Koncert symfoniczny – Valeriy Sokolov

Orkiestra PFB
George Tchitchinadze – dyrygent
Valeriy Sokolov – skrzypce

Program:

Béla Bartók – II Koncert skrzypcowy BB 117 [36’]

Przerwa [20']

Jean Sibelius – Suita Lemminkäinen op. 22 [50’]

Valeriy Sokolov
Ukraiński skrzypek, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. George’a Enescu w Bukareszcie (2005). Regularnie koncertuje z czołowymi orkiestrami na całym świecie, m.in. z: Philharmonia Orchestra, Chamber Orchestra of Europe, Cleveland Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Tonhalle-Orchester Zürich, NDR Elbphilharmonie Orchester, Orchestre de Paris, Orchestre National de France, NDR Radiophilharmonie, MDR-Sinfonieorchester, SWR Symphonieorchester, Orchestre de la Suisse Romande, Rotterdam Philharmonic Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Tokyo Symphony Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra.
Współpracuje z wiodącymi dyrygentami, takimi jak choćby: Vladimir Ashkenazy, David Zinman, Susanna Mälkki, Andris Nelsons, Charles Dutoit, Cristian Măcelaru, Peter Oundjian, Rafael Payare, Santtu-Matias Rouvali, Yannick Nézet-Séguin, Juraj Valčuha, Kirill Karabits. Wiele uwagi poświęca muzyce kameralnej.
Swoje zdolności wiolinistyczne rozwijał pod kierunkiem takich pedagogów, jak m.in.: Natalia Boyarskaya, Felix Andrievsky, Mark Lubotsky, Ana Chumachenco, Boris Kuschnir i Gidon Kremer, kształcąc się w Londynie, Hamburgu, Frankfurcie i Wiedniu.

facebook.com/valeriy.sokolov.violinist

tchitchinadze 23 wyd

Fot. Piotr Hukało

George Tchitchinadze
Jeden z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a przy tym ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i muzykami. Maestro rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, prowadząc Koncert Galowy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi.
George Tchitchinadze współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W ostatnim czasie poprowadził świąteczno-noworoczne koncerty z Gruzińską Orkiestra Kameralną w niemieckim Ingolstadt i Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.
Maestro prowadził też orkiestrę Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując m.in. Aidą Verdiego, Pajacami Leoncavalla czy Don Giovannim Mozarta. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu Alternatywy. Pełnił też funkcję Dyrektora Muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga.
George Tchitchinadze prowadził także Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Maestro współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d` Antheron w sierpniu 2010 roku.

georgetchitchinadze.com

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyk – rezydent, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

NIMIT www 300

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia piątek, 31/01/2025, 19:00
Cena 28-100 zł
Miejsce Sala Koncertowa
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert symfoniczny