycje własne i polskie tematy filmowe.

Leszek Możdżer
Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych i nie tylko. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się w 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20. urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników Jazz Forum w kategorii Fortepian i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.
Nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Anną Marią Jopek. Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem. Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem, wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland.
Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami, takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco.

mozdzer.com/pl

Zohar Fresco
Izraelski perkusista tureckiego pochodzenia, urodził się w 1969 roku. Specjalizuje się w grze na bębnach obręczowych. W latach 1991-2003 był członkiem izraelskiego zespołu instrumentalnego Bustan Abraham. Popularność przyniosły mu występu z triem jazzowym, które tworzy wraz z pianistą Leszkiem Możdżerem oraz szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem. Fresco współpracował również z takimi artystami, jak: Hamid Drake, Taiseer Elias, Daniel Zamir czy Ara Dinkjian. Był również członkiem zespołu koncertowego Philipa Glassa.

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach festiwalu TUTAJ

Patroni medialni Gdańskiej Jesieni Pianistycznej 2023:

gjp pm 23 logo


Karnet na pięć koncertów w dużej sali 18. GJP w specjalnej cenie do kupienia w kasie biletowej na Ołowiance, tel.: 58 320 62 62.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia środa, 22/11/2023, 19:00
Cena 75-168 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Koncert kameralny, Recital pianistyczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie