Jarosław Wyrzykowski

Zdjęcie Jarosława WyrzykowskiegoUrodzony w 1978 r. w Gdyni, gdzie swą muzyczną podróż rozpoczynał 10 lat później pod kierunkiem mgr Jolanty Kowalczyk, od początku poświęcając się grze na oboju. W 2003 r. ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Józefa Raatza.

Już jako student drugiego roku intensywnie udzielał się w orkiestrze Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie od 2003 r. jest na stałe zatrudniony jako pierwszy oboista. Jest także często zapraszany do współpracy przez inne orkiestry i zespoły, bierze udział w licznych koncertach kameralnych i festiwalach.

Począwszy od 2013 roku zgłębia również tajniki gry na oboju barokowym - studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem wybitnego wirtuoza historycznych obojów i doskonałego pedagoga Franka de Bruine.

Jako solista koncertował między innymi z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Hanzeatycką Orkiestrą Kameralną, zespołami Capella Gedanensis, Capella Bydgostiensis oraz z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego w Sopocie. Często sięga do repertuaru barokowego, fascynują go subtelne brzmienia oboju d’amore, rożka angielskiego i instrumentów historycznych, ale nie stroni także od jazzu i muzyki rockowej. W wolnym czasie zdarza mu się tworzyć także własne aranżacje i muzyczne projekty.

Śmiało angażuje się w projekty muzyczne wykraczające daleko poza ramy nurtu klasycznego, dzięki temu występował z wieloma wybitnymi artystami takimi jak: Nigel Kennedy, Bobby Mc Ferrin, Wayne Shorter, Jose Torres, Jean Michel Jarre, Marcus Miller, Trilok Gurtu, Ian Gillam, Grzegorz Turnau, Leszek Możdzer, Henryk i Dorota Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Adam Sztaba, Krzysztof Herdzin, Krzesimir Dębski i wielu innych, a także z zespołami takimi jakna przykład Wilki, Zakopower, Czerwone Gitary, Coma, Andrzej Jagodziński Trio.