Scena muzyki polskiej – Jakowicz, Budnik, Zdunik

Jakub Jakowicz – skrzypce
Katarzyna Budnik – altówka
Marcin Zdunik – wiolonczela

Program:

Witold Lutosławski – Bukoliki na altówkę i wiolonczelę [8']
Henryk Mikołaj Górecki – Sonata per due violini [15']
Krzysztof Penderecki – Chaconne na skrzypce i wiolonczelę [7']
Józef Koffler – Trio smyczkowe [16']
Henryk Mikołaj Górecki – Genesis I – Elementi per tre archi [10']
Krzysztof Penderecki – Trio smyczkowe [13']

Jakub Jakowicz
Koncertuje od 11. roku życia. Występował ze wszystkimi czołowymi orkiestrami w kraju, także z Filharmonikami Monachijskimi, Drezdeńskimi, Orchestra del Maggio Musicale Florentino, Orkiestrą Filharmonii Czeskiej, Orchestra di Santa Cecilia, Orchestre de la Suisse Romande, Orquesta Nacional de España, Royal Stockholm Philharmonic, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo i Concerto Köln. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Tortelier, Eiji Oue, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Michail Jurowski czy Marc Minkowski.
W latach 2008-2014 był pierwszym skrzypkiem Lutosławski Quartet, a od 2006 roku jest członkiem Zehetmair Quartett. Jakub Jakowicz jest laureatem nagrody Paszport Polityki (2003). W 2007 roku otrzymał nagrodę Orfeusz podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, zaś w roku 2018 został uhonorowany Medalem 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego, przyznawanym przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego. Jest również dwukrotnym laureatem nagrody Fryderyk.
Artysta posiada stropień doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Naucza na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Gra na instrumencie Braci Gand (Paryż, 1859), wypożyczonym dzięki uprzejmości Fondation Jerzy Semkow.

Katarzyna Budnik
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec profesorów: Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego, oraz w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Zatrudniona na stanowisku profesora w klasie altówki w macierzystej uczelni. Od 2014 roku pełni również funkcję liderki grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia.
W 2013 roku została laureatką trzeciej nagrody prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Odniosła również sukcesy w licznych konkursach krajowych i zagranicznych: 47. Międzynarodowym Konkursie im. L. van Beethovena w Hradec (2008, I nagroda), 15. Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach (2008, I nagroda), 8. Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. J. Rakowskiego (2008, I nagroda), Międzynarodowym Konkursie im. M. Rostala w Berlinie (2009, II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. M. Regera w Sondershausen (2009, II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie suity na altówkę solo Maxa Regera). Występowała na wielu renomowanych festiwalach: m.in. w Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na szczytach w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus.
W listopadzie 2013 roku ukazała się jej solowa płyta – Viola Recital, za którą altowiolistka otrzymała nagrodę Fryderyk 2014. Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką programu Młoda Polska. W 2013 roku została nominowana do Paszportów Polityki.

Marcin Zdunik
Polski wiolonczelista, solista i kameralista. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Wielokrotnie partnerowały mu znakomite zespoły – m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Kameralna Unii Europejskiej, Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci, np. Andrzej Boreyko, Antoni Wit i Andres Mustonen. Był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych. W 2007 roku został laureatem I nagrody, Grand Prix oraz dziewięciu innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Marcin Zdunik kształcił się pod kierunkiem wybitnych muzyków, m.in. Andrzeja Bauera i Juliusa Bergera. Wiedzę muzykologiczną zgłębiał podczas studiów w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Szymona Paczkowskiego. Artysta prowadzi klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W kwietniu 2021 roku otrzymał tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne, zaś w 2020 roku przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.


Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena muzyki polskiej, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

NIMIT www 300

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia czwartek, 30/11/2023, 19:00
Cena 16-32 zł
Miejsce Sala Kameralna
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert kameralny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie