19. Gdańska Jesień Pianistyczna – Muzyka Północy | Ignacy Lisiecki

Hans Abrahamsen – Etiudy [19’]
Edvard Grieg – Sonata fortepianowa e-moll op. 7 [18’]

Ignacy Lisiecki
Studiował fortepian na Uniwersytecie Muzycznym im Chopina w Warszawie, w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze oraz dyrygenturę na Tokyo University of Arts. W listopadzie 2012 r. zadebiutował w Tokyo Opera City, jednym z ważniejszych centrów muzycznych świata. Od tego czasu bywa regularnie zapraszany do Japonii, gdzie występuje z czołowymi orkiestrami. Dawał również recitale m.in. w Sumida Triphony Hall i Tokyo Bunka Kaikan. W 2017 r. wystąpił w popularnym japońskim programie TV Asahi, poświęconym muzyce klasycznej Daimei no nai Ongakukai.
Koncertuje często również w Polsce. Grał pod batutą takich dyrygentów, jak Mirosław Jacek Błaszczyk, Jose Maria Florencio czy Tadeusz Strugała. Od kilku lat współpracuje z legendarnym litewskim wiolonczelistą, Davidem Geringasem. Występował również z kwartetem smyczkowym berlińskiego Konzerthausu. Wydana w 2013 r. jego debiutancka płyta Homage to Brahms zyskała pozytywny odbiór w mediach krajowych i zagranicznych. Ważne miejsce w muzycznej aktywności artysty zajmuje opracowywanie transkrypcji fortepianowych.
W 2011 r., z okazji setnej rocznicy śmierci Mahlera, dokonał na recitalu w Sayaka Hall w Osace prawykonania własnej Parafrazy nt. Adagietto z V Symfonii. W 2012 r. zarejestrował na płycie Fantazję nt. Preludium Chorałowego, utwór inspirowany preludium chorałowym Brahmsa. Artysta dużo uwagi poświęca wykonywaniu muzyki współczesnej. Jako pierwszy prezentował w Polsce i w Japonii utwory odzwierciedlające najnowsze trendy kompozytorskie, m.in. kompozycje Esa-Pekka Salonena.
W 2018 r. dokonał światowego prawykonania II Sonaty fortepianowej Romana Palestra, znaczącej postaci w historii współczesnej muzyki polskiej. Za wybitne dokonania na rzecz szerzenia polskiej kultury na świecie uhonorowany został dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach festiwalu TUTAJ

Zachęcamy do zakupu karnetów festiwalowych w atrakcyjnych cenach.
Szczegóły w kasach biletowych PFB, ul. Ołowianka 1, +48 58 320 62 62.

Data wydarzenia poniedziałek, 4/11/2024, 19:00
Cena 28-70zł
Miejsce Sala Kameralna
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Gdańska Jesień Pianistyczna, Koncert kameralny, Recital pianistyczny