Zakończenie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego – Alexander Gadjiev

Alexander Gadjiev, fot. Andrej Grilc

Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Szymon Morus – dyrygent
Alexander Gadjiev – fortepian

Program:

Ludwig van Beethoven – IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 [34']
VII Symfonia A-dur op. 92 [36']

Alexander Gadjiev
Laureat II nagrody i ufundowanej przez Krystiana Zimermana nagrody za najlepsze wykonanie sonaty na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dorastał w środowisku muzycznym. Oboje jego rodzice są pedagogami fortepianu i muzykami. Rodzinne miasto, Gorizia w Słowenii, miejsce spotkań kultur, ludzi i języków, zdefiniowało jego przynależność kulturową, otwartość i zdolność budowania indywidualnych interpretacji dzieł muzycznych różnych stylów i epok. Kształcił się u ojca, znakomitego rosyjskiego pedagoga. Po raz pierwszy wystąpił z orkiestrą w wieku dziewięciu lat, a pierwszy recital zagrał w wieku lat dziesięciu. Dyplom z najwyższym wyróżnieniem uzyskał, mając 17 lat, co dało mu prawo udziału w konkursie Premio Venezia, którego 30. edycję wygrał.
Zdobywca I nagród prestiżowych konkursów pianistycznych: IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu (2015), World Piano Masters w Monte Carlo (2018) oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sydney (2021). Był Artystą Nowego Pokolenia BBC (2019-2021), co dało mu możliwość nagrywania w studiach w Londynie i występy na najważniejszych brytyjskich festiwalach i w prestiżowych salach, przy współpracy z różnymi brytyjskimi orkiestrami.
Na przestrzeni ostatnich lat Alexander Gadjiev występował m.in. na festiwalach w Verbier, Lublanie, Bolonii, Aldeburgh, La Folle Journee w Tokio, Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Teatrze Maryjskim w Petersburgu, MiTo w Turynie, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, ClaviCologne w Düsseldorfie, Piano Festival Rafael Orozco w Cordobie, Settimane Musicali w Vicenzy, Festival Animato de Paris, festiwalu muzyki kameralnej w Salzburgu, a także w Wigmore Hall w Londynie, Teatro La Fenice, Kioi Hall i Bunka Kaikan w Tokio, Kitara Concert Hall w Sapporo, Hyogo Performing Arts Center w Osace, Salle Cortot w Paryżu, Konserwatorium Moskiewskim, Salt Lake City, Stambule, Barcelonie, Rzymie i Mediolanie. Najbliższe plany artysty obejmują występy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niderlandach, we Włoszech oraz tournée po Japonii i Australii.

alexandergadjiev.com

Polska Filharmonia Kameralna Sopot
PFK Sopot powstała w 1982 roku z inicjatywy Wojciecha Rajskiego. Od 2024 roku jej dyrektorem jest Szymon Morus. Jej trzon stanowią instrumenty smyczkowe (19 osób), ale występuje także w składzie powiększonym o grupę instrumentów dętych. Pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego debiutowała w czerwcu 1982 roku w Gdyni, a już kilka dni później otwierała festiwal Schleissheimer Sommer w Monachium i 37. Festiwal Sommerliche Musiktage Hitzacker. W 1987 roku zespół wyjechał na tournée do Stanów Zjednoczonych (33 koncerty), gdzie grał m.in. w John F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie i w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Koncertował także dwukrotnie w Chinach (1990, 2016) i Japonii (1997), a także Meksyku roku czy na Wyspach Kanaryjskich.
Orkiestra ma w swoim dorobku ponad 60 płyt nagranych dla wielu renomowanych firm fonograficznych, m.in. Sony Classical, EMI, Tacet, Thorofon, Sonomaster, Opus, CD ACCORD czy DUX. W 2015, po ośmiu latach pracy, orkiestra zakończyła nagrania wszystkich dziewięciu symfonii L. van Beethovena dla wytwórni TACET. Począwszy od 2011 roku Polska Filharmonia Kameralna Sopot jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic, corocznie uświetniającego letnią ofertę kulturalną Trójmiasta. Polska Filharmonia Kameralna Sopot, działająca w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, jest instytucją kultury Miasta Sopot oraz Samorządu Województwa Pomorskiego.

pfksopot.pl

Szymon Morus
Dyrygent znany z tego, że nie obawia się prowadzić nawet najtrudniejszych dzieł. Doskonale odnajduje się w każdym rodzaju muzyki. Od 1 stycznia 2024 roku dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Propaguje zainteresowanie muzyką najnowszą poprzez liczne prawykonania, współpracując z polskimi kompozytorami młodego pokolenia. Realizuje również innowacyjne projekty edukacyjne dla najmłodszych odbiorców muzyki poważnej. Począwszy od 14. edycji – dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu NDI Sopot Classic Festival.
Założyciel i dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, z którą od 2009 roku regularnie koncertuje, zapraszając do współpracy wykonawców o szerokich perspektywach artystycznych. Na scenie Filharmonii Narodowej zadebiutował, występując podczas Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. rocznicy urodzin kompozytora w 2018 roku. W marcu 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad premierą Czarnej Maski Krzysztofa Pendereckiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i z wielkim powodzeniem zaprezentował dzieło trójmiejskiej widowni.
Szymon Morus z Operą Bałtycką związał się na dłużej, kierując kolejnymi produkcjami: Sąd Ostateczny Krzysztofa Knittla, Straszny dwór Stanisława Moniuszki, Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego. Od sezonu 2021/2022 piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku. Współpracuje z większością zespołów filharmonicznych w kraju. Pod jego batutą występowali wybitni soliści, wśród nich: Pierre Génisson, Massimo Mercelli, Miroslava Yordanova, Alexander Krichel, Jakub Jakowicz, Olga Pasiecznik, Robert Gierlach czy Leszek Możdżer.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Tam też w 2024 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Od października 2013 roku związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki.

gdanskifestiwal.pl

Główny organizator:

fundacja gfm logo 100

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia sobota, 24/05/2025, 19:00
Cena 27-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdański Festiwal Muzyczny, Koncert symfoniczny