65. MFMO w Oliwie – Roman Perucki

Johannes Brahms – 2 Chorały z op. 122: nr 2 i 8
Cesar Franck – 2 Chorały: nr 1 E-dur, nr 3 a-moll

Roman Perucki
Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 r. Od 1997 r. jest profesorem aMuz w Gdańsku (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych). Od 1993 r. dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, siedziba Filharmonii. Pełni funkcję prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie (jeden z najsłynniejszych na świecie), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów Bliżej Bacha, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w Bazylice św. Mikołaja oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach świata. Zajmuje się też recenzowaniem prac doktorskich, habilitacyjnych i przewodów profesorskich. Jest jurorem międzynarodowych konkursów organowych, autorem pierwszego polskiego podręcznika do nauki improwizacji.
W swoim dorobku ma już ponad 2700 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame czy Mariinsky Theater. Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką, jak również flecistą Łukaszem Długoszem. Jest pierwszym organistą Archikatedry Oliwskiej.
Roman Perucki jest autorem licznych realizacji dla polskich, niemieckich, włoskich i rosyjskich rozgłośni radiowych oraz stacji telewizyjnych. Posiada w swoim dorobku płyty platynowe oraz nagrania nominowane do nagrody Fryderyka. Jest wykonawcą licznych prawykonań utworów solowych, kameralnych i z orkiestrą symfoniczną, skomponowanych specjalnie dla Romana Peruckiego przez J. Bruzdowicz-Tittel, P. Łukaszewskiego, P. Mossa, P. Mykietyna, G. Pstrokońską-Nawratil, E. Schneidera czy P. Szymańskiego. Posiada liczne odznaczenia, w tym najwyższe odznaczenia papieskie, państwowe, m.in. Gloria Artis, i wyróżnienia samorządowe.

W ramach festiwalu łącznie 15 recitali w każdy wtorek i piątek do 23 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku