Koncert organowy z cyklu „Bliżej Bacha”

Krzysztof Lukas

Program:

Georg Muffat – Toccata septima (ze zbioru Apparatus Musico Organisticus)
Georg Böhm – Partita Wer nur den lieben Gott lässt Walten
Vater unser im Himmelreich

Dietrich Buxtehude – Toccata d-moll
Jan Sebastian Bach – Fantazja G-dur BWV 572
Nun komm der Heiden Heiland BWV 659
Fantazja i Fuga g-moll BWV 542

Cykl koncertowy „Bliżej Bacha” przyczynił się do wielu znakomitych gdańskich debiutów organowych i propagowania muzyki gdańskiej. Są to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie zrzeszają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim „bachowskim” instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje.

Krzysztof Lukas
Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Występował dotychczas w kilkunastu krajach europejskich, w północnej Afryce oraz w Azji. Do jego najważniejszych występów należą koncerty w Wiedniu (katedra św. Szczepana, Radiokulturhaus ORF, koncert transmitowany na żywo przez radio ORF1), Londynie (Westminster Cathedral, The Temple Church, Manoukian Cultural Center – na zaproszenie The Keyboard Trust), Norymberdze (Meistersingerhalle), Bolonii (Bazylika Św. Antoniego), Jokohamie (Minato Mirai Hall), Tokio (Lilia Hall), Seulu (kościół Kyungdung, sala koncertowa Elim Arts Center), Moskwie (katedra ap. Piotra i Pawła) Algierze (Notre Dame d’Afrique), a także w różnych cyklach koncertowych w Genewie, Rzymie, Rimini, Kaliningradzie, Stuttgarcie, Warszawie, Krakowie, Leżajsku, Kamieniu Pomorskim i in. Dokonał nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Austrii, Włoszech i Słowacji.
Prowadzi kursy i seminaria dotyczące interpretacji muzyki organowej w Europie oraz w Azji. W 2013 roku uzyskał doktorat na podstawie rozprawy o tempie rubato w muzyce organowej, a w roku 2020 habilitację. Prowadzi także działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta oraz pełni funkcję kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej. Naukę gry na organach rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Rybniku pod kierunkiem prof. Władysława Szymańskiego, a następnie ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego (1998) oraz w Hochschule für Musik w Stuttgarcie w klasie organów prof. Jona Laukvika, gdzie uzyskał dyplomy „Künstlerische Ausbildung” (2001) oraz „Solistenklasse“ (2004). Swoją edukację uzupełniał też na licznych kursach mistrzowskich u niemal wszystkich najwybitniejszych organistów europejskich. Szczególne znaczenie miały dla niego spotkania z Tonem Koopmanem i Guyem Bovetem. U tych artystów odbywał też studia prywatne. W roku 1997 zdobył pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi, jest ponadto laureatem pierwszych nagród na kilku międzynarodowych konkursach organowych w Niemczech, Francji, Włoszech i w Rosji.

Wszystkie koncerty z cyklu odbędą się: 14/05, 21/05, 28/05, 4/06, 11/06, 18/06.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku

belka oliwa 24 logo

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia wtorek, 28/05/2024, 20:00
Cena Wstęp wolny
Miejsce Bazylika św. Mikołaja
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Bliżej Bacha | Jarmark św. Dominika, Koncert kameralny, Recital organowy