Natalia Walewska

Zdjęcie Natalii WalewskiejJest koncertującą skrzypaczką, doskonale wykształconą między innymi przez legendarnego wirtuoza skrzypiec Leonida Kogana. W swoim dorobku ma laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach, między innymi: Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego. Uczestniczyła w licznych festiwalach, gdzie występowała pod batutą wielkich dyrygentów jak: G. Solti, Ch. Eschenbach, M. Roztropowicz. Od 1999 roku piastuje prestiżowe stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Regularnie jest zapraszana w charakterze solistki do współpracy z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jej umiejętności zostały docenione przez uznanych dyrygentów jak Jerzy Maksymiuk, Ernst van Tiel , Massimiliano Caldi ,Maxim Vengerov, Vag Papian, Juozas Domarkas, Sir Neville Marinerr, Sławomir Chrzanowski, Petr Chromcak.

W dorobku autorskim Natalii Walewskiej znajdują się nagrania płytowe wysoko oceniane zarówno przez melomanów jak i przez dziennikarzy z branży fonograficznej. Do najcenniejszych należą: „Romanza Classica” na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim ( osiągnęła status Złotej płyty), „Clair de Lune” nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, „Violin & Piano” z pianistą Rafałem Lewandowskim, „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis” pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego (Platynowa Płyta), „War Requiem” z dyrygentem Sir Nevillem Marrinerem.

Płyta z nagraniem koncertu „Harmonia” Zbigniewa Kruczka (Belgia) na skrzypce, trąbkę i orkiestrę symfoniczną (Polska Filharmonia Bałtycka) pod dyrekcją włoskiego dyrygenta Massimiliano Caldiego to dzieło specjalnie skomponowane z dedykacją dla artystki.

Natalia Walewska posiada autorskie programy i oprócz znanego cyklu koncertów A. Vivaldiego „Cztery pory roku” wykonuje koncerty z muzyką popularną m.in. tanga i walce, wirtuozowskie klasyczne miniatury na skrzypce i fortepian oraz programy edukacyjne dedykowane najmłodszym słuchaczom. Artystka uczestniczy w charakterze koncertmistrza i solistki w licznych nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych. W 2010 roku rozpoczęła współpracę z Królewską Orkiestrą Salonową, gdzie występuje solo i dyryguje od pulpitu. Te widowiska to atrakcyjny show w stylu wiedeńskich gal operowych z udziałem śpiewaków oraz baletu.

Za swoje osiągnięcia artystyczne w dziedzinie kultury została nominowana do nagrody „Splendor Gedanensis - 2010”. Jest również stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego. W kręgu zainteresowań artystki znajduje się także muzyka filmowa. W 2014 roku została zaproszona do współpracy przy filmie „Kobiety bez wstydu” w reżyserii Witolda Orzechowskiego i nagrała „Pocztówkę z Paryża” - ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Piotra Salabera. W 2015 roku powstała płyta z muzyką filmową „Amber tango”, zawierająca najpiękniejsze i najbardziej znane melodie filmowe. Płyta ta powstała przy współpracy z dyrygentem Szymonem Morusem, Pawłem A. Nowakiem i orkiestrą kameralną Progress.

Artystka aktywnie uczestniczy w kreowaniu wydarzeń kulturalnych na Pomorzu oraz na terenie całego kraju. Występy zagraniczne są również niezwykle istotnym elementem dorobku artystycznego Natalii Walewskiej.

Dyskografia:

PŁYTA PLATYNOWA  PŁYTA ZŁOTA

antonio vivaldi nowa romanza clasiica
krolewska orkiestra spacer po muzycznych copy
clair de lune150 violin piano
wiara nadzieja milosc koledy