Preludium Gdańskiego Festiwalu Muzycznego – L. Karls i M. Francuz

Lorenz Karls – skrzypce
/ laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego 2024
Michał Francuz – fortepian
Szczegóły dot. programu wkrótce
Lorenz Karls
Urodził się w Wiedniu, w rodzinie austriacko-szwedzkiej. Zaczął grać nana skrzypcach w wieku czterech lat. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu. Spośród występów solistycznych Karlsa w ostatnich sezonach wyróżniają się m.in. koncerty na Mozartwoche Salzburg w Wielkiej Sali Fundacji Mozarteum, z Bergen Philharmonic Orchestra, WDR Funkhausorchester, Litewską Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Ormiańską Państwową Orkiestrą Symfoniczną, Cameratą Bern, Odense Symfonieorkester, Kremerata Baltica, Orchestre Philharmonique du Maroc, Orkiestrą Symfoniczną Radia Węgierskiego czy Orkiestrą Filharmonii Auckland.
Był wielokrotnie nagradzany, m.in. w konkursach takich jak Międzynarodowy Konkurs Mozartowski w Zhuhai, Konkurs Skrzypcowy Ruggiero Ricci, gdzie - podobnie jak w konkursach skrzypcowych im. A. Grumiaux, J. Kociána i A. Vivaldiego - zdobył I nagrodę. Jest również zdobywcą II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Andrei Postacchiniego. Laureat II nagrody w 6. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego (2024) w Toruniu.
Lorenz gra na skrzypcach G.B. Guadagniniego ex-Bachmann użyczonych mu przez Fundację im. Stephana i Viktorii Schmidheinych oraz na specjalnie zbudowanych dla niego skrzypcach Philippa Augustina Anno 2023.
Michał Francuz
Artysta wszechstronny i charyzmatyczny, nieustannie poszukujący. Koncertujący pianista, kameralista oraz pedagog. Jego pianistyka wyróżnia się nienagannym warsztatem, zaś same już interpretacje wykonywanych utworów - dużą wyobraźnią dźwiękową, pełnią życia i wyrazu, a także siłą ekspresji. Od ponad dwudziestu lat prowadzi działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowym i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Znany jest publiczności większości krajów Europy, jak również USA, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Indii, Wietnamu oraz Kolumbii.
Michał Francuz urodził się w 1980 roku w Szczecinie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, w klasie fortepianu dra Mikołaja Szczęsnego. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie profesora Waldemara Andrzejewskiego i od 2010 roku jest wykładowcą w katedrze kameralistyki macierzystej uczelni. W Polsce współpracował niemal ze wszystkimi czołowymi krajowymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, a także z Sinfonia Varsovią, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestrą Feelharmony, Orkiestrą Colegium F, Orkiestrą Kameralną !Autunno, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Kameralnym w Szczecinie, Operą Bałtycką w Gdańsku oraz z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. W swojej karierze zawodowej miał okazję współpracować z największymi osobistościami scen świata muzyki spośród których można wymienić takie osobowości, jak: Bartek Nizioł, Iwona Sobotka, Seiji Okamoto, Richard Lin, Kwartet Śląski, Stefan Dohr, Bartosz Bryła, Agata Zubel, Jarosław Nadrzycki, Szymon Krzeszowiec, Pierro Massa, Jean-Marc Fessard, Jan Schulte-Bunert, Gro Sandvik, Moshe Aaron Espstein, Adam Zdunikowski, Jakub Haufa, Jose Sibaja, Maciej Pietraszko, Rafał Górzyński, Tomasz Daroch, Rafał Kwiatkowski, Piotr Pławner.
Główny organizator:
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | czwartek, 15/05/2025, 18:00 |
Cena | 27-60 zł |
Miejsce | Sala Kameralna |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Gdański Festiwal Muzyczny, Koncert kameralny |