67. MFMO w Oliwie – Krzysztof Urbaniak

67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Krzysztof Urbaniak

Program:

Jan Sebastian Bach – Preludium i fuga a-moll BWV 543
Krzysztof Urbaniak − Improwizacja
Felix Mendelssohn-Bartholdy − II Sonata organowa c-moll op. 65
Grave, Adagio, Allegro maestoso e vivace, Fuga. Allegro moderato
Georg Böhm − Vater unser im Himmelreich IGB 24
Sigfrid Karg-Elert – Symphonischer Choral Jesu meine Freude op. 87/2
Introduzione (Inferno) – Canzone – Fuga con Corale

Krzysztof Urbaniak
Jest absolwentem uczelni muzycznych w Warszawie i Stuttgarcie w klasach organów i klawesynu Józefa Serafina, Leszka Kędrackiego, Ludgera Lohmanna i Jörga Halubka. Jest kierownikiem Katedry Organów, Muzyki Kościelnej, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w której piastuje stanowisko profesora. Pracuje ponadto w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.
Zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach organowych, były to m.in.: I nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Arpa Schnitgera (Brema, 2010), I nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Willema Hermansa (Pistoia, 2009), II nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Franza Schmidta (Kitzbühel, 2006), II nagroda – Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Petra Ebena (Opava, 2004), I nagroda – V Konkurs Polskiej Muzyki Organowej (Legnica, 2002). Juror najbardziej prestiżowych konkursów organowych (m.in. Internationaler Gottfried-Silbermann-Wettbewerb – 2017, International Schnitger Organ Competition – 2015 i 2019).
Ma na swoim koncie publikacje solowych płyt CD dla wydawnictw polskich, niemieckich i niderlandzkich. Jego nagrania nominowane były m.in. do Preis der Deutschen Schallplattenkritik. W latach 2013-2016 pełnił funkcję artysty w rezydencji Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. W latach 2013-2016 rzeczoznawcy do spraw zabytkowych organów przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej, a w kadencji 2021-2024 pełni podobną funkcję przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej. Jest ponadto dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasłęku, Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej w Olkuszu oraz kuratorem organów Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

W ramach festiwalu łącznie 17 recitali w każdy wtorek i piątek do 27 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku

oliwa belka 24 logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia wtorek, 2/07/2024, 20:00
Cena 22-75 zł
Miejsce Archikatedra Oliwska
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, Recital organowy