Scena muzyki polskiej – Gański, Komendarek-Tymendorf

Maciej Gański – fortepian
Krzysztof Komendarek-Tymendorf – altówka

Henryk Szopowicz – 3 Mazurki na altówkę i fortepian (oprac. M. Szaleski)
Mieczysław Karłowicz – Serenada na altówkę i fortepian (oprac. J. Kosmala)
Jan Astriab – Sonata na altówkę i fortepian (oprac. A. Murawski)
Piotr Maszyński – Romans na altówkę i fortepian (oprac. M. Szaleski)
Zygmunt Stojowski – Fantazja na altówkę i fortepian (oprac. B. Hubisz-Sielska)
Jan Michał Wieczorek – Scherzo na altówkę i fortepian (oprac. T. Gonet)
Stefan Bolesław Poradowski – Siciliana na altówkę i fortepian
Mieczysław Wajnberg – Sonata na altówkę i fortepian op. 28
Witold Lutosławski – Lullaby na altówkę i fortepian (ar. K. Komendarek-Tymendorf)
Emil Młynarski – Mazur na altówkę i fortepian (ar. T. Gonet)

Czas trwania koncertu: ok. 70’

Maciej Gański
Pianista urodzony w Gdańsku, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej i prof. Tadeusza Samerka. W sztuce akompaniamentu kształcił się pod kierunkiem prof. Jana Kuleszy. Jest również absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych Solistklasse w Danish National Academy of Music w klasie prof. Christiny Bjørkøe. Na gdańskiej uczelni uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Od września 2020 roku Dziekan Wydziału Instrumentalnego w swojej Alma Mater. Umiejętności doskonalił, współpracując z tak wybitnymi osobowościami świata muzycznego, jak m.in.: Philippe Entremont, Eugen Indjic, Andrzej Jasiński, Lee Kum-Sing, Wiera Nosina, Ewa Pobłocka czy Bernard Ringeissen.
Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus (Dania) czy VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Vila de Capdepera na Majorce (Hiszpania). Otrzymał liczne prestiżowe stypendia polskie i zagraniczne. Za swoją działalność artystyczną otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.
Artysta jest też uznanym pedagogiem. Od 2009 roku prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Gdańsku – obecnie na stanowisku adiunkta. Prowadził wiele kursów mistrzowskich oraz wykładów w zagranicznych uczelniach muzycznych i ośrodkach kulturalnych, m.in. w Pekinie, Kantonie, Chongqing, Wuhan, Wenzhou, Xuzhou, Hefei, Odense, Avellino. Jest ponadto jurorem na międzynarodowych konkursach pianistycznych.

maciejganski.com
facebook.com/GanskiPianist

k tymendorf 23 wyd

Fot. Grzegorz Gawryszewski

Krzysztof Komendarek-Tymendorf
Należy do grona czołowych polskich altowiolistów swojego pokolenia. Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Ireny Albrecht. Doskonalił swoje umiejętności w klasie prof. Wolfganga Klosa i as. Ulricha Schönauera na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz jako gościnny student Swedish National Orchester Academy w Göteborgu. Kształcił się i uzupełnił studia licznymi kursami pod kierunkiem wybitnych pedagogów altówki, takich jak Alexander Zemtsov, Matthias Buchholz, Hartmut Rohde, Avri Levitan, György Gulyás Nagy (Auer String Quartet) czy Piotr Szumieł.
Jest laureatem konkursów muzycznych, m.in. I miejsce na Makroregionalnych przesłuchaniach młodych altowiolistów w Warszawie, I miejsce na 25th Young Musician International Competition 'Città di Barletta' we Włoszech. W wieku 24 lat, po wygraniu dwóch konkursów na stanowisko asystenta, podjął pracę w Alma Mater, obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w klasie altówki oraz kameralistyki. W 2018 r. obronił rozprawę doktorską, a w 2022 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego z wyróżnieniem. W 2021 r. rozpoczął pracę na stanowisku nauczyciela mianowanego w klasie altówki w Szkole Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni. Pełni funkcję ogólnopolskiego konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej (CEA).

Więcej informacji: tymendorf.com

Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Scena muzyki polskiej, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

NIMIT www 300

Informacje o wydarzeniu