Scena muzyki polskiej – The Whoop Group
The Whoop Group
Program:
Krzysztof Komeda – Svantetic [7’]
(oprac. Mateusz Smoczyński, trans. Jakub Muras)
Mieczysław Wajnberg – II Kwartet smyczkowy op. 3/145 [30’]
(oprac. Krzysztof Koszowski)
Krzysztof Komeda – Unloved [5’]
(oprac. Jakub Muras)
Ignacy Jan Paderewski – Album Tatrzańskie op. 12 [16’]
(oprac. Krzysztof Koszowski)
Krzysztof Komeda – Rosemary’s Baby [5’]
(oprac. Jakub Muras)
The Whoop Group to czterej niezwykle kreatywni wirtuozi saksofonu, którzy razem na scenie tworzą niebezpieczną broń muzyczną o potężnej sile rażenia… (Jan A.P. Kaczmarek – kompozytor, laureat Oscara)
The Whoop Group to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kwartetów saksofonowych na świecie. Zespół połączyła ze sobą nie tylko miłość do instrumentu oraz muzyki, ale także wieloletnia przyjaźń. Każdy członek grupy jest laureatem wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są także wielokrotnymi stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego Młoda Polska. W lipcu 2018 roku ukazała się ich debiutancka płyta Crimes, za którą zostali nominowani do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018 w kategorii Odkrycie Roku. Międzynarodowy rozgłos przyniósł zespołowi singiel z tego albumu z nagraniem Burzy Antonio Vivaldiego, która została w internecie odtworzona ponad 30 milionów razy.
Są ponadto zwycięzcami wszystkich konkursów kameralnych, w których wzięli udział. Wymienić można na przykład I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Dętych Zespołów Kameralnych w Warszawie (2017), Nagroda Główna F.N.A.P.E.C Musiques d’Ensemble w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu (2017), I nagroda i Tytuł Mistrzów w Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy (2017).
The Whoop Group regularnie koncertuje, głównie w Europie, a ich występy często określane są mianem energetycznych spektakli muzycznych. Zespół ma na swoim koncie występy na tak prestiżowych festiwalach, jak choćby Un Violon sur le Sable w Royan (Francja), gdzie występowali przed licząca ponad 50 tysięcy osób publicznością, Christopher Summer Music Festival w Wilnie, trasa koncertowa po Niemczech w ramach festiwalu Musik in den Hausern, festiwal La folle journee (edycja polska w Warszawie) i wiele innych.
Jest to zespół pod wieloma względami niespotykany i niezwykły. Cała czwórka jest równie szalona, co ambitna. Nie boją się muzycznych wyzwań i nieustannie odkrywają przed słuchaczami coś nowego. Specjalizują się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej, którą często sami aranżują i komponują na swój skład instrumentalny. Z ogromną przyjemnością wykonują także inne gatunki muzyczne, takie jak jazz, muzyka filmowa, a nawet hip-hop.
Zespół współpracował przy okazji różnych projektów z takimi artystami, jak: Jan A.P. Kaczmarek, L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra, Maciej Obara, Krzysztof Herdzin, Dorota Miśkiewicz, Paweł Gusnar, Małgorzata Kożuchowska, Joanna Kulig, Tamara Arciuch czy Magdalena Kumorek.
Skład zespołu:
Jakub Muras – saksofon sopranowy
Mateusz Dobosz – saksofon altowy
Krzysztof Koszowski – saksofon tenorowy
Szymon Zawodny – saksofon barytonowy
Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena muzyki polskiej, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | sobota, 13/04/2024, 18:00 |
Cena | 16-32 zł |
Miejsce | Sala Kameralna |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Koncert kameralny |