XX Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Marek Stefański – organy
Adam Klocek – wiolonczela
Program:
/ Marek Stefański:
François d’Agincour – Suita Plein jeu, Duo, Basse de Trompette, Recit de Nasard, Dialogue de Cromorne, Tierce en taille, Dialogue des Flutes, Fond d'orgue, Fugue, Grand jeux (Gigue), Grand Plein jeu
Johann Heinrich Buttstett – Toccata F-dur Musikalische Klavierkunst und Vorratskammer
Joseph Haydn – Adagio, Andante, Grave i Rondo G-dur (Stuecke fuer Floetenuhr, opr. M. Stefański)
/ Adam Klocek:
Jan Sebastian Bach – Suita na wiolonczelę solo G-dur nr 1
Adam Klocek – Czachuri na wiolonczelę solo
Czas trwania koncertu: ok. 75'
Malownicza Jastrzębia Góra, oddalona od centrów kultury i ekonomiczno-gospodarczych, dzięki organizacji Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” stała się prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury muzycznej, którego centrum stanowi jastrzębiogórski Kościół św. Ignacego Loyoli. Organizowane występy mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania z kulturą wysoką. Sprzyjają temu zróżnicowany repertuar, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.
Cykl wydarzeń stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze – daje możliwość prezentacji muzyki organowej i nie tylko w ciekawy i oryginalny sposób.
Festiwal „Słowo i muzyka i Jezuitów” w Jastrzębiej Górze (współorganizowany przez Polską Filharmonię Bałtycką) towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową.
Marek Stefański
Wirtuoz organów, pedagog i animator życia muzycznego. Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994 roku dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie, jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem Organum, tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzycznych.
W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Grą organową uświetniał tam znaczące dla Krakowa wydarzenia miejskie i kościelne. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 2007 obronił w macierzystej uczelni przewód doktorski. W roku 2013 uzyskał stopień doktora habilitowanego. We wrześniu 2022 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego sztuk muzycznych.
Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Polsce, Niemczech, Luksemburgu i Rosji. Jest pomysłodawcą i współautorem cyklu rozmów Ukryte sacrum, prezentowanego na antenie Radia Kraków od września 2017 roku. W 2019 roku nakładem Wydawnictwa PETRUS ukazała się książka Organy na krańcach świata – Marek Stefański w rozmowie z Mateuszem Borkowskim, która została uhonorowana Krakowską Książką Miesiąca. Jest twórcą powieści biograficznej Dziedzictwo, o prof. Bronisławie Rutkowskim – twórcy polskiej szkoły organowej.
Adam Klocek
Dyrygent i wiolonczelista. Jego zainteresowania i zdolności dyrygenckie zauważył Jerzy Maksymiuk, mianując swoim asystentem. Jako dziesięciolatek zadyrygował po raz pierwszy Orkiestrą Szkoły Muzycznej im. Józefa Elsnera w Warszawie. Zaraz potem wystąpił obok Maksymiuka, dyrygując orkiestrami filharmonicznymi i studenckimi. Głównym nurtem rozwoju artysty stała się jednak kariera wiolonczelowa. Studiował w Musikhochschule w Kolonii oraz w Berlinie w klasie Borisa Pergamenschikowa, uzyskując dyplom z najwyższym odznaczeniem. Zwycięzca siedmiu konkursów wiolonczelowych, m.in. w Poznaniu, Kolonii, Monachium i Nowym Jorku, i laureat wielu nagród i stypendiów (im. Carla Marii von Webera, Interlochen Center for Arts, Europejskiej Unii Radiowo-Telewizyjnej EBU).
Jako wiolonczelista występował z takimi artystami, jak Heinrich Schiff, Boris Pergamenschikow, Jerzy Maksymiuk, Sofia Gubajdulina, Freddy Kempf, Sayaka Shoji, Wanda Wiłkomirska, Jadwiga Rappé, Kałudi Kałudow, Pierre Amoyal, Elmar Oliveira, Julius Berger, Gilles Vonsattel, Ivan Monighetti, Richard Hyung-ki Joo, Rachel Naomi Kudo, Avri Levitan, Dmitry Vasiliev, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Włodek Pawlik oraz Brahms Trio, Dimension Trio. Grał też w duecie z Leszkiem Możdżerem.
W 2004 wygrał konkurs na stanowisko dyrygenta-asystenta Jana Lathama-Koeniga, dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i Festiwalu Wratislavia Cantans. Od 2006 pełni także funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej. W latach 2007-2009 był gościnnym dyrygentem orkiestry symfonicznej w Arizonie. Powołał do życia Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Multimedia Amber Road Festiwal oraz Letni Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski. Jest także dyrektorem artystycznym Festiwalu Siedem Spotkań w Brwinowie koło Warszawy.
Wszystkie nadchodzące koncerty w ramach festiwalu TUTAJ
Współorganizacja:
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Parafia św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze
Informacje o wydarzeniu
Data wydarzenia | środa, 6/08/2025, 20:00 |
Cena | Wstęp wolny |
Miejsce | Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze |
Kategorie | Wydarzenia Filharmonii, Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze, Koncert kameralny, Recital organowy |