Gdański Festiwal Muzyczny – Scottish Chamber Orchestra

Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny
Scottish Chamber Orchestra / Szkocka Orkiestra Kameralna
Maxim Emelyanychev – dyrygent
Vilde Frang – skrzypce
Program:
Jay Capperauld – The Origin of Colour
Ludwig van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 [42']
Przerwa [20']
Joseph Haydn – 104 Symfonia D-dur [29']
Scottish Chamber Orchestra / Szkocka Orkiestra Kameralna
Jest jednym z pięciu szkockich narodowych zespołów artystycznych i od momentu powstania w roku 1974 stanowi siłę napędową szkockiej sceny muzycznej. Finansowana jest przez rząd Szkocji, Radę Miasta Edynburga i sporą grupę darczyńców. Międzynarodową renomę orkiestra zawdzięcza niekonwencjonalnym występom, w programie których, obok dzieł z głównego nurtu muzyki klasycznej, znajdują się także zamówione przez zespół utwory kompozytorów współczesnych i coraz częściej pozamuzyczne elementy szeroko pojętej sztuki. Działalność SCO nie ogranicza się tylko do koncertów. Muzycy, pracownicy impresariatu i członkowie zarządu realizują wiele programów edukacyjnych angażujących ludzi w różnym wieku i o różnym wykształceniu.
Obecna pięcioletnia rezydencja SCO w Craigmillar w Edynburgu oparta jest się na bogatej historii tego obszaru i łączy w ten sposób lokalną społeczność z narodowym zasobem kulturowym. Nowy, ekscytujący rozdział w historii SCO rozpoczął się we wrześniu 2019 roku. Stanowisko głównego dyrygenta objął młody i dynamiczny artysta Maxim Emelyanychev.
Wśród artystów gościnnych współpracujących z SCO od lat są również takie postaci, jak m.in.: Andrew Manze, Pekka Kuusisto, François Leleux, Nicola Benedetti, Isabelle van Keulen, Anthony Marwood, Richardem Egarr, Mark Wigglesworth i John Storgårdsem. SCO utrzymuje bliskie relacje z wybitnymi kompozytorami, u których zamówiła około 200 nowych utworów, w tym dzieła Sir Jamesa MacMillana, Anny Clyne, Sally Beamish, Martina Sucklinga, Einojuhani Rautavaary, Karin Rehnqvist, Marka-Anthony’ego Turnage’a, Nico Muhly’ego i zmarłego niedawno Sir Petera Maxwella Daviesa. Obecnie kompozytorem rezydentem orkiestry jest Jay Capperauld.
Maxim Emelyanychev
Główny dyrygent Scottish Chamber Orchestra oraz Il Pomo d’Oro, pierwszy dyrygent gościnny Stockholm Radio Symphony Orchestra od sezonu 2025/2026. Debiutował jako dyrygent w wieku 12 lat. Wkrótce po tym poprowadził kilka orkiestr symfonicznych w Rosji i został zaproszony do dyrygowania kilkoma międzynarodowymi orkiestrami barokowymi. W 2013 roku został głównym dyrygentem orkiestry grającej na instrumentach historycznych Il Pomo d’Oro.
W 2014 roku debiutował w Don Giovannim Mozarta w Teatro de la Maestranza. Sezon 2016/2017 obejmował już duże międzynarodowe tournée z Il Pomo d'Oro Orchestra i Joyce DiDonato, debiut w Opernhaus Zürich oraz debiut z Orchestre National du Capitole de Toulouse, której od tego momentu jest regularnym gościem. Kolejne sezony to występy z Real Orquesta Sinfonica de Sevilla, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Orchestra della Svizzera Italiana, Orchestre National de Lyon, Orchestra Sinfonica di Milano, Orchestre National de Belgique, Orchestre National de Bordeaux i Saint-Petersburg Symphony. W roku 2018 przyjął nagłe zastępstwo i poprowadził ze Szkocką Orkiestrą Kameralną IX Symfonię Schuberta. Zachwyceni muzycy mianowali go nowym głównym dyrygentem. Funkcje tę objął w roku 2019 i po niedawnym przedłużeniu kontraktu będzie ją pełnił do roku 2028.
W USA debiutował z Seattle Symphony. Odbył tam również tournée z Il Pomo d’Oro i Joyce DiDonato z oratorium Theodora Haendla. Ze Szkocką Orkiestrą Kameralną regularnie bierze udział w BBC Proms oraz w Festiwalu w Edynburgu. Współpracuje z teatrami operowymi w Genewie i i Tuluzie oraz Royal Opera House w Londynie.
Vilde Frang
Norweska skrzypaczka, uhonorowana w 2012 roku Credit Suisse Young Artists Award, co zaowocowało jej debiutem z Wiener Philharmoniker pod batutą Bernarda Haitinka na festiwalu w Lucernie. Od tego momentu regularnie występuje z czołowymi orkiestrami świata, m.in. Berliner Philharmoniker, Concertgbouw Orchestra, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, London Symphony Orchestra, Chamber Orchestra of Europe, Tonhalle Orchestra Zurich, Los Angeles Philharmonic, Budapest Festival Orchestra i Cleveland Orchestra. Współpracuje z dyrygentami, takimi jak Sir Simon Rattle, Bernard Haitink, Herbert Blomstedt, Esa-Pekka Salonen, Mariss Jansons, Vladimir Ashkenazy, Ivan Fischer, Maxim Emelyanychev, Jakub Hrůša, Vladimir Jurowski, Manfred Honeck, Teodor Currentzis, Daniel Harding, Antonio Pappano, Lahav Shani, Paavo Järvi i Yuri Temirkanov.
Jako wybitna kameralistka regularnie występuje na Lucerne Festival, BBC Proms w Londynie, festiwalach w Verbier, Lockenhaus, George Enescu Festival, Salzburg Festival i Prague Spring Music Festival. Gra recitale w Carnegie Hall, Concertgebouw, Vienna Musikverein, Philharmonie Berlin, Tonhalle Zurich i Bozar w Brukseli, a także w Ameryce Północnej w ramach Vancouver Recital Series, Boston Celebrity Series i San Francisco Performances. Jako artystka rezydentka Wigmore Hall połączy siły z zespołem muzyki dawnej Arcangelo, wystąpi także z Lawrence'em Powerem, Valeriyem Sokolovem, Denisem Kozhukhinem i Maximillianem Hornungiem.
Vilde Frang jest ekskluzywną artystką Warner Classics. Jej nagrania otrzymały wiele nagród, w tym Edison Klassiek Award, Diapason d’Or od Diapason Magazine, Deutsche Schallplattenpreis, Grand Prix du Disque i dwie nagrody Gramophone. Zadebiutowała w wieku dwunastu lat z Oslo Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Marissa Jansonsa. Studiowała w Barratt Due Musikkinstitutt w Oslo, u Kolji Blachera w Musikhochschule Hamburg i Any Humachenco w Kronberg Academy. Gra na Guarneri del Gesu z 1734 roku, hojnie użyczonym przez europejskiego darczyńcę.
Główny organizator:
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | piątek, 23/05/2025, 19:00 |
Cena | 27-151,50 zł |
Miejsce | Sala Koncertowa |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Gdański Festiwal Muzyczny, Koncert symfoniczny |