18. Gdańska Jesień Pianistyczna – Juan Pérez Floristán

Gdańska Jesień Pianistyczna malowana dźwiękiem

Juan Pérez Floristán

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

György Ligeti – Musica Ricercata [24’]
Alberto Ginastera – Trzy tańce argentyńskie [8’]

Przerwa [20']

Robert Schumann – Suita fortepianowa op. 2 Motyle [13’]
Ludwig van Beethoven – Sonata fortepianowa nr 23 f-moll op. 57 Appassionata [22’]

Juan Pérez Floristán
Ten 30-letni obecnie artysta z Sewilli błysnął talentem już w 2015 roku, gdy wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Palomy O'Shei w hiszpańskim Santander, zdobywając także Nagrodę Publiczności. Tego samego roku otrzymał I Nagrodę w Konkursie Steinwaya w Berlinie. W 2021 roku wygrał niezwykle prestiżowy Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs Pianistyczny im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 2021 roku (uhonorowano go również Nagrodą Publiczności).
Artysta w bardzo młodym wieku zaczął grać na fortepianie, co z czasem przyniosło wspaniałe owoce. Przez prawie dziesięć lat uczył się u swojej matki Maríi Floristán, jednocześnie poznając wybitne osobistości świata muzycznego, takie jak Daniel Barenboim, Nelson Goerner, Ana Guijarro, Claudio Martínez-Mehner, Menahem Pressler, Stephen Kovacevich, Klaus Hellwig, Márta Gulyás, Horacio Gutiérrez, czy Elisabeth Leonskaja. Jego mentorką w Wyższej Szkole Muzycznej im. Królowej Zofii w Madrycie, która odcisnęła znaczące piętno na jego karierze, była Galina Eguiazarova.
Wciąż krótka kariera artystyczna pianisty obejmuje nie tylko intensywną działalność jako solisty – koncertował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Malmö, Orkiestrą Symfoniczną Hiszpańskiego Radia i Telewizji oraz Królewską Orkiestrą Symfoniczną Sewilli, współpracując z takimi dyrygentami, jak Pablo González, Marc Soustrot, Adrian Leaper, Juan Luis Pérez, Lorenzo Viotti, Christian Arming, Víctor Ambroa, Antoine Marguier – ale także jako kameralista – występował m.in. z Cuarteto Casals i Fine Arts Quartet, na festiwalach w Verbier, Les Arcs oraz podczas Encuentro de Música y Academia w Santander.
Ukończywszy edukację w Wyższej Szkole Muzycznej im. Królowej Zofii w Madrycie, przeniósł się do Berlina, gdzie kontynuuje naukę w Wyższej Szkole Muzycznej im. Hannsa Eislera pod okiem Eldara Nebolsina. Artystę wspierają Fundacja im. Alexandra von Humboldta (co ma zasadniczy wpływ na jego artystyczny rozwój i karierę) oraz fundacja Juventudes Musicales de Madrid.

juanperezfloristan.com

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach festiwalu TUTAJ

Patroni medialni Gdańskiej Jesieni Pianistycznej 2023:

gjp pm 23 logo


Karnet na trzy koncerty kameralne 18. GJP w specjalnej cenie do kupienia w kasie biletowej na Ołowiance, tel.: 58 320 62 62.

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia poniedziałek, 13/11/2023, 19:00
Cena 37-70 zł
Miejsce Sala Kameralna
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Koncert kameralny, Recital pianistyczny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie