Scena muzyki polskiej – Tomasz Ritter

Fot. Thomas Zydatiß

Tomasz Ritter – fortepian historyczny

Program:

Franciszek Lessel – Fantazja C-dur na fortepian op. 8
Józef Elsner – II Sonata D-dur
Franciszek Lessel – Fantazja e-moll op. 13
Karol Kurpiński – Polonez d-moll
Fantazja c-moll Chwila snu okropnego
Vincenzo Bellini – Aria Casta diva z opery Norma
(oprac. Fryderyk Chopin)
Julian Fontana – Première fantaisie brillante sur des motifs de la Somnambule de Bellini op. 14

Czas trwania koncertu: ok. 75’

Tomasz Ritter
Urodzony w 1995 roku, student Moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasach Michaiła Voskresienskiego (fortepian), Marii Uspienskiej (klawesyn) i Alexeia Lubimova (fortepian historyczny). Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. u Victora Merzhanova, Tatiany Shebanovej, Avedisa Kouyoumdjiana, Iana Hobsona i Pavla Gililova. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z budowniczym fortepianów Petrem Šeflem, oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera, Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Staiera i Tobiasa Kocha.
W 2011 roku został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Rok później otrzymał tytuł Laureata Estrady Młodych 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. We wrześniu 2018 roku został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Koncertował w wielu krajach Europy, także w Rosji i Japonii. Grał pod batutą takich dyrygentów, jak: Łukasz Borowicz, Ian Hobson, Jerzy Maksymiuk, Jan Stanienda czy Jakub Chrenowicz. Współpracował m.in. z Kvarteto Martinů, Stradivari Quartett, śpiewaczką Eleną Zolotovą, flecistą Benedekiem Csalogiem. W 2014 roku ukazała się płyta pianisty z utworami Bacha, Beethovena, Szymanowskiego i Ginastery (Polskie Nagrania).

facebook.com/tomaszritterpianist


Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena muzyki polskiej, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

NIMIT www 300

 

Informacje o wydarzeniu

Data wydarzenia czwartek, 18/01/2024, 19:00
Cena 16-32 zł
Miejsce Sala Kameralna
Kategorie Wydarzenia Filharmonii, Koncert kameralny
Nie akceptujemy już rejestracji na to wydarzenie